• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Се двоумам помеѓу Семос и Сивус за студии по графички дизајн, совет или претходно искуство? asap thx

Подобар едукативен центар за графички дизајн?

 • Семос

  Гласови: 21 61.8%
 • Сивус

  Гласови: 13 38.2%

 • Вкупно гласале
  34
 • Ја почнал/а темата
 • #1

NikoTiko

Intern
13 јуни 2018
2
0
Доколку би избирале еден од овие два центри за студии по графички дизајн ( Семос или Сивус) кој би го препорачале и зошто?

Во Сивус знам дека нудат летна пракса после завршување, меѓутоа не знам дали такви можности нудат во Семос...
Во Семос нудат малку подобри попусти...
Која од овие две академии нуди поквалитетна програма и часови?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

NikoTiko

Intern
13 јуни 2018
2
0
Моја грешка, се извинувам :blush:

Доколку некој има да сподели мислење или совет на темава би бил многу благодарен.
 
Отиди и во двете и напрај муабет со вработените таму. Која фирма ќе ти направи подобар "sales pitch", избери ја спротивната фирма. Се познава кој сака да те научи, а кој сака само да те истрижи за неколку иљади евра.

Јас лично сум генерација 2014/2015 Сивус, програмирање и сум презадоволен.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ако имаш конкретни прашања за Сивус пиши ми ПП.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,615
2,854
Gaston's setup  
Audio
AR
Ја немам совет, ама морам да промрчам:

Пуста Македонија.
Вообичаено графички дизајн се учи на факс. Најчесто на архитектонски, а некаде на уметност. 4 години студии ќе создадат уметник, виртуоз за дизајн.
Кај нас... у Семос или Сивус еј (која мизерија сме).
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
239
206
Скопје
Ја немам совет, ама морам да промрчам:
Вообичаено графички дизајн се учи на факс. Најчесто на архитектонски, а некаде на уметност. 4 години студии ќе создадат уметник, виртуоз за дизајн.
Кај нас... у Семос или Сивус еј (која мизерија сме).
Not necessarily.

Ова е слично како некој што сака да учи стриктно програмирање, а некој му предложува да се запише во ФИНКИ, каде што освен програмирање ќе учи десетици други предмети кој нему би му биле непотребни како „програмер“ (а кој се страшно тешки), а ќе ги даде истите пари и ќе помине низ црни денови и депресии пред секоја испитна сесија. (А на крај скоро истите пари ги даваш).

Вака ќе учи стриктно за тоа што он сака и за година-две ќе биде исто квалификуван како и тој што завриш 3-4 години факултет. А со тек на времето и искуство и он ќе биде „уметник, виртуоз за дизајн“.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,615
2,854
Gaston's setup  
Audio
AR
Not necessarily.

Ова е слично како некој што сака да учи стриктно програмирање, а некој му предложува да се запише во ФИНКИ, каде што освен програмирање ќе учи десетици други предмети кој нему би му биле непотребни како „програмер“ (а кој се страшно тешки), а ќе ги даде истите пари и ќе помине низ црни денови и депресии пред секоја испитна сесија. (А на крај скоро истите пари ги даваш).

Вака ќе учи стриктно за тоа што он сака и за година-две ќе биде исто квалификуван како и тој што завриш 3-4 години факултет. А со тек на времето и искуство и он ќе биде „уметник, виртуоз за дизајн“.
Баш е баш е.
На факс се учат многу работи "помеѓу предметите".
На пример, ти во твојот случај нема да поминеш кај ниту еден професор со реченициве: "кој нему би му биле потребни" и "а кој се страшно тешки" зашто ќе те научат дека не е кој и во двата случаи, туку кои.

За душевна и интелектуална надградба која ништо не ја дава освен факс, нема да зборам, зашто ако не си ја прошол магијата на тие ходници, не можеш ни оддалеку да знаеш што е муабетот.

И никогаш нема да стане вистински виртуоз. Тоа си се тешат тие шо немаат факс.
Ама не зборам за фон и академија ојле дојле. Тие се полесни и од основно образование.
 

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
173
303
На место беше муабетот дека факултетите треба да го предаваат ова. За да бидеш уметник во графички дизајн не е само да го усовршиш софтверот во кој ќе создаваш, туку и да научиш огромна материја на работи кои се поврзани со дисциплината во која ќе работиш.

Башка факултетите што ги спомна создаваат инжинери, а не програмери. Има огромна разлика помеѓу двата поима.

Точно е тоа дека и без факултет можеш да станеш уметник дизајнер или софтверски инжинер, но барем вака ќе добиеш одлична основа и познавање на повеќе интердисциплинарни вештини кои понатаму ќе ти помогнат при достигнување на тој статус.

Сеедно со вистинска професионална работа се станува стручњак, останатото е теорија која ќе ти даде основа и поголем преглед кон поголемата слика.

Во Семос и Сивус барем за брзо време ќе те оспособат за практична работа, а и ќе ти помогнат да најдеш работа ако си помеѓу најдобрите. Така да ако не сакате или немате време за факултет и овие институции се и повеќе од доволни за да те научат.

Поздрав.
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
239
206
Скопје
На факс се учат многу работи "помеѓу предметите".
На пример, ти во твојот случај нема да поминеш кај ниту еден професор со реченициве: "кој нему би му биле потребни" и "а кој се страшно тешки" зашто ќе те научат дека не е кој и во двата случаи, туку кои.
Епа тоа е работата друже,

Факултетите наши имаат доволно теорија, многу малце пракса. А праксата е најбитна за стекнување искуство, кое и како ќе ти биде потребно после дипломирање. Можеш цел ден да читаш теорија, да навлегуваш во детали, но залудно ќе ти биде без соодветна практична настава.

А на работодавачот во денешно време, најмалце ќе го интересриа дали си ти „виртуоз“ или употребуваш „кој наместо кои“ во реченица. Плус фактот што, да завршиш факултет - не е гаранција дека ти ќе станеш уметник и/или виртуоз, како што претходно потенцира.

Среќа што не сум на филолошки и можам слободно да поминувам кај професорите и со „кои / кој“. Но сепак благодарам за забелешката. Иако македонскиот јазик не ми е ни прв, ни мајчин, иако мислам дека доволно добро го владеам но секогаш има простор за подобрување.

На место беше муабетот дека факултетите треба да го предаваат ова. За да бидеш уметник во графички дизајн не е само да го усовршиш софтверот во кој ќе создаваш, туку и да научиш огромна материја на работи кои се поврзани со дисциплината во која ќе работиш.

Башка факултетите што ги спомна создаваат инжинери, а не програмери. Има огромна разлика помеѓу двата поима.

Точно е тоа дека и без факултет можеш да станеш уметник дизајнер или софтверски инжинер, но барем вака ќе добиеш одлична основа и познавање на повеќе интердисциплинарни вештини кои понатаму ќе ти помогнат при достигнување на тој статус.

Сеедно со вистинска професионална работа се станува стручњак, останатото е теорија која ќе ти даде основа и поголем преглед кон поголемата слика.

Во Семос и Сивус барем за брзо време ќе те оспособат за практична работа, а и ќе ти помогнат да најдеш работа ако си помеѓу најдобрите. Така да ако не сакате или немате време за факултет и овие институции се и повеќе од доволни за да те научат.

Поздрав.
Како прво, факултетот што го спомнав „ФИНКИ“ има неколку струки од кои само 2 се ориентирани кон инженерство. И знам доволно добро која е разликата помеѓу двата поими. Но...

Муабетот ми беше дека ако некој каже „Јас сакам да бидам програмер!“ немора одговорот да биде „иди на факултет, затоа што ...“. Исто како што одговорот за „Јас сакам да бидам графички дизајнер“ не мора да биде едно дрско „зошто сите идете на сеавус, семос, треба на факс. која мизерија“...

