1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Se Xperia X8 Дали Да Сменам Оперативен Од 2.1.1 На 2.3?

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од alumen :), 6 Јануари 2012.

 1. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Значи да ставам 2.2.9 :)
   
 2. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  151
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Јас вчера го инсталирав FroyoBread v023b (2.2.9) и досега нема некој проблем :) Ми работи телефонот побрзо од 2.3.7. Познати багови за него се:
  - Auto brightness works incorrectly?
  - DSP Manager works incorrectly
  Е сега уште батеријата како ќе биде, ама тоа и не ми е некој проблем :)
   
 3. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Јас прочитав дека нема багови? Од XDA го спуштив
   
 4. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  DSP Manager е за звукот?
   
 5. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко

  Updated 16-June-2011 :
  updated (brightness fix)
  2.2.9 CM Floyo v0.30 Really the last one (until the next version)
  Download : Floyo v0.30
  Working : Everything.This rom is really fast and has no bugs (?)
  Based on FroyoBread(0.12)by doixanh (thanks!) + circle battery with %
  fixes : sense theme, mpeg4 video-recording,wifi (wpa2+adhoc), some others.
  Bugs: autobrightness might be dark, not sure yet why. At least its not completely dark.


   
 6. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Има dual-touch?
   
 7. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,005
  3,632
  5 Декември 2009
  Машко
  Овој ром е различен со тој погоре. Не е истиот.

  Јас го препорачувам FroyoBread v23b. Батеријата е многу подобра за разлика од повекето 2.2.9.
   
 8. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Забележав, ама касно беше и го оставив.
  Може да ми ги кажеш буговите и да ми дадеш линк за да го спуштам?
   
 9. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,005
  3,632
  5 Декември 2009
  Машко
  Баговите се тие што ти ги пишаа погоре. Али не верувам дека ти се важни тие баш..
  Линк имаш на ПП.
   
 10. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  151
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Си има звук, се си е добро. Во DSP Manager има Equalizer ако сакаш да си наместиш сопствен и уште нешто слично.
  А за тоа со autobrightness, можеш да си ставиш на manual и да си подесиш :)
   
 11. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Да тие два бага не прават ромот да е лош..Како што кажа и сталкер, батеријата е многу подобра од другите 2.2.9 кастум ромови, па дури и од фабричкиот 2.1 ром..Е сеа тоа со сензорот за светлина и не е голем проблем..Намести си мануелно и готово..Тоа со DSP Menager-от е сосема небитно за обичен корисник..Така да земај, инсталирај и ке видиш разлика..позз
   
 12. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  за двајцата што побаравте еве ви го ромот . СИмнете 23b инсталирајте и видете како е..Ромот едноставно тече на телефонов..:)
   

Сподели

Вчитување...