1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Seagate 3TB поправка на сектори

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од zdravkovskii, 20 Јануари 2019.

 1. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  233
  185
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Сеа видов дека едниот бил 2ТБ.
  Не знам како се бриши пост од ова tapa talk

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 2. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  246
  193
  21 Мај 2017
  Не ти треба црвениот за таа потреба, најчесто се користи за Network-attached storage - Wikipedia
  Blue како поефтина варијанта, Black како поскапа и едно ~30-35% побрза.
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,766
  5,505
  21 Јануари 2009
  WD blue
  Ај не ме замарај сега
   
 4. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  246
  193
  21 Мај 2017
  Ова што го праиш е mixed read write, очигледно немаш ни основно познавање на темава.
  Префрли од друг уред на hdd-то, за да ти даде реална write.

  View: https://www.youtube.com/watch?v=lVerDT77u0M
   
 5. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,766
  5,505
  21 Јануари 2009
  Хмм во право си. Доста побрзо иде од друг уред (некогаш 140 некогаш 120 некогаш 200).
  А кога се тестира со некој програм од кај доаѓаат податоците за да не биде mixed read write? Од RAM?
   
 6. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  233
  185
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  не би требало да е важно, бидејќи кога монтираш најчесто кешот ти е на друг диск (ссд), програмата на трет, а материјалите на еве овој погоре да речиме.
  Претпоставувам дека најважно е она @itstheigyg го тврди
   
 7. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,766
  5,505
  21 Јануари 2009
  Добро да, не е важно во твојот случај.
  Во мојот случај со елементарни непознавања, сакам да ме запознае @itstheigyg за да ги немам.
   
 8. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  246
  193
  21 Мај 2017
  Кај ме најде па мене што лажам и замарам да ти објаснувам.

  Да не одам офтопик, Seagate-во доколку проработи користи го само како форма на recycle bin.
   
 9. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,766
  5,505
  21 Јануари 2009
  Се извинувам што ти го повредив егото.
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,897
  6,579
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако работиш на премиер про не е важно каков хард диск имаш. Секако имаш брзо ссд за scratch disk. Така да нема поента дали е 120-150-200 трансферот на дискот игра улога само на импорт на фајлови и толку.
   
 11. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  233
  185
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  не се согласувам комплетно, особено кога е во прашање премиере про, а богами и resolve

  и двете програми сакаат доста брз хард, без разлика на тоа што имаш кеш ссд. многу често кога сум работел од побавен хард, премиере знае да крашни безразлика на ссд како scratch disk, а кога не крашнува тогаш има многу каснење и кочење

  зборувам од искуство, немам идеја зошто е тоа така, иако на хартија треба да е како што зборуваш ти
   
  На boksata му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,897
  6,579
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не ќеш ссд. Стави се на 500 гб самсунг ссд и само импортирај од хард диск.

  Секоја останата комбинација е инфериорна. Зошто побогу би работел од хард диск во 2019
   
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,897
  6,579
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Вака и немаш никаква врска со хард диск освен за импорт на материјалот.

  upload_2019-1-21_13-9-27.png
   

  Прикачени датотеки:

  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 14. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  233
  185
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Кеш ссд помага и тоа како
  Кога бараат промени на 4 различни проекти, а секој проект знае да биди 500гб+ ќе работиш од хард со логиката "ај за 1 саат не ќе префрлувам пак".

  А и 2тб wd Black како што ми потенцираа некои дечки тука, испаѓа многу поефтин од големо ссд

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 15. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  561
  929
  16 Јануари 2016
  Машко
  Брзина, цена, капацитет. Избери две.
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,899
  2,138
  19 Јули 2013
  А кога количината на материјалот ќе го надмине капацитетот на ссд-то?
  За комотна работа, брзината на читање на дискот треба да е барем два пати поголема од битрејтот на видеото. И тоа исклучиво ако се работи со едно видео. Претоп ако ставиш, дуплирај.
  Затоа се измислени прокси видеа и сториџи кои можат да испорачаат толкава количина видео. Тоа па отвора други побарувања и нема крај...
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 17. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  233
  185
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Еден ден подоцна и ова го имаме... Процентот не е мрднат, а сектори поправа како несалам[​IMG]

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
  На boksata му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,766
  5,505
  21 Јануари 2009
 19. krema

  krema
  Professor

  9,248
  8,978
  24 Јуни 2009
  Машко
  Може да оди и со недели регенераторот!
   
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,417
  12,575
  2 Август 2012
  Машко
  Си го губиш времето. Во теорија и да си стрплив доволно долго па овој да ги поправи најверојатно дискот ќе развие уште лоши сектори.
  Seagate е ова. Во иднина никогаш немој да купуваш Seagate. Можеби некој од форумов ќе влета како нинџа па ќе тврди „Јас имам Seagate со години и ништо не му е“ но процентот на задоволни корисници од Seagate се мери на прсти од една рака и повторно да ти останат прсти.

  Штета за толку голем диск..
   
  zdravkovskii, olikomerc, JasSum и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,830
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  За видео монтажа јас би земал некој од тие црвените, љиљаковите и слични што се препорачани за видео надзор...Направени се за да може да се запишува и брише нон стоп на нив. WD Blue се ваљда океј, генерално тоа што издржаа до сеа неколку години ваљда влегуваат во класа на издржливи. Имав 3 во RAID0 , ама еден цркна....останаа уште 2 во RAID0, еве ги вртат околу 5-6 години можда, интензивно.
  (со видео монтажа работам, а исто така ги користам за PLEX)
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 22. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,603
  1,361
  27 Јануари 2011
  Машко
  од прва слика
  scan1.PNG
  еден ден подоцна
  scan2.PNG
  2517391539-2517380420=11119 вкупно скенирани сектори за 1 ден

  33070-22735=10335 број на бед сектори за 1 ден

  Ништо корисно од дискот, не арчи струја џабе.
   
  На zdravkovskii, olikomerc, JasSum и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  239
  224
  25 Април 2011
  До сега еден биткоин ќе ископаше :D
   
  На JunkieMKD и hipo им се допаѓа ова.
 24. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  233
  185
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Надвор сум од дома наредните 2 дена, си викам да го оставам.
  Да видиме шо ќе биди

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 25. Steff_92

  Steff_92
  Gaining Experience

  116
  52
  28 Јули 2017
  Машко
  Уште се надеваш дека нешто ќе биди ?
   

Сподели

Вчитување...