Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Се продаваат XFX 6900XT 16гб

Статус
Затворена за нови мислења.

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.356
7.216
Скопје
www.facebook.com
Pane24 додаде нов оглас:

Се продаваат XFX 6900XT 16гб - 450 ден.

Се продаваат 7 графички :

XFX Speedster SWFT 319 6900ХТ​

Користени се за мајнинг 7 месеца.
Во добра состојба.
Донесени од странство и се без гаранција. Следуваат со нивните оригинални кутии.
Цени 450е фиксно.
Тестирање на лице место и без резервации.

Погледнете го атачментот 120256

Видете го целиот оглас...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.799
17.383
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.356
7.216
Скопје
www.facebook.com
Искрено 6800хт серииве не очекував дека олку споро ке се продават и со 300 маки. А јаки карти и стабилни се али нема интерес за гејминг за нив од страна на гејмери. Премногу се фаворизираат тоа нвидиата за повисоки суми наместо од овие амд.
Патем не сум многу насочен кон овие карти бидеќи беа само опипување пазар и без грам интерес за да ги купе некој.
Инаку погоре огласените се продадени едвај. Цел месец сум продавал 5 карти...
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.618
4.553
Писти Охту
Искрено 6800хт серииве не очекував дека олку споро ке се продават и со 300 маки. А јаки карти и стабилни се али нема интерес за гејминг за нив од страна на гејмери. Премногу се фаворизираат тоа нвидиата за повисоки суми наместо од овие амд.
Патем не сум многу насочен кон овие карти бидеќи беа само опипување пазар и без грам интерес за да ги купе некој.
Инаку погоре огласените се продадени едвај. Цел месец сум продавал 5 карти...

AMD ме одврати мене ко земав графичка заради драјверите. Мислам дека и други ги одвраќа истото
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
563
448
Или повеќето си купија што сакаа и сега чекаат следните 5 години да се подноват. Да ги продаваше картите пред пола година со овие цени ќе ти се продаваа како леб. Не дека викам 100% дека е така ама е мое чуство следејќи ги развивањето во темите за графички карти и копање.
 

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
85
128
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Audio
Headphones Razer BlackShark V2 X TriForce Gaming Black
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Искрено 6800хт серииве не очекував дека олку споро ке се продават и со 300 маки. А јаки карти и стабилни се али нема интерес за гејминг за нив од страна на гејмери. Премногу се фаворизираат тоа нвидиата за повисоки суми наместо од овие амд.
Патем не сум многу насочен кон овие карти бидеќи беа само опипување пазар и без грам интерес за да ги купе некој.
Инаку погоре огласените се продадени едвај. Цел месец сум продавал 5 карти...
Мислам дека повеќе ги одвраќа луѓето тоа што се PowerColor отколку што се AMD. :D
 

rippermkd

Gaining Experience
11 јануари 2016
490
375
Bitola
rippermkd's setup  
Processor & Cooler
ryzen 7 2700 @4150MHz, custom EKWB / bykski watercooler
Motherboard
ASUS Crosshair hero VII
Storage
samsung 970evo 500gb; asgard NVME 1TB 4tb HDD
PSU
XFX pro 1000W
RAM
kingston savage @3200 cl13
Video card
ASUS ROG STRIX RX5700
Case
JNC nekoe Modirano do daske
Mouse
rapoo v320
Keyboard
motospeed GK89
Monitor
LG 27gl850
OS
win10
Мислам дека повеќе ги одвраќа луѓето тоа што се PowerColor отколку што се AMD. :D
imam red dragon 6800xt, na 2k max povekjeto igri edvaj se slusa vo OC bios, na silent bios ko da ne vrtat perkite
AMD ме одврати мене ко земав графичка заради драјверите. Мислам дека и други ги одвраќа истото
dur da se naviknis, koga ke se naviknis ke vidis deka na nvidia se po-tapa malku. nekogas znaat na AMD fixovite da kasnat za novite igri, ama niss strasno
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
990
906
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5600 w/ Deepcool AK400
Motherboard
ASUS ROG STRIX B450-F GAMING II
Storage
Samsung 970 EVO PLUS 1TB + 2TB WD20EZRX x2
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
16GB DDR4@2400MHz
Video card
ASUS TUF GTX 1660 Ti EVO OC
Case
CM Elite 335U
Mouse
LAMZU Atlantis Mini Pro
Keyboard
MK870 w/ JWICK Black
Audio
Xonar DGX w/ Sennheiser HD215
Monitor
BenQ XL2411P
OS
Windows 10
Мислам дека повеќе ги одвраќа луѓето тоа што се PowerColor отколку што се AMD. :D

powercolor e можеби 2риот најдобар 3rd party manufacturer на АMD. Драјверите се #1 причина што не би зел пак графичка од нив, макар и колку контра проблеми да листаат по нивните subreddits и форуми дека нвидиа имале, бар имам функционален производ кога ќе земам нвидиа. 3 години седев на 2019 драјвер за да функционира 580ката додека ја имав бидејќи секој понов вадеше по low fps во игри, или пак бараше да дигнам сетинзи на high за да почне да се клокнува графичката повисоко, а така стануваше само playable некоја игра, нема 140+ фпс. Друг пример со 5600ХТ и слични година ипол после release дури искочи полуфункционален драјвер што не крашнуваше со црн екран во игри или од хром. И до ден денес еве примери во други теми со АМД драјвери, дури сега можеш хром со hw accel да користиш, а enhanced sync УШТЕ не е поправен ако имаш повеќе монитори со различни refresh rates, иако е пишан ко поправен. Исто и со memory клокот што се заклучува на максимум ако имаш повеќе од 1 монитор вклучен. За линукс драјверите, нема подобри. Ама за виндовс, убедливо unusable. Не треба на продукт од 600-700+ евра да барам ја workarounds за да можам browserот да го користам, а камо ли нешто повеќе да ми се присака.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.337
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Јас до кај GTX900 на Енвидија, мешав на една две генерации, една црвена една зелена и никогаш ама никогаш не ми се погаѓаа црвените. Еве дома имам едно ПЦ со амд, едно со нвидиа, тоа со АМД еднаш на два дена покажува тажен емотикон ради драјверите.
 

omegaRED

Adeptus Astartes
13 септември 2011
2.506
3.415
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2TB Samsung 970 EVO Plus, 1TB Silicon Power P34A80, 6TB WD Red + 2TB Toshiba
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX4090 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
Keychron Q3
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Што знам, јас па не сум имал некои проблеми со AMD.

Ми отиде меморијата на HD4850 одааамна, и ама па после со Sapphire HD7950, Sapphire HD7970, Sapphire R9 290X, Sapphire Pulse 5700XT немав проблеми - освен замена на еден пар вентилатори.

За волја на вистината, и со зелените не сум имал проблем освен еднаш замена на вентилатори на една од 5-6 карти кои сум ги имал.

Испратено од SM-N986B преку IT.mk форум апликација
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.337
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Што знам, јас па не сум имал некои проблеми со AMD.

Ми отиде меморијата на HD4850 одааамна, и ама па после со Sapphire HD7950, Sapphire HD7970, Sapphire R9 290X, Sapphire Pulse 5700XT немав проблеми - освен замена на еден пар вентилатори.

За волја на вистината, и со зелените не сум имал проблем освен еднаш замена на вентилатори на една од 5-6 карти кои сум ги имал.

Испратено од SM-N986B преку IT.mk форум апликација
Ја ни паста не сум сменил на зелениве.
 
 • Тажно
Реакции: thrw
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.496
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно