Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Се вика GNU/Linux.

9 април 2007
43
8
arangel.linux.net.mk
Оперативниот систем кој што го користите се вика GNU/Linux бидејќи е составен од GNU алатките и Linux кернелот. Да викаш дека GNU/Linux се вика Linux ти е ко да викаш дека Windows се вика kernel32.dll.

Ако го интересира некој повеќе интересни содржини на македонски за GNU/Linux и останатиот слободен софтвер има на http://wiki.lugola.net.

Уште неколку сајтови на македонски:
http://www.linux.net.mk
http://www.slobodensoftver.org.mk
http://planet.linux.net.mk
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Оперативниот систем кој што го користите се вика GNU/Linux бидејќи е составен од GNU алатките и Linux кернелот. Да викаш дека GNU/Linux се вика Linux ти е ко да викаш дека Windows се вика kernel32.dll.

Ако го интересира некој повеќе интересни содржини на македонски за GNU/Linux и останатиот слободен софтвер има на http://wiki.lugola.net.

Уште неколку сајтови на македонски:
http://www.linux.net.mk
http://www.slobodensoftver.org.mk
http://planet.linux.net.mk

Поголемиот број на луѓе понекогаш усвојуваат некои зборови и ги генерализираат, односно ги категоризираат и постојат многу, МНОГу голем број на такви зборови.

Секој знае кога ќе се каже Linux на што се мисли, и не верувам дека има забуни. Супер што потенцираш дека грешиме сите во именувањето на GNU/Linux, но не гледам ништо страшно доколку ОСот биде наречен само Linux, нели?
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
I jas go mislam istoto sto go misli D.
Mislam deka nema zabuni za toa sto se raboti :) .
Skoro sekade kade sto se pisuva i zboruva za GNU/Linux se koristi poimot Linux.:) (koga se pisuva Linux se misli deka e baziran na GNU/Linux)
Pozdrav i blagodaram za postot sepak treba da se znae sto e sto :D .
 
9 април 2007
43
8
arangel.linux.net.mk
Постојат и луѓе што си го зимаат здраво за готово она што ќе го слушнат/прочитаат прв пат и ќе им остане на толку знаењето, ќе запамтат нешто што не е точно. Јас пишав како се вика оперативниот систем, не убедувам никој како да го вика, јас го викам GNU/Linux.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Постојат и луѓе што си го зимаат здраво за готово она што ќе го слушнат/прочитаат прв пат и ќе им остане на толку знаењето, ќе запамтат нешто што не е точно. Јас пишав како се вика оперативниот систем, не убедувам никој како да го вика, јас го викам GNU/Linux.

Postojat ogromen broj na takvi lugje, ama toa ne e nasha vina i sekoj si ima pravo na svoe mislenje, no navistina e dobro od nas (konkretno tebe) koi znaeme kako pravilno e imeto, da im istakneme na tie lugje... navidum edna od prichinite za ovoj forum e i taa... da se razjasnat nedorazbiranja za nekoi raboti, a prvichnata cel na forumov e edukativna... taka da ti blagodaram ushte ednash shto go istakna toa.
 

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
:)) malce off-topic:
ova me potseka na primerot so lesi kuceno. so kuce imas? -Lesi :) 90% pojma nemaat deka e skotski ovcar. inace GNU/Linux jazik ke prekrsis, ali treba da se znae a vikajte go kako sakate. ps kolku luge znaat sto e kernel32 :) nie sme nacija turn on/off
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
За GNU кој сака повеќе да знае нека отиде на страната на Richard Stallman http://www.stallman.org/или на википедија http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Stallmanе Тој е основач на GNU проектот(GNU's Not Unix) и за мене главен виновник што толку се разви слободниот софтвер во светов.
Сум читал повеќе интервјуа со Richard Stallman и можам да кажам дека човекот ова го има направено чисто од етички цели што мене многу ми се допаѓа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.222
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно