1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Semos ili Seavus za javascript ?

Дискусија во форумот 'Факултети' започната од Markooo28, 2 Декември 2018.

Тагови:
 1. Markooo28

  Markooo28
  Intern

  6
  2
  18 ноември 2018
  Машко
  Bi sakal da zapisam nekoj kurs za javasript vo Seavus ili Semos megutoa ne sum mnogu zapoznaen so nivnata programa i predavanjata. Mislam vidov sto otprilika bi se ucelo i kolku se plakja ama ne znam kakvi se profesorite, dali vredat kursevite za tie pari, dali se ceni diplomata i slicni raboti. Ima li nekoj da spodeli iskustvo striktno za kursevite po javascript vo Semos i Seavus ? Isto taka gledam za nekoi kursevi vo Brainster, mislam deka se ponovi i ne mi se mnogu poznati ama i niv gi imam vo predvid. Dali nekoj ima iskustvo so nekoi od ovie ?
   
 2. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  316
  201
  3 Февруари 2010
  Машко
  Vo seavus celiot kurs ako ti e za veb developeri se stroi kon c# asp i microsoft , od javascript n znam kolku i sto ucat
   
  На Markooo28 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  ја отидов пред 3 години во Seavus
  мора да признаам дека програмата им е Катастрофа за некој како мене кој ич не се разбира од програмирање а сака да научи
  Доколку имаш некое разбирање/искуство/пракса од предходно да тогаш ке ти биде ок
  ---Премногу малце часови,
  ---Пренатрупани групи од по 20 луѓе ако не и више
  ---2000 еврики за една година
  ---Се предава пребрзо и се нема време да се разјасни се (трупаат многу јазици во рок на неколку месеци)
  ---Домашните и тоа што се учи не се идеални за почетници
  ---Премногу малце часови 2 или 3 у недела , за тие пари кога идев во Alexandria идев секој ден и да не зборам програмата колку им беше ненормално Подобра од овие на Seavus и да не зборам дека беше и поевтино каде каде бидејки идев 2 години за тие пари
  ---Премногу се брза, немаат соодветни услови за презентирање на скриптите (некои се на табла некои се рачно пишани некој се на проектор некој се линкани од пц...у кратки црти крпеници за 2000 евра)
  ---Ке искочиш со ...некакво заење ама веруј дека тоа дипломата ке ти служи само за тоалетна доколку почињаш од 0 како мене
   
  На Speedster, StefAngel, TATA_MATA и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. angeld

  angeld
  Gaining Experience

  129
  120
  2 Декември 2013
  Машко
  Semos ништо поразлични од Seavus барем јас кога бев пред 5-6 години. Пренатрупано, недообјаснето, мешаници итн. Не учев веб девелопмент, земав Ц и Ц++ ама не верувам дека е поразлично. Имавме само во сабота по неколку саати а не беше воопшто евтино.

  Според мене најдобра опција би ти било udemy.com , евтино, практично, ефикасно. Секако доколку немаш проблем со англиски.
   
  Последна промена: 3 Декември 2018
  На TATA_MATA и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 5. Markooo28

  Markooo28
  Intern

  6
  2
  18 ноември 2018
  Машко
  @gamer-eddie Bas se cudam zosto nekoi vikaat deka za pocetnici bilo dobro.. Pretpostavuvam mora da se ima barem nekoe osnovno poznavanje za da se ide na toj kurs. Ama duri i da e taka ako e nabrzina kako sto vikas togas pak dzabe pretpostavuvam. Ti bese bas za programiranje ili za veb dizajn? Vo globala gledano sto citav komentari vidov deka se nezadovolni od android programiranje a za veb dizajn mesani komentari .. Alexandria ne postoi vekje kako sto znam taka ili jas sum greska nesto ?
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Markooo28

  Markooo28
  Intern

  6
  2
  18 ноември 2018
  Машко
  @angeld Bas od tamu imam izvadeno nekolku kursevi, cenite idat od 10 do 30 $ od kurs sto e dosta eftino . Angliskiot mi e soliden ali sepak mislev deka ovdeka po kursevite se uci nesto povekje odkolku ovie sto se online. Plus i nekoja diploma dobivas na kraj. Iako ovdeka po nasive firmi ne znam kolku se cenat , ne sum bas zapoznaen ama pretpostavuvam ne se kojznae kolku ako ne sum greska. Vo sekoj slucaj si ima nekoe znacenje, mislam deka i sam da se naucam od doma bez nikakva diploma vo idnina ne bi imal nikakvi sansi za rabota. Kakva e diplomata od semos, se ceni li vaka kaj nas i vo stranstvo ?
   
 7. angeld

  angeld
  Gaining Experience

  129
  120
  2 Декември 2013
  Машко
  @Markooo28 Не знам како ги ценат ни од едниве ни од другиве, чим си почнал сам да си учиш продолжи, па можеш да одиш ако ти е потребна дипломата.
   
 8. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  488
  437
  12 ноември 2013
  Не е толку битна дипломата колку што е битно твоето искуство, познавање и техничка спремност за влезеш во било која IT фирма во Македонија.
  Ако почнуваш од 0, еден ваков курс/програма нема да ти е доволно. Дополнително ќе треба и дома да истражуваш и чепкаш.

  Реално гледано, сѐ има на интернет, но сите се мрзливи (вклучувајќи ме и мене) да седнат да загреат столче и да изгледаат неколку курса или да прочитаат неколку книги. Скоро сите Udemy курсеви и сите книги ги има по торенти, а така да заборави ги тие 30 евра.

  Мој предлог е да фатите курсеви во кои се работи и практичен проект паралелно, така најдобро се учи. Плус ќе можете да си го ставите тој проект на Git или портфолио некое и со тоа да си ги зголемите шансите за понатамошно примање на интервју.

  Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
   
  На TATA_MATA и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 9. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Значи како што кажав, јас појма немав од програмирање имав само мало искуство во SQL
  Alexandria не постои Seavus ја купија одамна
  Премногу малце часови а тие денови кога се часовите се гине по цели денови и искрено немам толку многу време на располагање, идам на работа, фрки по дома..доколку немаш никакви обврски и имаш вишок време е тогаш е друга прича
  Прашањето е колку си ти спремен да уложиш
  2000 евра не се малце пари, рачунај некој колку треба да работи за да ги заработи/одвои и после каде ке се уложат тие пари и колку време ке ти треба за да ги вратиш тие пари и тек пооосле може да се брои дека се исплати школувањето
  Очекувај после тоа одкога ке завршат предавањата ке ти треба барем уште една година за да кажеме дека си работоспособен / квалификуван за работа
  Јас лично сакам кога идам нешто да учам каде што сум платил дебело, сум одвоил бајаги време ..у кратки црти имам уложено драгоцени ресурси, сакам да се исплати практично. Јас лично не се палам на глупи дипломи кои искрено немаат никакво значење доколку немаш асални врски за да ги искористиш
  Што е до мене , ти предлагам доколку си во можност да се напуниш со дипломи од кај нас , ич да не ти е гајле дали те бива или не само напуни се со нив и фаќај џом од септечкава јама..државава
  Барем ке бидеш бољи платен а исто малтретиран
  Во врска со дипломите, провери дали се признаени Тука кај нас во Шитодонијава, бидејки во странство све е признаено ама кај нас НЕ. Иначе важат за тендери се рекламираат со дипломите демек имаат квалификуван едуциран кадар а нас работниците не плаќаат со минималец
  Не знам дали и колку имаш работно искуство ама во случај да немаш ич..тoгаш спреми се за брутален секс :)
   
  Последна промена: 4 Декември 2018
 10. Markooo28

  Markooo28
  Intern

  6
  2
  18 ноември 2018
  Машко
  @angeld Da bas taka mislev, malce za pocetok da fatam nekoja osnova prvin online ke citam pa posle ke se odlucam valjda za nekoja varijanta..
   
 11. Markooo28

  Markooo28
  Intern

  6
  2
  18 ноември 2018
  Машко
  @Psycore Za toa deka ne e bitna diplomata kaj nas mi e epten jasno zatoa sto uste malku treba da zavrsam magisterski studii na UKIM na ekonomski smer ama za dzabe zs nema nikakva korist od nea. Imav drugari i koleski sto gi poznavav sto magistriraa i povekjeto od niv sega ne ni rabotat nesto sto e bas povrzano so ekonomski. Znam nekoi so strasen prosek i mnogu praksa ama dzabe koga " ne go znaat praviot covek " pa taka ne uspea nitu vo edna banka da se zaposli. Toa e samo eden del od mnogute primeri. Jas taka i ke pocnam samo problemot mi e koga ke zaglavam negde ke nema koj da mi objasni. Razmisluvam nekoj profesor da angaziram za vakvi situacii pa od vreme na vreme da idam na casovi malce da mi razjasni . Za praksa sum spremen bilo kade ali toa ponatamu uste sum na samiot pocetok. Fala na sovet kako i da e ;)
   
 12. Markooo28

  Markooo28
  Intern

  6
  2
  18 ноември 2018
  Машко
  @gamer-eddie Da vo pravo si, toa se mnogu pari. Sepak jas sum duri spremen da dadam i povekje samo za da imam garancija deka toa ke mi se isplati i ke naucam nesto od toa ( sekako pod uslov i jas da se trudam da naucam). Zatoa se rasprasuvam povekje i dosaduvam tuka na nekoi na forumov ama mora malce sto da se pravi :D Sakam da go najdam najdobroto mozno resenie , dali vredi i kade da se odi. Za diplomive si skroz vo pravo a i kako sto pisav vo prethodniot komentar jas mozev da magistriram uste ovaa godina ama bataliv za ponatamu zasto gledam so ekonomski nema nadez. Ovdeka so programiranjeto e druga rabota, vrski ne vrski mora da znae nekoj da programira za da raboti inace dzabe mu e sve iako moze i toa da pomogne, nekoja preporaka ili slicno. Barem znam deka ako naucam nesto ke imam pogolemi sansi so nesto sto stvarno se bara na rabotna pozicija . Plus i imam motivacija za programiranje. Ova sega sto ke dobijam magisterska diploma od ekonomski nema nikakva uloga za rabota i samo mi e krivo sto izbrav pogresen smer i izgubiv tolku mnogu vreme vo toa. Sega na 28 godini mislam deka malce mi e docna za odnovo da ucam nesto ama sto e toa e. Fala na sovet ;)
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 13. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Бидејки живееме во ерата на интермец :) искрено прво едуцирај се колку што можеш преку интернет онака free па после пробај да најдеш некоја работичка за пракса
  Доколку те примат после праксата, земи и уложи ги парите во школување. Нека видат тие што те плаќаат (ако те плаќаат) дека уложуваш уште повеќе и дека сакаш да напредуваш
  Спрема мубаетов немаш ни четврт бурек во години (25) :) и дека си слаб со работно искуство
  Пробај нешто приватно работи биди freelancer, наполни се со знаење и најбитната ствар кога ке идеш по фирми ЛАЖИ за тоа колку имаш/немаш знаење ич да не ти е гајле
  Размисли и не уложувај во нешно од кое немаш ќар особено во временски прериод над 3 години (една школо, една пракса, третата е судната)
  Доколку имаш познаници/врски активирај ги сите и ако треба "подмачкај" ги малце за почеток
  Знам дека све ова звучи уфилмано , но ако сакаш убава плата тоа е тоа мора да бидеш нападен
  Направи видеа на youtube каде демек ја демонстрираш твојата способност во програмирање или во било што, нека ти биде тоа како твое мало CV
  Распрашај ги фирмиве што точно бараат , направи некој договор со нив кога ке идеш по интервјуа во стилот на ова она тоа ке го завршам за толку време или ова можам да ви го подобрам без никаков ризик за вас ... знаеш типично лижење гз упикавање
  Забегав ван тема :) ама веруј све си е поврзано , мора да ги разгледаш стварите на подугачок временски рок и од повеќе агли
   
 14. Noelo

  Noelo
  Intern

  19
  2
  8 Март 2013
  Машко
  Бежите од Сивус и остали барга. Нема по нешто кринч од Сивус и тие предавачите таму. Сакав да си земам диплома, за да можам да имигрирам, пошто ништо до сега немам земено како диплома.

  Тие предавачите се апла изгубени, немаат поим од алгоритми и дизајн на алгоритам.
  Премногу натрупано
  Не се замараат да предадат асално, со некој интерес, се некако се, дај побрзо да предадам и да ме нема од тука
  Си заминав после 2 месеци, и решив да земам Microsoft сертификат, и така се признати како едукација во Австралија.
   
 15. Matorski

  Matorski
  Intern

  3
  0
  23 Декември 2018
  Машко
  Гледам дека темава е за посетување на академија во Seavus, па би сакал да поставам слично прашање....

  Имам желба и заинтересиран сум да запишам SOFTWARE TESTING акедемија во Seavus па сакам да Ве прашам за неколку работи од причина што имам завршено општествени науки и сум почетник во оваа област.

  1. Дали вреди да се инвестираат околу 1500 евра за повеќе месечна обука во Seavus за софтвер тестер и дали со завршување на оваа обука би бил квалификуван и обучен за да ја работам оваа работа ?

  2. Дали е пресудно да имаш ISTQB сертификат за некоја од IT фирмите во Македонија те повика на работа ?

  3. Дали би можел сам да се обучам за software tester и како би стекнал поголемо искуство сооглед дека почнувам од почеток ?
   
 16. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  30
  57
  16 Јуни 2018
  Машко
  @Matorski

  1. Imam eden drugar shto vo momentov go uchi QA kursot vo SEDC i vika deka prenatrupan e materjalot i mnogu malku praksa imal do sega, iako seushte ne e zavrshen kursot, ima ushte nekolku meseci da go pomine i avtomatskiot del, pa najverojatno ima i del shto e za praksa namenet na krajot od kursot.

  2. Ne, za site profesii shto mozhesh da gi nauchish online, ne ti treba sertifikat, ti treba praktichno iskustvo. Sertifikati se za HR da impresionirash. Jas lichno ne veruvam vo sertifikati, zatoa shto vo realniot svet treba da znaesh da reshish problem, da se snajdesh i da pridonesesh za uspehot na proektot.

  3. Za samoobuchuvanje za manual QA tester e malku poteshko bidejki ti treba tim so koj shto kje rabotish na proekt, i zavisen si od programeri. Ako znaesh lugje shto imaat nekoja web strana / software i im treba da im istestirash neshto, pochni od tamu. Bi ti preporachal da pochnesh da gi izuchuvash Agile metodologijata, da go nauchish project development lifecycle-ot prvo pa potoa da pominesh na test case writing i bug reporting.

  Jas lichno bi im preporachal na site shto sakaat da uchat IT pravci od premium resursi (shto se daleku poeftini i pokvalitetni od akademiite), da se obidat sami da go napraat toa od internet i da vidat dali kje im se dopadne kako profesija, zatoa shto ne sekoj kje mozhe da go raboti toa koga kje se najde vo realniot svet i kje vidi kako e da treba da znaesh povekje od samo pishuvanje kod.

  Teshko koi od akademiite bi se povetile nekolku meseci da rabotat na proekt i da se vodat po realni scenarija kako shto se raboti na nekoj vistinski proekt za da mozhe da im pokazhat na studentite kako e vo realnosta.

  Jas lichno zavrshiv fakultet ama posle toa ne se osetiv deka sum spremen da pochnam so rabota i pochnav od 0 da ucham se od novo na internet i za mnogu kratko vreme uspeav da stignam na visoka pozicija iako seushte ne mi e jasno kako.
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,953
  4,190
  28 oктомври 2008
  А на кој курс се учи за Alt+Shift?
   
  DonFrozex, SmartGuru и на mihovkris им се допаѓа ова.
 18. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  30
  57
  16 Јуни 2018
  Машко
  Vidi na Udemy mozhe ima, po $10 se na popust najchesto.
   
 19. Qwerty555

  Qwerty555
  Intern

  12
  1
  20 Декември 2019
  Машко
  Дали се пријави веќе некаде?
  Дека мене ме прифатија во Brainster, па се мислам дали е Ок инвестицијата, имам планови и за некоја странска фирма понатака да аплицирам *remote job

  Работиш нешто како програмер до ден денеска и која насока

  Дали имаш слушнато за Brainster бидејќи е нсгласено дека работиш на 3 реални проекти, кои траст околу 3ипол месеци (прв 2 недели, втор 4 недели и трет 8 недели)
   
  Изменето од модератор: 25 Декември 2019
 20. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  30
  57
  16 Јуни 2018
  Машко
  Немам никаква информација за таму дали е добро или не од нечие лично искуство. Маркетинг е тоа, целта е да привлечат луѓе да се запишат, а тоа ти дали ќе научиш нешто, ќе зависи од тебе колку ќе се посветиш. Можеби е супер, немам ништо против академиите, супер функционираат од бизнис аспект, но не би ги препорачал.

  Да не се повторувам, еве што мислам за академиите: Code Academy - Macedonia
   

Сподели

Вчитување...