1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Seavus vs Brainster

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од MaggieXX, 26 Август 2019.

 1. MaggieXX

  MaggieXX
  Intern

  3
  1
  20 ноември 2018
  Женско
  Сакам да се запишам на една од академиите за графички дизајн и се двоумам помеѓу Seavus и Brainster. Ако има некој кој учел ве молам споделете искуства.
   
 2. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко
  Академија??
  Курсеви се тоа.
  Во изборот стави го и Семос и creative hub.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  398
  186
  20 Април 2008
  Машко
  менувам Lynda Ps, Ai курсеви за нова добра музика...
  шала на страна (иако имам некоја архива на курсеви)...

  Одличен избор!!! ако нешто вреди за парите тоа е менторство...

  Разгледај кои се предавачите и каде е најквалитетниот
  и кој има најблизок "стил" до твојот (доколку е тоа можно) според тебе...
  Што и да одбереш од менторство нема да погрешиш многу,
  колку поквалитетен изборот, толку побрз напредокот...

  Забелешка: Доколку ја плианираш и професијата Графички Дизајнер во некоја фирма конкратно,
  провери на сите каква им е "Алумни програмата"
  (доколку така се именуваше оној дел каде
  ти бараат работа по фирми или те препорачуваат на фирми како добар обучен Графичар-Дизајнер)
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 4. liduda

  liduda
  Intern

  23
  37
  9 Јули 2019
  Машко
  Seavus не би ти ги препорачал. А по искуството со нив за тие пари што ќе ги дадеш мислам дека не вредат ниедни "академии".

  Испратено од SM-A520F преку IT.mk форум апликација
   
 5. spytronicmk

  spytronicmk
  Intern

  44
  16
  4 Август 2017
  Браинстер ги менуваат предавачите/асистентите како чорапи и немаат баш константни предавачи кои ќе пренесат знаење (секако има исклучоци). Менторство навистина вреди и си има своја цена, но не се залажувај со рекламите ... на крај ќе дојде да ти предава или да ти биде ментор некој што завршил минатата генерација.
   
  На MadBuldog и Geekgirl им се допаѓа ова.
 6. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко
  Имам контакт со дигитални маркетинг експерти излезени од Brainster, кои потоа веднаш си ја ставаат истата титула како мене пример (со скоро 10 години искуство) и сум имал можност да видам што прават - една реклама на Facebook не знаат да ја истаргетираат (18-65 и People who like this page & friends), да не збориме за понапредни работи.

  Од моиве контакти со дечки запишани на Сивус имам позитивно искуство, има и некои на форумов што и претходно ги фалеле.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 7. da900

  da900
  Intern

  23
  11
  4 Март 2015
  Машко
  Seavus? - Измамници!

  Тоа го знам од луѓе директни учесници. Пред некоја година, со пари добиени од државата и од Европа организирале обуки. Предавачи биле некои локални асистенти. После неколку месечни предавања, без никакво исвестување, на сите учесници им биле испратени e-mail-и со линкови кои воделе кон некакви форми за пополнување.

  Бидејќи содржината на формите изгледала сомнителна голем дел не ги пополниле и мислеле дека е некаков спам или интернет измама. Откако од Seavus увиделе дека голем дел од учесниците не ги пополнуваат формите им испратиле еден вид заканувачки имеил „Ако не ги пополните формите нема да добиете диплома!“, без никакви други објаснувања.

  А што всушност пополниле? Биле натерани да пополнат 4 форми во кои изјавиле дека од тој до тој датум во текот на сите месеци наназад предавања им држел некој експерт (чие име прв пат го виделе во изјавите) од една друга земја, па дури давале и оценка за предавачот кого не го ни виделе.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Geekgirl

  Geekgirl
  Intern

  2
  0
  17 Септември 2019
  Женско
  Momentalno sum na Brainster i ne bi se zapisala povtorno...haos.. Pobitni im se poenite, otkolku realno da te naucat. Ne si gi trosete parite
   
 9. Geekgirl

  Geekgirl
  Intern

  2
  0
  17 Септември 2019
  Женско
  nemoj Brainster.
   
 10. LaCasaDePapel

  LaCasaDePapel
  Intern

  5
  3
  14 Мај 2020
  Машко
  Јас завршив академијата за Front End програмирање која патем беше за почетници без никакво претходно знаење.Не би ти ги препорачал Brainster од причина што се трчи лажи.На стартот на академијата едно кажуваа и ветуваа, кога ја завршивме фала многу пријатно,друго што не ми се допадна е тоа што предавачите се обучаваа на нас,со никакво претходно искуство како предавачи,некои претходно работеле неколку месеци како програмери,првите 2 недели во деновите за вежби(беше кажано дека секогаш ке бидат присутни)доаѓаа,после тоа се преобразија во Каспер,ни трага ни глас од нив,предавањата беа гледај од прожектор и куцај код и тоа е тоа другари.

  Не знам дали ти помогнав :)
   
 11. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  903
  1,450
  12 Септември 2013
  Машко
  Не мора да воскреснуваш секоја тема со истиот копиран текст, ова не ти е генијален план на Професорот.
   
  На LaCasaDePapel му/ѝ се допаѓа ова.
 12. LaCasaDePapel

  LaCasaDePapel
  Intern

  5
  3
  14 Мај 2020
  Машко

  Фала за советот
   

Сподели

Вчитување...