• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Сеавус најави изградба на технолошки центар

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
get_img


Изградба на голем ИТ-центар во Скопје, каде што долгорочно ќе се вработат 1.500 лица, најави денеска Компанијата за висока информатичка технологија „Сеавус “.

Раководството на компанијата за своите планови денеска го запозна и премиерот Никола Груевски, кој денеска ги посети просториите на „Сеавус “.

„Во општина Кисела Вода планираме за една година да изградиме центар за ИТ-технологија и долгорочно да го зголемиме бројот на вработувањата на 1500. Со овој центар, Македонија ќе стане центар за ИТ-технологија во Југоисточна Европа, изјави главниот извршен директор на „Сеавус “, Игор Лештар.

Технолошкиот центар сам по себе претставува значаен инфраструктурен и технолошки напредок како за македонската, така и за регионалната ИТ индустрија. Истиот е резултат на преговори со неколку светски реномирани ИТ корпорации кои ќе бидат партнери во проектот, појаснува раководството на компанија

Предвидено е технолошкиот центар да се простира на површина од 20 000 квадратни метри, а во него освен лаборатории за истражувања ќе содржи и ИТ инкубатор како и центар за едукација за технолошките линии на големите ИТ корпорации, како што се Мајкрософт, Оракл, Ериксон...

Целта на овој образовен центар е да биде комплементарен на новите ИТ високообразовни институции и да нуди стручна наобразба и специјализација на кадри од Македонија и пошироко.

Сеавус е меѓународна корпорација основана во 1999 година, а освен во Македонија има истражувачко развојни центри во Србија и Белорусија. Сеавус има продажни центри во
Шведска, Америка, Англија, Холандија и Латвија, а во Индија има ресурсно- регрутен центар за кадри. Во моментов компанијата брои над 400 вработени.

Извор: Макфакс
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.505
1.349
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Браво за Сеавус :bravo:
Само незнам каде ќе најде 1.500 лица да вработат (незнам за колку години им значи то долгорочно, >5-10г.???). Другите компании веќе се жалат дека им е преземен кадарот.

Лоша работа што се концентрираат само во Скопје. Стварно има највеќе кадар ама треба да почнат и во другите градови.
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
ОДЛИЧНО !!!

Луѓе, ова се одлични вести !
Уште утре да го направат и да профункционира уште од задутре.

А на третиот ден - ќе одам да барам поголема плата. :bravo:

Така што, не е битно од кај ќе ги најдат луѓето... битно е дека од сета таа конкуренција ние „курвите програмерски“ ќе го извадиме најголемиот ќар.
:bravoska:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
злочко ова ме потсети на к15
сега 100Евра а покасно повеќе
епа добро ај јас ке дојдам покасно :)

фин потег на сеавус само да им се оствари замислата и идеите
5ка ке биде
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Супер, само треба и по другиве градови да се прават вакви проекти. Навистина има добри програмери кои ги знам, а проблем им е да работат во Скопје.
Друго, не Сеавус туку Сивус, така се чита, грешка на МакФакс. Самиот Лештар ова го спомна на една презентација, дека се Сивус.
 

Majestic

Gaining Experience
25 јули 2008
130
123
Битола
Супер вест, уште повеќе работни места. И уште една (голема) причина да си довршам факс а и да фатам стварно да научам нешто по салам.. :ermm:

А 1500 како кадар не е многу и тоа нема сигурно да биде реализирано во еден ден, само нешто што веќе беше споменато погоре дека сиве овие работи се концентрираат само во Скопје е :(
Буквално си _приморан_ да се селиш во име на “бољи живот“ и напредок. Срање.
 

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
1500 Информатичари и долгорочно вработување, па ме интересира кои ќе бидат критериумите за да се вработат толку луѓе и колку од нив би биле од Македонија?!
Како и да е, добра идеја, се надевам и добра реализација ќе има :bravoska:
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Хм, знаејќи ги Сивус, за програмери сигурно нема да бараат некој ептен Advanced Uber Guru програмер, мислам дека доволно би било и да имаш добро основно познавање на некој популарен јазик. Платата сигурно ќе биде мала, ама па која друга фирма вака пружа шанса на неискусни млади програмери.
Кога веќе спомна плата. Колку отприлика се движи, ете за како што кажа неискусни млади програмери.:)
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
@Revan
Така е. Ако не го стекнеш искуството некаде, џабе ти е целото знаење ко сите гелдаат искуство.

А за платата знам, еден мој роднина работеше таму, незнам колку точно имаше искуство ама земаше плата околу 350-400 еврејки.

Според мене не се толку лоши париве:), безразлика искусен или не.
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
@Revan
Така е. Ако не го стекнеш искуството некаде, џабе ти е целото знаење ко сите гелдаат искуство.

А за платата знам, еден мој роднина работеше таму, незнам колку точно имаше искуство ама земаше плата околу 350-400 еврејки.

Според мене не се толку лоши париве:), безразлика искусен или не.
Фала на одговорот. Не е лоша платата воопшто.
Штета што не сум од Скопје.:ha:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44.272
Мислења
920.352
Членови
32.934
Огласи
1.074
Најнов член
Persej10
На врв Дно