• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Secs=0

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Ви текнува ли на хакот за Rapidshare со "javascript:alert(c=0)", за веднаш да ви го даде фајлот? Они се заштитија од тоа, но налетав на една страна кој не беше...

Пребарувајќи по кодот на страната налетав на ова:

<script language="javascript">
var secs
var timerID = null
var timerRunning = false
var delay = 1000

function waittimer() {
secs = 33
StopTheClock()
StartTheTimer()
}
function StopTheClock() {
if(timerRunning)
clearTimeout(timerID)
timerRunning = false
}
function StartTheTimer() {
if (secs==0)
{
StopTheClock()
document.getElementById("time").innerHTML = '<a href="mp3/Funky_G_-_U_tvojim_kolima.mp3">-=[ Kliknite ovde za download ]=-</a>'
}
else
{
document.getElementById("time").innerHTML ="Molimo sacekajte <b>" + secs + "</b> sekundi pre download-a,<br />ili kliknite <b><a href="http://www.kovach.co.yu/index.php?action=register">OVDE</a></b> da bi ste se registrovali."
secs = secs - 1
timerRunning = true
timerID = self.setTimeout("StartTheTimer()", delay)
}
}window.onload=waittimer;
</script>

Болдираниот дел од кодот вели, дека ако бројот по име "secs" е еднаков на 0 тогаш дај го линкот. Но треба 33 секунди да се чека.
Што ако му кажеме ние дека е 0? Со проста javascrip команда која се внесува во Address:

Со таа команда и кажуваме на скриптата дека времето е 0 и дека треба да ни го даде линкот.

Ова претставува краток турториал во врска со JavaScript и како може да се извади полза од вакви случаи.
Ако сметате дека темава не е во согласност со правилата, слободно тргнете ја.
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
:bravo:

Ја на твое место би отворил блог... очигледно е дека имаш што да кажеш. E... btw.... содржините би ги објавувал и на англиски и на македонски.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Не е некое големо откритие, ако има некоја страна која ми одбројува време, 99% е javascript и 99% не е заштитена. Само зирни го кодот и одма ќе го најдеш "integer"-от, и преку истава команда можеш да го измамиш.

А за кај рапидшер е друго бидејќи одбројувачот е само за визуелно прикажување, тој на серверот каде што ти е ИП адресата регистрирана одделно си брои.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
Они се заштитија од тоа, но налетав на една страна кој не беше...
Па наравно дека не е ти пишува во првата реченица

фнно друже
како што кажа слочко отвори си блогче ке има интересни работи таму:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Фала народе, али јас си останувам на ИТ.
Секоја интересна содржина на која ќе налетам, поубаво ми е овде да ја постирам, него ли на блог.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
:) ти пак си ја копирај тука само стави си и линк до твојот блог
но како сакаш
да не забагам од насловот:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
861,178
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно