1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SearchProtect

Дискусија во форумот 'Вируси // Тројанци // Ботови' започната од dejan_str, 10 Декември 2014.

 1. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Денес ми помина лиценцата за битдефендер и ми се деси истото што ми се деси кога го избришав касперски!Бев предупреден дека ко ке го избришам Антивирусот да не штиклирам дека нема да го инсталирам пак и дека со тоа автоматски ке ми се прати вирус само за пак да го инсталирам антивирусот, и нормално не верував во тоа.Пред да го избришам скенирав со малвербајтс и хитман про! Системот чист солза, го бришам битдефендер и прам рестарт и опппп на сред пишење на форум(сакав да го тролам Prichina :D) ми падна бросверот и ми излезе некое програмче SearchProtect кое ме прашуваше бла бла бла!Има интерфејст како евтин антивирусен софтвер, исто ми намести под дифалт SearchProtect engine броусер namesto google и не се брише!Го нема во хромот како екстензија, го нема во REVO како апликација.Ај реков да скенирам со MBAM пак но си викам пред 2 минути скенирав и све беше чисто но ајде реков(ми текна тоа што ми кажуваа за после бришење на АВ) Пуштам MBAM и етети 230 опасности!Од кој сите го спомуваа Searchprotect зборот и беа класифицирани како Torjan spy. trojan generic,Adware i tn.
  МБАМ ми ги избирша сите опасности освен една!(односно во карантин ги стави) но сеуште во тулбар на ОС десно ми стои икончето од SearchProtect и гледам сеуште работи! Па ве молам за помош!
   
 2. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  840
  1,389
  12 Септември 2013
  Машко
  Веројатно си го имал и претходно, само Битпазар го замаскирал. Избриши ги сомнителните екстензии на браусерот, избриши кеш и останато, исклучи систем ристор, пак помини со Малвербајтс. Упорна е таа гадинка, ќе се појави пак, адблок би требало да ги подзачисти рекламите да не се појавуваат Download Now!. Отприлика вака го истребувам јас, можеби некој има други методи. И реставрирај го браусерот на дефолтни поставки.
   
 3. mmm121

  mmm121
  Gaining Experience

  192
  101
  10 Февруари 2011
 4. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  371
  480
  13 Јуни 2012
  Машко
  На browser-от исчисти екстензии и ресетирај сетинзи на default. Со CCleaner погледај убаво што се старта со оперативниот и browser-ите.
   
 5. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Све тоа го напрвив, никаден е го детектира веке ни со МБАМ но сеуште ми работи гледам :( .Ајде сега во сејфмод уште еднаш.
   
 6. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  А во контрол панел во програми да не е ?
   
 7. PCI-E

  PCI-E
  Intern

  72
  25
  10 oктомври 2013
  Машко
  Тешка гадинка е тоа , пробај со систем ресторе.
   
 8. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Никаде не го дава, CCleaner ми кажува дена некоја негова екстензија се наоѓа во C:\Programs data\microsoft\search\ но кога одам таму не постои таков фајл, скенирам посебно во тој дел и не наоѓа ништо.ЗНачи прво скенирање со МБАМ ми најде 230 стрвари и ги стави карантин и сите беа со такво име"SearchProtect" но еве пак функционира главната програма и срч енџинот а го нема во хром кај екстензиите, све е наместено гогал да ми е home page и џабе пак него го стартува.
  Ке пробам со COmodoIS да видам дали ке го победи,MBAM не успеа, ни Hitman PRO не успеа.
  Е сега гледам ниедна апликација не ми е онеспозобена, највероватно МБАМ си завршил дел од работата но софтверот по име SearchProtect уште работи и десно на тулбар ми седи(до саатот).Во таск менаџер не постои таква апликација за да ја убијам.Ке видам со Комодо и уште некој и формат ке му напрам, битно не ми оштети ништо на ПЦво сега засега.
  Едит: ни преку контрол панел го нема, стелт е изгледа :D
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,486
  12,655
  2 Август 2012
  Машко
  Исклучи го System Restore
  Скен во Safe Mode со MBAM
  Скен во Safe Mode со HitmanPro
  Done

  Инсталирај вистински антивирус - Norton IS
   
  На alekcackko му/ѝ се допаѓа ова.
 10. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  840
  1,389
  12 Септември 2013
  Машко
  Отвори кил свич на комодото и види што ќе покаже таму. Плус и на autoruns можеш да се потпреш.
   
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Тоа го направив одма, не бива, ништо не наоѓа.Со нортон антивирус пробав и ми се блокира ПЦто дури, сега со Аваст ке пробам пошто читам некој успеале со Аваст да средат ако не успее формат.
  И Comodo da,прво тоа е на ред со килсвич само да стигнам дома.
   
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,486
  12,655
  2 Август 2012
  Машко
  Провери дали го имаш во Task Scheduler и во msconfig? Иначе ова е Conduit ако не се лажам и го имаш добиено заедно со utorrent или некоја друга бесплатна програма
  Стартните страни ти се hijacked?

  [edit]
  How do I remove Search Protect by Conduit from my computer?
   
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,184
  6,230
  21 Јануари 2009
  Пробај и со JRT
  пушти и DDS log
   
 14. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Да за стартната страна ко проверив на нет да видам што е вика хајџект, ај да стигнасм дома па ке видам и тоа.
   
 15. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,581
  3,521
  11 Декември 2008
  Машко
 16. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Во таск менаџер процесот беше замаскиран во Wondows search, гледам два исти процеси такви а на едниот најдов инфо дека се активирал набрзо и ми беше сумлив и го убив и бинго! Иконата десно се тргна, гогле си е дифалт енџин.Сега уште да најдам АВ што ке го избриши перманентно! На ред е CIS pa ке пишам.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 18. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Пак после рестарт се појави но Го најдов клониран во C: под друго име и го избришав, не бил вурус но сепак има опасност.Stab фолдерот се викаше и го избришав и сега е ОК.Затоа АВ не го детектирал.Битно го одстранив пошто не ке можев да пазарам на нет преку броусериве поради него.
   
  На alekcackko и borcep им се допаѓа ова.
 19. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Асе менувала локацијата или како?
   
 20. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Па незнам, еднаш го најдов под друго име во таскменаџер го утепав,па најдов дека е од крак фолдер за една игра излезен со знак TODO или слично не ми текнува па сега барав рошкав и случајно симболот како со E мала буква го најдов во C во програмфалјс таму имаше фолдер Stab и во него неколку dll фајлови на кој пишуваше broeswer data и подолу exe со истиот знак и унинстал exe , го кликнав унинстал и се избриша па регистри скенирав со тие имиња и избришав и сега гледам не досадува повеке.
   

Сподели

Вчитување...