Човекот доволно добро има објаснето, сака да учи за графички дизајн и се мисли помеѓу Семос и Сивус а не меѓу тие и некој си факултет. Никаде нема потенцирано дали сака да ги учи работите детално или сака да стане вистински „виртуоз/ уметник“. За тоа шти го нудат и Семос и Сивус, доволно се добри. За многу кратко време ќе го научи ТОА што сака да го научи, без да помине низ предмети што можеби не го интересираат ни воопшто. Ако биде доволно добар откако ќе заврши, работодавачот нема да го интересриа дали има факултет или сертификат, поготово не странски работодавач. Ако е доволно добар, сеедно ќе му биде какво образование има.

Тоа дека е најдобро овие работи да се учат на факултет, тоа не го негирам никако. И потполно се слагам со тебе. Ете јас лично одбрав факултет, наместо „Семос/Сивус“ од самата причина што струката која ми е омилена, сакам да ја научам во детали и да ја добијам таа длабока основа која и тоа како ќе ми биде корисна во блиска иднина(магистерски студии, докторатура, работа итн), иако сеуште стојам на ставот дека нашите факултети имаат простор за драстично подобрување, дека некој работи што ги учима се тотални глупости - само за да се надполони распоредот, дека теоретски тој факултет ќе ме подготви доволно добро, но без некоја посериозна практична настава. (Затоа што такви ни се сите факултети за жал.) Мене лично не ми пречи таа работа пошто ионака планирам да волонтирам во некоја фирма за да стекнам пракса и искуство.
 

Sonic.01

Gaining Experience
5 јули 2016
133
323
Доколку би избирале еден од овие два центри за студии по графички дизајн ( Семос или Сивус) кој би го препорачале и зошто?

Во Сивус знам дека нудат летна пракса после завршување, меѓутоа не знам дали такви можности нудат во Семос...
Во Семос нудат малку подобри попусти...
Која од овие две академии нуди поквалитетна програма и часови?
И Семос и Сивус, се добри, нема да згрешиш со ниту едни, за Семос можам јас да ти гарантирам пошто сум бил таму. Што се тиче до муабетиве дека ти требал факултет и такви глупости не ги слушај, се што ти треба е желба и талент. На факултетиве освен непотребна теорија и непостоечка пракса нема друго.
Едино на ФЛУ имаш добра пракса ама истото можеш да го стекнеш и сам со малку труд, такада ти викам пробај и со едни и со други, нема да згрешиш. Останатото е више до тебе и тоа колку ти фаќа црпката за да бидеш графички дизајнер пошто на крај и краева за уметност ти требаат осет и талент а тие две работи не се учат, или ги имаш или ги немаш.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
за уметност ти требаат осет и талент а тие две работи не се учат, или ги имаш или ги немаш.
Не се согласувам. Ќе се изненадиш колку од уметноста се учи или се краде. Мислиш за да си графички дизајнер треба да си ДаВинчи и да правиш револуционерни дизајни? Не зезај. Вкус за уметност се развива со копирање/инспирации/емулирање туѓи стилови и многу пракса.
 

xristijanGTI

Gaining Experience
7 март 2011
310
353
Ќупурли
xristijanGTI's setup  
Processor & Cooler
R5 1600 AF
Motherboard
MSi Tomahawk B450 max
Storage
Samsung EVO 250GB SSD
PSU
550W EVGA SuperNOVA 550 G3
RAM
G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB
Video card
Gigabyte AORUS RX 580 4GB
Case
Thermaltake Versa J21
Mouse
Logitech MX master 3
Keyboard
HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Red
Audio
Logitech G430
Monitor
DELL p2418d
OS
Windows 10 x64

Sonic.01

Gaining Experience
5 јули 2016
133
323
Не се согласувам. Ќе се изненадиш колку од уметноста се учи или се краде. Мислиш за да си графички дизајнер треба да си ДаВинчи и да правиш револуционерни дизајни? Не зезај. Вкус за уметност се развива со копирање/инспирации/емулирање туѓи стилови и многу пракса.
Како што реков уметност не се учи, ти можеш да земеш инспирација од уметници, ама за тоа не ти треба факултет, битен е талентот пошто ако си дупка за уметност ти што сакаш гледај и копирај, нема да те биде. Да можеше секој тек така да биде уметник немаше да се полагаат приемни на ФЛУ, ќе идеше кој стигне и сите ке прецртуваа од други уметници ќе копираа стилови наместо да бидат уникатни.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Semosedu беше гревна страната до пред некој месец.
Сеа имаат редизајн - јако изглеа.

Семос Едукација
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ne e tocno. Izlitenata i netocna fraza: Teorija i oraksa nemaat vrska, ja izmislile ponavljacite i kursistite koi se teshat deka gi biva isto kako da zavrsile fakultet. Teorijata e osnov za steinuvanje na iskustvo so pomos na praksa. Ti mozes 100 godini da imas praksa, ako ja nemas teorijata ke stanes samo masina za izvrsuvanje na ednostavni operacii. Nikogas nema da bides virtuoz. Virtuozot ima siroki pogledi, kursistot nema.

Fakultetot te sprema kako karakter, kursot kako masina.
Епа тоа е работата друже,

Факултетите наши имаат доволно теорија, многу малце пракса. А праксата е најбитна за стекнување искуство, кое и како ќе ти биде потребно после дипломирање. Можеш цел ден да читаш теорија, да навлегуваш во детали, но залудно ќе ти биде без соодветна практична настава.

А на работодавачот во денешно време, најмалце ќе го интересриа дали си ти „виртуоз“ или употребуваш „кој наместо кои“ во реченица. Плус фактот што, да завршиш факултет - не е гаранција дека ти ќе станеш уметник и/или виртуоз, како што претходно потенцира.

Среќа што не сум на филолошки и можам слободно да поминувам кај професорите и со „кои / кој“. Но сепак благодарам за забелешката. Иако македонскиот јазик не ми е ни прв, ни мајчин, иако мислам дека доволно добро го владеам но секогаш има простор за подобрување.Како прво, факултетот што го спомнав „ФИНКИ“ има неколку струки од кои само 2 се ориентирани кон инженерство. И знам доволно добро која е разликата помеѓу двата поими. Но...

Муабетот ми беше дека ако некој каже „Јас сакам да бидам програмер!“ немора одговорот да биде „иди на факултет, затоа што ...“. Исто како што одговорот за „Јас сакам да бидам графички дизајнер“ не мора да биде едно дрско „зошто сите идете на сеавус, семос, треба на факс. која мизерија“...

Човекот доволно добро има објаснето, сака да учи за графички дизајн и се мисли помеѓу Семос и Сивус а не меѓу тие и некој си факултет. Никаде нема потенцирано дали сака да ги учи работите детално или сака да стане вистински „виртуоз/ уметник“. За тоа шти го нудат и Семос и Сивус, доволно се добри. За многу кратко време ќе го научи ТОА што сака да го научи, без да помине низ предмети што можеби не го интересираат ни воопшто. Ако биде доволно добар откако ќе заврши, работодавачот нема да го интересриа дали има факултет или сертификат, поготово не странски работодавач. Ако е доволно добар, сеедно ќе му биде какво образование има.

Тоа дека е најдобро овие работи да се учат на факултет, тоа не го негирам никако. И потполно се слагам со тебе. Ете јас лично одбрав факултет, наместо „Семос/Сивус“ од самата причина што струката која ми е омилена, сакам да ја научам во детали и да ја добијам таа длабока основа која и тоа како ќе ми биде корисна во блиска иднина(магистерски студии, докторатура, работа итн), иако сеуште стојам на ставот дека нашите факултети имаат простор за драстично подобрување, дека некој работи што ги учима се тотални глупости - само за да се надполони распоредот, дека теоретски тој факултет ќе ме подготви доволно добро, но без некоја посериозна практична настава. (Затоа што такви ни се сите факултети за жал.) Мене лично не ми пречи таа работа пошто ионака планирам да волонтирам во некоја фирма за да стекнам пракса и искуство.
Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
173
303
Се зависи индивидуално колку се вложуваш себеси во учење на нови работи.

Постојано се вртат едните две исти спротиставени тези. Едната е дека праксата е најбитна и дека теоријата е губење време, додека другата тврди теоријата е најбитна и дека праксата не може да ти го смени начинот на размислување.

Во реалност и двете тези во екстремизам не важат. Нема ништо апсолутно.

Колку пати сте виделе луѓе што ќе завршат факултет, дури и тоа потежок факултет, а притоа везе да немаат од својата струка. Не знаете колку пати имам сретнато луѓе што имаат завршено на ФИНКИ, а везе немаат ни од теорија ни од пракса.

Во секоја струка е потребна страст за постојано учење на својата материја.

Но не треба да ги обесхрабрувате тие што немаат завршено соодветен факултет за нивната професија, а сепак со курсеви се обучиле да станат професионалци. Се разбира за да станеш апсолутен експерт знаењето стекнато на факултет многу ти помага во начинот на размислување и согледување на големата слика, но истото тоа знаење може и понатаму да се стекне и без факултет.

Никој не те спречува дома да го изучуваш истиот курикулум којшто се предава по факултетите, книгите се достапни и по книжари, и по копирници и преку интернет.

Многу често го гледам овој елитистички став од страна на луѓе со високо образование, всушност во Македонија кај нас на многу нерационално ниво се гледа на високото образование како синоним за успех. Сега нема јас да ви наметнувам мој личен став за тоа што според мене претставува успех, секој си има своја претстава за тоа, но многу е погрешно да потценувате.

И за да не мислите дека ми е необјективен ставот или дека ми е обоен со некоја предрасуда, имам завршено Општа Медицина во Скопје односно тешко губење на време за мене.

Џабе е цел овој елитизам за тоа кој колку знае или е образован, кога на крај скоро сите ние ќе работиме за некој со средно школо или бизнис менаџмент факултет, но тоа воопшто не ги прави нив поглупи, напротив они се најпаметни бидејќи одамна ја имаат сфатено играта на животот и дека со претприемништво и преку пари се владее со цел свет.

Листата на најбогати луѓе во светот е исполнета со college dropouts и луѓе што воопштво не биле ни запишани на факултет.

Факултетите се само фабрика за создавање работници.

Поздрав.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Листата на најбогати луѓе во светот е исполнета со college dropouts и луѓе што воопштво не биле ни запишани на факултет.
ЛОЛ!
Извини што ќе кажам вака ама поголема глупост не сум слушнал на светов од ова.
College dropouts? Па такви се десетина луѓе денес само од стотици милиони dropouts. И тоа сите тие се претприемачи а ниту еден експерт. Ниту еден од нив не е стручњак и нивниот успех се должи на други луѓе експерти кои работат за нив.

Сега нема јас да ви наметнувам мој личен став за тоа што според мене претставува успех, секој си има своја претстава за тоа, но многу е погрешно да потценувате.
Извини, но ова веќе почнува да личи на плачење ради повредено его.Никој никого не потценува. Само можеби некому така изгледа ако гледа еднострано. Истото тоа важи и обратно кога некој ќе рече теорија нема врска со пракса и завршување на факултет е губење на време. Сосем истото а не гледам дека некој друг плаче поради тоа. Знаеш, кога има нафрлање на аргументи во расправа и кога едната страна почнува да плаче како е потценета или навредена тоа е веќе крај на мечот, кога едниот веќе сам ќе си пресудил дека загубил.

Елитистички став? :D :D

Колку пати сте виделе луѓе што ќе завршат факултет, дури и тоа потежок факултет, а притоа везе да немаат од својата струка. Не знаете колку пати имам сретнато луѓе што имаат завршено на ФИНКИ, а везе немаат ни од теорија ни од пракса.
Колку пати по евенти сум видел луѓе кои во збир тврделе дека се економисти на пример и дека се професионалци бизнис аналитичари и консултанти за ERP. Па ќе се започне дискусија во која нивните реченици се избријани на неколку, па кога дискусијата ќе навлезе подлабоко во материјата и овие почнуваат да паѓаат ко крушки, баш argument dropouts и ги снемува тотално. Па не знаат ни прашање како да постават зошто теоретски не ја познаваат материјата.

Не велам дека секој што завршил факултет е поподготвен од некој dropout со пракса ниту пак дека не постои приучен кој е поспремен од дипломиран. Но статистички анализирано, постои солидна и темелна корелација помеѓу професионалната спремност и нивото на академско образование во конкретната насока. Ако некој нешто работи со страст и е талентиран за тоа уште од дете, најголеми се шансите дека истата материја и ќе ја студира и евентуално ќе ја специјализира. Постојат и исклучоци секако но исклучоците само го потврдуваат правилото.
 

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
173
303
@Astro. Извини што пак не ти ја разбирам поентата на репликата.

Ова мислам е втор пат каде што на некоја тема ми реплицираш за некоја работа за која и двајцата начелно се согласуваме, но начинот на кој се изразуваш делува како да имаме тотално спротиставено мислење.

Не знам дали пак не ми ја разбра иницијалната поента на мојот пост или едноставно одново, намерно надвор од контекст ме цитираш, само за да контрираш, не знам. Но сеедно пак ќе се обидам, исто како и минатиот пат, да ти покажам дека во глобала, делумно се согласувам и со твојот став, а и поубаво да ти го појаснам моето мислење од претходниот пост.

Како што знаеш да ми го цитираш секој параграф надвор од контекст. Те молам на следните мои параграфи, цитирај ги и само кратко пиши дали се согласуваш.

Главниот мој став беше дека нема апсолутност во тоа што е побитно, и двете тези во екстремизам не важат, треба баланс меѓу теоријата и праксата.

Другиот став ми беше дека не е предоцна за ништо, стручњак во својата работа и без соодветен факултет може и подоцна да го надомести теориското знаење што му недостасува, истото важи и обратно.

Главниот проблем којшто го имав беше елитистичкиот став на луѓе со завршено високо образование, кои тврдат дека не може да има стручњаци без соодветен факултет и дека касно им е веќе да надокнадат со теориско знаење понатака.

Не знам каде виде плачење, поготово баш кога кажав дека тоа е мој личен став, за да не испадне дека проповедам. Ова пријателе ти беше типичен пример за извртување цитат надвор од контекст.

Нејсе, целата поента ми беше, дека според мене поуспешни се тие што не се експерти во ништо, но се експерти за водење луѓе, за водење претпријатија, за заработување пари, луѓе за кои другите експерти работат, каде што заедно преку нивните пари, визија и лидерство остваруваат прогрес за човештвото.

И затоа сметам дека факултетите се само фабрика за создавање експерти работници, кои ќе работат за луѓе кои се експерти за правење пари.

Поздрав пријателе и нареден пат не мораш да ме напаѓаш, за нешто што и двајцата во глобала се согласуваме, не знам дали е форматот на кој што се пишува на форумиве, но верувам дека да се сретнеме во живо на муабет ќе согледаш дека делиме исти/слични ставови, се најдобро.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
@Multipass апсолутно се согласувам од збор до збор.

Само јас пошто сум елитиста (no sarcasm) таков ми е форматот и стилот на пишување. Шо да праам си иде со годините и со количината фрустрација поради истите теми, година по година. Од дамна дојден сум до заклучок дека кога пласираш некое мислење во пишана форма, мора да вклучиш компонента која ќе го чепне читателот (во конкретниов случај зборот „плачење“, иначе ќе пројде неизреплицирана. Рецимо, пишуваш меил или пост, во кој наведуваш неколку ствари (рецимо 4) а добиваш одговор на само едно од нив и тоа најмалку битното :D сериозно ова ми се случува секој ден во најголем број случаи.

Не е ништо лично до тебе, дури сега кога те реплицирав приметив со кого правам муабет. Ама твојот пријателски и одмерен став ме натера да го напишам ова. Камо сите да знаеа вака да дискутираат, форматот на дискусиите шо би рекол ти ќе беше подруг.
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
Astro, одма кажувам дека сум согласен со тебе. :angel:

Мое видување за работите, конкретно кога се подготвуваат програмери на факултет е тоа што голем дел од професорите се застарен кадар, кој треба да се смени.
Ова не важи само за Финки (не знам како стојат таму работите, но сигурен сум дека е исто).

Поголемиот дел од професорите на факултетите се без пракса, т.е. не работеле како програмер во некоја компанија и се само теоретици. Ова не значи дека тоа знаење кое они го даваат е непотребно, но доколку би имале работно искуство во тоа поле, во кое они предаваат - би можеле да имаат далеку поефективни лекции. Под поимот "поефективни лекции" се подразбира, исфрлање на не толку важни информации и посветување внимание на тоа што реално е проблем кај junior програмери или треба да се знае.

Немаше да го напишам ова погоре, доколку самиот не се убедив во вистината. Имав слушано лекции од универзитетски професори, без работно искуство или биле програмери во 90тите. Потоа слушнав лекции од вработени во Интел (департамент во Русија, кој е специјализиран за Computer Vision) и уште неколку други компании, кои работат на позиции не пониски од Senior/Team Lead. Разликата беше воочлива.
 

Crazy

Gaining Experience
29 октомври 2016
289
170
Astro, одма кажувам дека сум согласен со тебе. :angel:

Мое видување за работите, конкретно кога се подготвуваат програмери на факултет е тоа што голем дел од професорите се застарен кадар, кој треба да се смени.
Ова не важи само за Финки (не знам како стојат таму работите, но сигурен сум дека е исто).

Поголемиот дел од професорите на факултетите се без пракса, т.е. не работеле како програмер во некоја компанија и се само теоретици. Ова не значи дека тоа знаење кое они го даваат е непотребно, но доколку би имале работно искуство во тоа поле, во кое они предаваат - би можеле да имаат далеку поефективни лекции. Под поимот "поефективни лекции" се подразбира, исфрлање на не толку важни информации и посветување внимание на тоа што реално е проблем кај junior програмери или треба да се знае.

Немаше да го напишам ова погоре, доколку самиот не се убедив во вистината. Имав слушано лекции од универзитетски професори, без работно искуство или биле програмери во 90тите. Потоа слушнав лекции од вработени во Интел (департамент во Русија, кој е специјализиран за Computer Vision) и уште неколку други компании, кои работат на позиции не пониски од Senior/Team Lead. Разликата беше воочлива.
Еве ја ќе ти кажам за професорите што се на финки, повеќето да се теоретичари овие постариве, во главно професорите не се замараат а и немаат нешто ептен големо искуство (од пракса, они само фокус имаат теоретски и да ти објаснат како работи, толку !) за да ти кажат шорткат или да научиш, асистентите се друго, млади, некои без веза ама има некои на кои да ти биде милина да идеш едноставно да си присутен таму и ништо да не слушаш од тој ентузијазам што го имаат во нив.

Во главно факултетот ти дава некое општо знаење од се по малку ама на крај ништо не знаеш и кога ќе идеш на пракса се среќаваш со нови работи, ако си снаодлив арно ако не тешко тебе.

Учи си сам, најбоље, ќе заглавиш да ама кога ќе го научиш има да го памтиш цел живот, едино ако немаш дементија.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,005
Мислења
854,564
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно