Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Security+

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Ме интересира дали некој знае каде може во Македонија да се полага овој сертификат.

Јас пребарував, ама никако да најдам некој центар кој нуди полагање на овој сертификат.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Ме интересира дали некој знае каде може во Македонија да се полага овој сертификат.

Јас пребарував, ама никако да најдам некој центар кој нуди полагање на овој сертификат.

Alexandria, Semos ne go nudat!?
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Ме интересира дали некој знае каде може во Македонија да се полага овој сертификат.

Јас пребарував, ама никако да најдам некој центар кој нуди полагање на овој сертификат.

Security+ e sertifikat koj pokazuva pocetni i napredni sposobnosti od oblasta na IT bezbednosta na liceto sto go poseduva.Ovoj sertifikat moze da se polaga vo Alexandria cenata na vaucerot mislam deka iznesuvase 280$.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Многу погрешно мислење EAX.

Содржина на сертификатот:

Section 1. General Security Concepts
• Access controls
• Authentication
• System hardening
• Recognize attack types
• Malicious code discovery
• Social engineering
• Auditing and logging

Section 2. Communication Security

• Remote access technologies
• Email security concepts
• Internet security concepts
• Directory security concepts
• File transfer concepts and protocols
• Wireless technologies and concepts

Section 3. Infrastructure Security
• Device security
• Media security
• Security topologies
• Intrusion detection
• Security baselines
• Application hardening

Section 4. Basics of Cryptography
• Cryptographic algorithms
• Understanding cryptography
• Understanding PKI
• Cryptographic standards and protocols
• Key management and certificate lifecycles

Section 5. Operational / Organizational Security
• Physical security of equipment
• Disaster recovery
• Business continuity
• Policies and procedures
• Privilege management
• Forensics
• Risk identification
• Education and training of end users
• Documentation concepts
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Добро, Security+ е само основен, воведен курс во сигурност.
Не е насочен код одредена плаформа.
За MCSE:Security не знам што содржина има, ако е така како што велиш тогаш супер, тоа ми одговара. Колку што занам треба да е значително поефтин.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Добро, Security+ е само основен, воведен курс во сигурност.
Не е насочен код одредена плаформа.
За MCSE:Security не знам што содржина има, ако е така како што велиш тогаш супер, тоа ми одговара. Колку што занам треба да е значително поефтин.
Za da imas MCSE security treba prvo da imas MCSA... Znaci imas nekade okolu 5 kursa i 4 ispiti koi gi polagas i se zdobivas so titulata MCSA. Moze i MCSA security ili MCSA messeging zavisi kako sakas.. Prvo se polaga za XP posle polagas Server 2003 i Network so toa si vece na pragot za MCSA i imas izboren vo zavisnost sto sakas ili ISA server za security ili Exchange 2003 za MCSA messeging. Za da se zdobies so sertifikat MCSE treba da polozis uste 2 ispiti mislam. A za cenata neznam...Ako gi slusas paketite kursevite ce te kostaat nekade okolu 2000 evra za MCSA i plus uste 1000 za MCSE. Imas i druga opcija da ucis sam da ne odis na kurs i samo ispit da si zakazis. Ispitot cini od 50-70 evra zavisi kade polagas.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Не знам како им е хиерархијата и дали е поврзана. Баш ме интересира ако знаеш да обајсниш.

Ако го положиш MCSA имаш и MCP, пошто истиот испит го полагаш, така?
За да добиеш MCSA треба да имаш положено 6 испити, така?
Е сега, има таму наведено 3 изборни, од кои два се ставени и во задолжителните (Network+ и A+) нешто тоа ме буни.

За MCSE, имаш исто 6 испити, од кои 4 ги има во MCSA, ако веќе си го положил, веројатно ги дополагаш останатите два.

Е , сега, ако сакам да ги полагам тие од MCSE, значи да одам директно на него, морам да ги имам положени и останатите од MCSA (network+ и A+)

Од испитите кои се наведени, не видов некој кој во името има Secirity, или тоа се учи но испитот се вика поинаку?
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Не знам како им е хиерархијата и дали е поврзана. Баш ме интересира ако знаеш да обајсниш.

Ако го положиш MCSA имаш и MCP, пошто истиот испит го полагаш, така?
За да добиеш MCSA треба да имаш положено 6 испити, така?
Е сега, има таму наведено 3 изборни, од кои два се ставени и во задолжителните (Network+ и A+) нешто тоа ме буни.

За MCSE, имаш исто 6 испити, од кои 4 ги има во MCSA, ако веќе си го положил, веројатно ги дополагаш останатите два.

Е , сега, ако сакам да ги полагам тие од MCSE, значи да одам директно на него, морам да ги имам положени и останатите од MCSA (network+ и A+)

Од испитите кои се наведени, не видов некој кој во името има Secirity, или тоа се учи но испитот се вика поинаку?

Mozes da polagas kako sakas...Prvo i zadolzitelno e xp 70-270 ispitot a posle odis na server 2003.. network+ i A+ ne se zadolzitelni za mcsa vazno e da imas predznaenje. za mcsa imas vkupno 4 ispiti-70-290, 270, 291, 284 ti e izboren toa e exchange 2003 a mozes i isa server zavisi so sakas. security se zdobivas so ISA server ne mora exchange kako so pisav pogore so exchange imas mcsa meseging
znaci ne mora da gi polagas prvite dva A+ i Net+....
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Супер.

Не можам прво да го полагам server 2003, и др. па на крај да се положи xp?
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Dali nekoj sto polozil MCSA moze da mi prodade ili dade literatura od koja sto ucel za ispitite bidejki ne sum od Skopje i problem mi e posetata na nastavata

Ova se ispitite za MCSA/MCSE:

70-270 Implementing Xp taka nekako.
70-290 managing win 2003 enviroment
70-291 implementing win server 2003 enviroment
70-293 planning win server 2003 network infrastructure
70-294 planning, implemen active directory infrastructure
70-298 win server 2003 network security design
70-299 win ser 2003 security administration
70-350 isa server 2004 implementing
70-284 implementing exchange server 2003
70-285 designing exchange server 2003 enviroment

So polaganje na sive ovie ispiti se steknuvas so MCSE:Security i MCSE:Messaging sertifikatite.Tie se dvata top level za sistem administratori za Win server 2003 so soodvetnata specijalizacija messaging ili security.

Za materijali mozam da ti kazam za site se naoga na internet(e-mule,torenti)
jas ti preporacuvam da baras knigi od MS press,sybex video materijali od cbt nuggets ili trainsignal.Za spemanje na ispiti obavezno testking toa se zbir na prasanja sto se pagaat na ispit,hxxp://certfiles.com e stranicata na koja moze da se najde testking za bilo koj od gornite ispiti, 70% se istite kako i na samiot ispit taka da za polaganje ne bi trebalo da bide mnogu tesko no mnogu e tesko da se nauci da se raboti bidejki e mnogu obemna materija.Ke trebaat i nekolku pcja za vezbanje pa najdobra varijanta e virtuelizacija jas go najveke preporacuvam microsoft virtual server 2005 r2 koj e besplaten za download na microsoft.com.
 

Aranthor

Intern
14 септември 2007
3
0
Lugje A+ vi e sertifikacija za hardwer + operativni sistemi, mene ako nekoj me prasuva ovie 2 se sosema nepotrebni ispiti oti MCSE trackot gi pokriva site onie raboti kako sto trebaat. Network + e ubavo da se procita no ne i da se polaga oti ne e potrebno da se daat tolku pari za nesto so nema da ti zatreba i vo zemjava nema da se postuva. Inace Network+ ubavo gi objasnuva osnovite na mrezite. Security+ e zadolzitelen da go polagas samo ako nemas polagano:

70-298 win server 2003 network security design
70-299 win server 2003 security administration

za da se steknes so krajnata MCSE sertifikacija.
Ali jas sepak mislam oti iam zavrseno pred 2 godini Alexandrija i sum MCSE za win server 2000 , deka edinstvenoto nesto koe sto ke te nauci e praksata i vezbanjeto i normalno materijali ko sybex, que, itn.
So ova sakam da kazam deka na covek ne mu e potrebna nitu Alexandrija nitu Semos, nitu NextSense , samo dobra volja i zelba za znaenje i ucenje, oti na drugiot nacin ke treba da dae iljadnici dolari ili evra za nesto so i ne e tolku vredno ( od parite ja sto gi dadov u Alexandrija vkupno 3.500 iljadi dolari - 2000 bea samo za predavanjata dodeka ostanatoto za polaganje na ispitite). Profesorot so ni predaase mozam da kazam slobodno deka blage veze nemase, srekja za segasnive studenti deka ne raboti vishe istior profesor tamu.
Sto znam toa e toa spored mene
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
kolku pari e se na se izucuvanje na kursot i steknuvanje na diploma za Security+??
Самио ваучер за испитот чине околу 280 долари. Апсолутно непотребен сертификат, само теорија ни малце пракса не содрже. Ако веќе сакаш да учеш за некој сертификат поарно иди на MCSA: Security.
 

Zeratul

Intern
30 ноември 2008
242
29
Мој совет... ако немаш никаков сертификат, а сакаш да одиш на MCSA/SE, би предложил да одиш со Windows Server 2008. А можеш да одиш и на MCSE (2003), односно MCITP:EA (2008) без претходно да полагаш за систем админ.

Security+ е одличен за вовед, иако не е доста препознатлив кај нас, тоа не треба да биде проблем. Иако, како што веќе наведоа, би одел со MCSA, па да додадеш Security/Messaging. Особено што ваучер за Мајкрософт испит е 60 долари.

П.С. Испитите можеш да ги полагаш по било кој редослед... И се сложувам дека одење на предавања е фрлање на пари - според мене материјалот е лесно совладлив и дома. Има доста литература на интернет, инсталирај виртуелни машини и загреј го малку столчето. Ем сертификати, ем ќе заштедиш доста време и пари. Поздрав.
 

Zeratul

Intern
30 ноември 2008
242
29
Dali nekoj sto polozil MCSA moze da mi prodade ili dade literatura od koja sto ucel za ispitite bidejki ne sum od Skopje i problem mi e posetata na nastavata

Цела литература се наоѓа по торенти, онлајн reader-и слично. Побарај, ако не можеш да се снајдеш, пиши пп, ќе ти испратам и линкови.
 

b45k4

Intern
21 февруари 2009
56
0
добро најпрво сакам да има мсертификата за Security по потоа ке одам за MCSA само не знам да не е залудно фрлање на при оти во воа македонијава ништо не се цени :ermm: значи може материјали да си најдат од нет да не одиш на предавања едноставно само одиш да полагаш така?? а пријавувањето се врши во Александрија?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.007
Членови
35.427
Најнов член
bojan.janicevic
На врв Дно