Се губи гаранција за флешнување на BIOS?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од steelseries, 10 Февруари 2018.

 1. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  522
  316
  20 Декември 2015
  Машко
  Нормално зборувам во случај се корумпира биосот и ајт у 3 лепе да иде.
  Матичната ми е од сетек.
  На гарантниов лист слабо околу вакви ствари.
   
 2. psyside

  psyside
  Модератор

  24,250
  23,919
  4 Септември 2008
  Сива територија.
   
  На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pane24

  Pane24
  Practice makes perfect

  3,172
  1,950
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  У денешницава со дуал биоси , заштити од корумпирани биоси сведени на 0 чудо е како успеа да го корумпираш биосот ??
   
 4. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  550
  413
  14 Декември 2013
  Машко
  Која матична е?
  Дали има обичен или SMD EEPROM? Доколку е обичен би требало да се вади без никакви хируршки зафати (одлемување).
  Не ми е логично да ти ја важат гаранцијата ако приметат дека некој чип е одлемуван. Во секој случај, наведи што матична е.
   
 5. Ab@ace

  Ab@ace
  Gaining Experience

  425
  386
  21 Мај 2016
  Машко
  Едино ако си малер да ти снема струја на сред флешување обично трае неколку секунди додека се избрише и испише стариот биос, друга опција е да флешнеш погрешен биос а тоа е твоја грешка...сега скоро сите матични си имаат своја софтвер алатка која го симнува сама и флешува точниот биос за твојот модел не е како порано мануелно ставање на флопи,усб па команди

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 6. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  522
  316
  20 Декември 2015
  Машко
  Не апдејтирав сеуште прашувам али за сваќи случај е ова.. за да знам...
  имам Asus X370 Prime Pro.
   
 7. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  522
  316
  20 Декември 2015
  Машко
  Имам опција самиот биос да се апдејтира преку Биос, Преку нет си го спушта сам и инсталира али нз колку арно, сите гледам препорачуваат со УСБ отколку други алатки...
   
 8. Pane24

  Pane24
  Practice makes perfect

  3,172
  1,950
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Apdejtiranjeto e zadolzitelno i nema vrska so garancijata stom e od oficijalna stranica i oficijalen bios. pardon na latinicava od majner pisuvam .
   
  На Yoshimitsu и steelseries им се допаѓа ова.
 9. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  550
  413
  14 Декември 2013
  Машко
  Оваа матична има SMD EEPROM што значи дека во случај да ја коруптираш меморијата ќе треба да се одлемува и препрограмира.
  Е сега за гаранција не знам, најдобро е јави се и прашај така ќе знаеш ти а и ние ќе дознаеме :D

  Сепак јас се држам до тоа дека нема логика да ти ја важат гаранцијата.
   
 10. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  522
  316
  20 Декември 2015
  Машко
  А зошто да не важат што ќе правиш со брикната плоча?Музеј?Да се поправа поради проста причина?Кој ќе ти ја поправи овде?(Мислам на сервисот од кај што е купена.)

  Асус нуди замена на брикнати плочи, а Асус е директен партнер со Сетек...
   
 11. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,185
  2,625
  4 Септември 2008
  Ако неможе рестор прај се мутав и носи ја во сетек, а во меѓувреме моли ги модераторите да ти ја избришат темава и моделот на матична оти не верувам дека многу луѓе со ист ваков проблем и модел на матична ќе отидат да ја рекламираат.
   
  На steelseries и olikomerc им се допаѓа ова.
 12. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,550
  1,264
  27 Јануари 2011
  Машко
  Е така само советувајте и оваа не е криминален форум.
  Што е следно како да украдете кредитна картичка и да ја клонирате.
   
 13. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  522
  316
  20 Декември 2015
  Машко
  Немам апдејтано сеуште, му ја берам за некој подобар биос, само прашувам, за да знам.
  Па и така за софтверски работи не пиши ништо дека сетек не е обврзан со гаранција, така да...
   
 14. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  550
  413
  14 Декември 2013
  Машко
  Не би требало да имаш проблем при флешување на друг биос.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. PilGriM
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,322
 2. goce ilievi
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,680
 3. Velkov7
  Одговори:
  26
  Прегледи:
  1,408
 4. Стап
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  560
 5. gokica
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,870
Вчитување...

Сподели