• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Send - Don't send report

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Дали некој можеби знае дали на некој начин може да се исклучи опцијата што се јавува за испраќање на извештај (Send - Dont send report) кога некоја програма ке заглави и не реагира (Not responding). И дали некогаш јас би имал корист ако секогаш испраќам рапорти? Мислам дали некој тоа го анализира и ги одстранува недостатоците? И на крај уште едно прашање. Send or Dont send report? Што одбирате вие?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
А што ако испратам рапорт? Објасни зошто мислиш дека треба да се одбере "Send report"? :zbunet3:
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
epa ako nemase potreba microsoft od error reporting zosto bi ja stavile taa opcija vi windowsot ?
celiot windows update sistem raboti na toj princip, na nekoj nacin site korisnici na windows se vo isto vreme i testeri na istiot
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Дали некој можеби знае дали на некој начин може да се исклучи опцијата што се јавува за испраќање на извештај (Send - Dont send report) кога некоја програма ке заглави и не реагира (Not responding). И дали некогаш јас би имал корист ако секогаш испраќам рапорти? Мислам дали некој тоа го анализира и ги одстранува недостатоците? И на крај уште едно прашање. Send or Dont send report? Што одбирате вие?
За да го исклучиш "send/don't send" :), десен клик на My Computer --> Properties, оди во јазиче Advanced и најдолу во прозорецот има опција Error Reporting, одштиклирај тоа што не ти одговара од опциите
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid

Te nervira ova a a a ?? :D
За да го исклучиш "send/don't send" , десен клик на My Computer --> Properties, оди во јазиче Advanced и најдолу во прозорецот има опција Error Reporting, одштиклирај тоа што не ти одговара од опциите
Eve ti go odgovorot.

Za poradoznalite ( iako mozhebi e nepotrebno, no sepak...)

Error od Office XP:
REGEDIT4

[HKEY_CURRENT_USERSoftwarePoliciesMicrosoftOffice10.0Common]
"DWNeverUpload"=dword:00000001
"DWNoExternalURL"=dword:00000001
"DWNoFileCollection"=dword:00000001
"DWNoSecondLevelCollection"=dword:00000001

[HKEY_USERS.DefaultSoftwarePoliciesMicrosoftOffice10.0Common]
"DWNeverUpload"=dword:00000001
"DWNoExternalURL"=dword:00000001
"DWNoFileCollection"=dword:00000001
"DWNoSecondLevelCollection"=dword:00000001
Ime na fajlot.REG.

Internet Explorer 6 on Windows 2000 and Earlier
REGEDIT4

[HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftInternet ExplorerMain]
"IEWatsonEnabled"=dword:00000000
Ime na fajlot.REG

Internet Explorer 6 on Windows XP
За да го исклучиш "send/don't send" , десен клик на My Computer --> Properties, оди во јазиче Advanced и најдолу во прозорецот има опција Error Reporting, одштиклирај тоа што не ти одговара од опциите
Me: Always: don't send!


Full
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
За да го исклучиш "send/don't send" :), десен клик на My Computer --> Properties, оди во јазиче Advanced и најдолу во прозорецот има опција Error Reporting, одштиклирај тоа што не ти одговара од опциите
no vaka mislam deka nema da ti pokazuva nikakvi errori a stoznam dali e ok toa

btw jas sekogas odam na don't send
a za da odis na send error report mislam deka treba da imas originalen windows oti ima nekoja windows validation izgleda... no ne sum siguren
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
no vaka mislam deka nema da ti pokazuva nikakvi errori a stoznam dali e ok toa

btw jas sekogas odam na don't send
a za da odis na send error report mislam deka treba da imas originalen windows oti ima nekoja windows validation izgleda... no ne sum siguren
Има опција за да покажува критични проблеми, а исто така можеш и да дефинираш само за одредени програми да се појавува тој прозорец..
Me: Send error, always (btw за оргиналот xp, не мора)
 

Атачменти

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
За да го исклучиш "send/don't send" :), десен клик на My Computer --> Properties, оди во јазиче Advanced и најдолу во прозорецот има опција Error Reporting, одштиклирај тоа што не ти одговара од опциите
Ej fala, sea barem nema da zamara. Ali sepak ke treba da se stisne close :p
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Za da ti go izbrisat krakot na Windows-ot:)
Никогаш не ми притребал крак за ХП, само сериски, и откако ќе поминеш еденаш Genuine Verification, имаш засекогаш регистриран хп ( btw користење, регистрација за Genuine XP се користи само за да можеш да правиш Update на виндовс, Виста е друг муабет )
 

mkdev

Intern
1 декември 2007
110
4
само што никој нема да ги гледа тие репорти бидејки микрософт ги има до сега милијарди репорти пристигнато :))
 

Arhil

Intern
8 август 2007
102
1
Кај мене е исклучено не сакам да ме замара :bravo:
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Зошто Send Error..?

Пред 2-3 минути, IE направи фатал ерор и после одбирање на Send Error опцијата, ми се појави друг прозорецЗначи, една позитивна работа е, ти дава решение на проблемот при кликање на линкот во прозорецот ( доколку го има решението во базата, нормално )
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Па сигурно Мајкрософт не го измислиле за џабе тој ерор :ha:
Мора да има некоја причина за тоа - макар и некорисна :p
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Па ова send error ти е еден од најдобрите начини да си го поправиш кодот, и го има у повеќето програми. Само што на Microsoft пречесто му се дешаваат багови и нон стоп излегува тоа, и на крај станува досадно :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,149
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно