• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Се двоумам помеѓу Семос и Сивус за студии по графички дизајн, совет или претходно искуство? asap thx

Подобар едукативен центар за графички дизајн?

 • Семос

  Гласови: 21 61.8%
 • Сивус

  Гласови: 13 38.2%

 • Вкупно гласале
  34

LeRade

Gaining Experience
17 септември 2008
88
113
Се зависи од тебе, колку труд ќе вложиш. Горе доле двете академии имаа скоро иста програма твое е само да одлучиш :)
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,824
1,920
Листата на најбогати луѓе во светот е исполнета со college dropouts и луѓе што воопштво не биле ни запишани на факултет.
Се лажев со оваа мудрост долго време. Факт дека најбогатите се дропаутс....
Само ај те молам прво запиши се на тие факултети од каде они се откажале.
Упис на тие факултети е потежок него да завршиш факултет кај нас, ама тоа е остатокот од мудроста која не ја кажуваат.

На темата.
Сивус верувам дека е подобра опција од причина што те насочуваат кон тоа што ќе им треба како иден работник. Семос со оглед на тоа кој се предавал, не би ги помирисал, уште повеќе што немаат што да ти понудат по завршувањето.

Имањето факултет од областа е голем бенефит. Не е неопходно, но тоа зависи колку добар дизајнер сакаш да бидеш.
Сепак дизајнот е близок до уметноста и треба да ти "фаќа" окото. Тоа се учи, ама пред се е дарба. Сепак ако си упорен и учиш многу, ќе бидеш и добар дизајнер. За врвен, ти треба многу повеќе од познавање на работа на графички пакети/алатки.

Тука имам колеги од ПМФ - информатика.
Дали имам и колеги од Филозофски - Историја на уметност, не знам.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,429
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Ne e tocno. Izlitenata i netocna fraza: Teorija i oraksa nemaat vrska, ja izmislile ponavljacite i kursistite koi se teshat deka gi biva isto kako da zavrsile fakultet. Teorijata e osnov za steinuvanje na iskustvo so pomos na praksa. Ti mozes 100 godini da imas praksa, ako ja nemas teorijata ke stanes samo masina za izvrsuvanje na ednostavni operacii. Nikogas nema da bides virtuoz. Virtuozot ima siroki pogledi, kursistot nema.

Fakultetot te sprema kako karakter, kursot kako masina.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
Генерално така е, но едно без друго не иде.
И ако имаш теорија без пракса си нула.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Генерално така е, но едно без друго не иде.
И ако имаш теорија без пракса си нула.
Па не си баш 0. Со јака теорија и слаба пракса си исто така во добра позиција, затоа што фирмите и агенциите за регрутирање многу често бараат баш такви кадри, ги ставаат во одредени планирани ситуации и гледаат кој како ќе се покаже. Тоа е филтер низ кој проаѓаат способните а паѓаат неспособните. Затоа се чести приказните каде одлични ученици во школо и факултет, во реномирани компании за кратко време доаѓаат до многу добри работни места, стимулирани се и се константно соочувани со предизвици. Им се дава шанса да напредуваат и да го развиваат талентот.

Во обратен случај да речеме си талентиран уметник, ама немаш добро теоретско образование на темата, ќе останеш незабележан и нема да ти се пружат можности.

Затоа според мене е многу поважно да имаш добра теорија наспроти пракса отколку обратно.

Пак ќе повторам она што им го кажувам на полатарците, сертификатот кој ќе го добиеш на курс ти служи само за да те донесе на интервју. Штом ме донесе на интервју тогаш 90% од работата ми е завршена. Со години искуство и експертиза на неколку полиња интервјуерот го купувам за пола саат. Интервјуерот ЗНАЕ да процени талент, знае да процени образование, но знае да постави и трик прашања со кои ќе открие дали некој лаже во ЦВ-то или не.

Нека не се обесхрабруваат полетарците, успешноста доаѓа со годините. Според моето искуство, јас почнав да работам од 18.5 години. Дури после 30-тата почна да ми се случува да сум секогаш во првите 3-ца секаде каде сум аплицирал.
Така да, и пракса и теорија и стил на однесување, професионална зрелост и осет за меѓучовечки односи треба да се има за квалитетен развој на кариера.
 
Последна промена:

braobrao

Intern
23 декември 2015
6
1
Здраво дечки, да не отварам нова тема, некој да има искуство со Seavus ( небитно Скопје или Охрид ), сакам да се запишам на курс за веб девелопмент, имам познавање ама сакам да навлезам подлабоко па доколку некој бил или слушнал нешто да сподели. Дали може да се стекне знаење за една година ( свесен сум дека треба и сам да се вложиш не е само да го земеш курсот), дали имаат добри кадри кои што можат да те научат, дали сертификатот што на крај го добиваш ти дава некоја предност, дали вреди за парите итн . Исто би ми значело и мислење за Семос.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,429
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Есента бев на PHP курс во Семос, предвачот феноманлно предаваше, не е само предавач туку серниор програмер од кого многу научив.
Од Семос ептен сум задоволен.
 

braobrao

Intern
23 декември 2015
6
1
Есента бев на PHP курс во Семос, предвачот феноманлно предаваше, не е само предавач туку серниор програмер од кого многу научив.
Од Семос ептен сум задоволен.
Размислувам и јас сепак се многу пари во прашање, а викаат дека премногу бил материјалот натрупан и се било набрзина, ако е така реално не вреди толку пари.
 

venusvenom

Intern
5 јули 2021
1
0
Zdravo da mi kazete dali nekoj slusal online graficki dijan vo semos. Me ieresira kolku se efektivni predavajnjata online, dali bez nikakvo predzaenje moze da se sovlada materijalot
Sekoe mislenje e dobredojdeno. Blagodaram odnapred
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,347
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно