1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Se Xperia X8 Дали Да Сменам Оперативен Од 2.1.1 На 2.3?

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од alumen :), 6 Јануари 2012.

 1. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Сакам да прашам дали да го сменам ОС на телофонот од Android 2.1.1 во Android 2.3.(3/4) од XDA Developers , јас не би сакал бидејќи се плашам да не го зафркнам телефонот. Го имам од мај 2010 и чекам апдејт на софтверот од Sony Ericsson но нема, и како што разбрав нема ни да имало. Ме нервира бидејќи има 200MB внатрешна меморија и дека неможам да инсталирам некои програми ( пр. Facebook Messenger и други ).
   
 2. tigar

  tigar
  Gaining Experience

  127
  102
  28 Јули 2011
  Нема што да се плашиш дека ќе го зафркнеш телефонот, прво прочитај ги туторијалите на ХДА гледај некои клипови по YT прогуглај уште ако не ти е јасно нешто и тоа е тоа, плус тебе гаранцијата би требало да ти е истечена така да немаш што да загубиш :) Стави си некој custom ром и терај... Официјален нема да има уште од поодамна се знаеше ... Поздрав, и среќни празници...
   
 3. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,169
  3,888
  5 Декември 2009
  Машко
  Здраво, официјален 2.2/3 нема никогаш да дочекаш од СЕ, така да најдобро би ти било да си ставиш кастум ром. Немаш што да зафркнеш, не е ништо сложено.

  Контактирај ме ке ти пратам линкови како да средиш.

  Инаку јас би ти препорачал да си ставиш 2.2.9, највеќе поради тоа што батеријата држи подолго од другите кастум ромови. Истотака има и 2.3.7 кој истотака е добар, брз, но батеријата побрзо се троши.
   
 4. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Благодарам со соработката, среќни празници и на тебе.
  :) Мислам дека не ми е истечена гаранцијата, но сепак ќе пробам да го инсталирам.
   
 5. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,462
  10 Август 2010
  Машко
  @StalkeR мислам дека треба да напишеш некој тут на форумов за да не се мучиш да им објаснуваш на сите, и јас би направил, но не се разбирам доволно за да можам да напишам... :/
   
 6. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,169
  3,888
  5 Декември 2009
  Машко
  Имам веке напишано за друг македонски форум. Ке ги постирам утре...
   
 7. solo

  solo
  Intern

  18
  0
  9 Септември 2010
  имам HTC Wildfire S со систем 2.3.5 ако може некој да ми каже друг ром за овој телефон чисто онака сакам да сменам само да е испробан.
   
 8. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,169
  3,888
  5 Декември 2009
  Машко
  А да не си ја утнал темава, или да?
   
 9. solo

  solo
  Intern

  18
  0
  9 Септември 2010
  во право си само да не отварав друга тема ако можеш помогни на прашанјето.
   
 10. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Јас не би ти препорачал да му смениш на HTC-то, нема потраба, а ако сакаш само колку така... Како сакаш
   
 11. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  А откако ќе го сменам, дали има начин за да го вратам 2.1.1? И ако има како можам да го вратам?
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,457
  7,438
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да со Flashtool и оригиналниот ROM
   
 13. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,169
  3,888
  5 Декември 2009
  Машко
  Можеш да. Нема потреба со флеш тул, позафркнато е. Најлесно ти е со Pc companion.
   
  На alumen :) му/ѝ се допаѓа ова.
 14. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Фала и поздрав :)
   
 15. DominatoR

  DominatoR
  Intern

  7
  0
  9 Март 2012
  Машко
  Кратко мислење, ДА! Имам другар со Икспериа 8 и сеа инсталираше тој таков софтвер ама ништо не му беше поспоро.Многу добар филинг има
   
 16. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко

  Сега, од ко ми го украдоја ми беше цел воден (седеше надвор на дожд и снег) мислам дека гаранцијата му е “упропастена“. И деновиве се мислам дали да му инсталирам друг ром, или да почекам до мај да ми измине гаранцијата..
   
 17. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  172
  188
  24 Јануари 2010
  Машко
  Не чекај,одма ставај.И нешто да му се деси,пак можеш да си го вратиш во оргинална состојба и да ти важи гаранцијата
   
 18. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Мислам дека после рутирањето гаранцијата не важи.
  И кажите некој ром по можност без багчиња :)
   
 19. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,169
  3,888
  5 Декември 2009
  Машко
  Побарај пo xda,ако не најдеш ке ти пратам ја линк утре.
   
 20. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Го најдов froyo 2.2.9 и како што прочитав нема багчиња. Имаш ти со некој 2.3 кажи
   
 21. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Правилниот назив на ромот е FroyoBread 2.2.9 и последната верзија е 23b. Моментално фурам на неа и одлична е..Батеријата многу побавно се троши од фабричкиот 2.1 ром, се разбира со нормално користење. Единствен баг, ако може да се каже така е неработењето на сензорот за светлина, кој на времиња полудува, т.е не осветлува добро, но тоа не е голем баг , бидејки можеш рачно да си го наместиш осветлувањето и проблемот е решен. Едноставно со неколку збора се работи побрзо од фабричкиот 2.1 ром, имаш dual toach ,нешто што во 2.1 беше сон..Слајдерот работи одлично, без лагови како во 2.1..Едноставно мора да се проба за да се види..:)
   
 22. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  2.3 koj? I ako moze link za download
  Fala :)
   
 23. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  498
  154
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Ајде и мене прати ми линк од FB 2.2.9 23b. И дали вреди да се префрлам од 2.3.7 на 2.2.9 ?
   
 24. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Tawe шо багој има на 2.3.7? (за X8 се работи?)
   
 25. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  498
  154
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Да, X8 е. Па се работи, но некако ми кочи, пример вртам низ менито, и кога ќе се вратам на Home, треба малку да се почека додека да ги појави икончињата (но не секогаш). А инаку јас така го земав телефонот, со инсталиран 2.3.7 StornMix Mod, па сакам малку да сменам :D
   

Сподели

Вчитување...