• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Се двоумам помеѓу 3 графички картички! Ве молам за помош!

 • Ја почнал/а темата
 • #1

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Утре рано наутро треба да порачам графичка картичка го направив мојот потесен избор но ми требаат финални мислења.
Затоа ве молам за предлог помеѓу овие три картички:

Ова е најскапа од сите три и колку што можам да забележам има 256 битен интерфејс но има 256MB DDR3 меморија
Код:
http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=5729
Оваа е поефтина од претходната и исто има 256мб овојпат DDR4 меморија но е со 128битен интерфејс:
Код:
http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=30062
И третата е најефтина од сите три. Има 128битен интерфејс 512МБ DDR3 меморија.
Код:
http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=30645
Па ве молам за помош!
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Од тие 3 мојот избор би бил ATI PCX X1950 PRO, според мене по битно е колку битна:)D) е меморијата отколку колку е во MB.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не се двоуми - Sapphire ATI PCX HD 3650 512MB GDDR3 Dual DVI/ TVO.
Sapphire ATI PCX X1950 PRO 256MB DDR3/TVO/ DVI е постар модел, постара технологија и според мене неоправдано држи оволкава цена. Освен ако цената не е печатна грешка. Според перформансите можеби се тука некаде, но сепак поддршката за DX10.1 и подобрата видео поддршка, како и актуелната технологија превагнуваат на страната на Sapphire ATI PCX HD 3650.
Тоа е мое мислење....да чуеме и другите што ќе кажат. Само, немој да не караш и пцуеш ако не ти се погоди :D.
 
Првата е стар модел и е 2000 денари во Сет, не ја купувај од Анхоч.

Втората е малце појака од првата и има DX10, и во Сет е 1900 денари, не ја купувај од Анхоч.

Третата има слични перформанси како втората, ама кошта 1000-1500 денари повеќе во Сет а и во Анхоч е скапа.

Земи ја втората, од Сет за 1900 денари.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Матична имам:
Asrock AliveXFire-eSATA2 480X CrossFire
Код:
http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=30145
не ми е јасно голема е разликата во цените помеѓу сет и анхоч па и другиве компании... неможе толкава разлика мора да има некоја финта...
Знам кога работев во PC Shop во Кавадарци дека ако од некој дел имаат уште 1-2 на лагер и во блиска иднина немаат набавка ги пуштаат цените ниско за да направат филм дека се ефтини и после ги оставаат во ценовникот уште извесно време намерно за ко за реклама така да или е тоа или графичките не чинат мора да има финта...

Инаку порачав x1950 PRO сепак работам со графика и видео игрите ми се во втор план така да DX10.1 и не е толку пресуден иако Mr.Alien ме замисли па дури бев готов и да порачам Sapphire ATI PCX HD 3850 256MB GDDR3 Dual DVI/TVO
Код:
http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=30387
и да ги потрошам секој денар што го имам дури и да отидам во минус и да расипам неколку наредни планови но ете ај нека ми е честита ( ако ја имаат на лагер :) ми рекоја дека би требало да ја имаат).

Инаку не ја порачав од Анхоч туку од локален дилер ама милам дека сепак од таму ќе пристигне ( Анхоч се увозници на сафир :) )

поздрав и фала на сите па ајде за некој месец се надевам уште едно парче ќе порачам и ќе ги терам во CrossFire
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Зошто мислисш така ?
 
Честито за новата графичка која е 3 години стара како модел и која ја плати дупло повеќе од што вреди и што се продава. И да си купиш уште една, ама не за 4000 туку за 100 евра и со мерак да си ги тераш во crossfire

(Hint: Примети го сарказмот во горенаведената реченица)

А за правењето финти, Сет се најголем дистрибутер на ИТ опрема во МК, така да немаат потреба да прават такви манипулации како локалните продавнички низ Македонијава.
 
Па не баш Реван, Crossfire/SLI се исплати ако, и само ако ја имаш најјаката картица на пазарот, и земеш уште една за да ги споиш. Да зимаш две послаби е лудост, оти ем ке те фати многу поскапо(плоча, напајање), ем ке добиеш послаби перформанси одошто да земеш една јака картица.

И нормално се исплати САМО ако имаш монитор 24 инчи или поголем.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Ок не ме интересираат игрите односно се во втор план како што кажав ме интересира рендирање на видео односно видео и фото обработки дали така би добил нешто ?!

Не ми беше во план Crossfire или нешто слично ( онака спомнав само ) но ете кога видов дека плочата има поддршка баш ме заинтересира...
 
Ок не ме интересираат игрите односно се во втор план како што кажав ме интересира рендирање на видео односно видео и фото обработки дали така би добил нешто ?!

Не ми беше во план Crossfire или нешто слично ( онака спомнав само ) но ете кога видов дека плочата има поддршка баш ме заинтересира...
Ахахаха, ако ти е до рендерирањето и професионалното користење, да ти кажам само дека 2600XT што те терав да ја земеш за 30 евра може да се модифицира и да се претвори во FireGL картица за професионално бафтање со графика. Истата FireGL картица кошта накај 400-500$.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
 • Ја почнал/а темата
 • #17

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Помислив и на двете ама пошто ќе се задолжам за верзијата со 256МБ рам едноставно неможам ни 10 ден повеќе да дадам.

Е вака сега пошто претходно се отвори тема баш ме интересира дали ќе има ралика ако ставам во CrossFire две графички во рендирање и обработка на фото и видео. За FireGL и слично е многу пари :)
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
664
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Земи ја верзијата со 512 рам.ако веќе зимаш 3850ка. Или земи 9600GT.
Sephiroth, gledam deka dobro gi poznavas rabotive, pa ako ne ti e tesko da mi dades eden sovet i mene. Kupiv 9600GT pred nekoi 4-5 meseci, no ne sum bas zadovolen so preformansite. Se mislam da ja smenam za nekoja kartica od 8800 ili 9800 seriite. Pretezno rabotam so 3D grafika, kompjuterot mi e prilicno soliden, so Q6600, 8GB RAM i maticna P5K-VM. Sto sovet bi mi dal vo vrska so ova. Uste nesto, dali postoi nacin 9600-kata da se pojaca nekako? Odnapred blagodaram.

Pozdrav,
Dimitar
 
Ако работиш 3Д графика, нема многу перформанси да добиеш од гејмерски картички. На пример 8800GT е 20-25% појака од 9600GT во игри, ама во 3Д обработка би била дали 5% појака. Не ти се исплати. Пробај низ форумиве да најдеш кои картички од 3 или 4та серија на АТИ или 8ма и 9та серија на Нвидија можат софтверски да се модифицираат во FireGL или Quadro, па купи си таква, оти FireGL/Quadro коштаат над 700 евра, вака ке ги добиеш истите перформанси евтино.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
664
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Bas zatoa i te prasav, citav po internet deka nekoi 8800 kartici mozat da se modificiraat i da rabotat kako Quadro, pa si vikam, mozebi ima nacin toa da se napravi i so 9600-kata. Znaci ne biva. Vo red, ti blagodaram za odogovorot.

ETA: Imas pravo, nema da dobijam bog znae kolkav zgolemen performans so 8800, no 9600-kata mnogu cesto znae da blokira, posebno koga rabotam so Max i vo isto vreme podignam nekoj video player. Se obrativ do forumite na NVidia i vidov deka mnogu luge go imaat istiot problem i Nvidia otvoreno kaza deka sega za sega nemaat resenie za toa, i mi go dadoa istiot sovet: kupi si Quadro ako sakas 3D.

Pozdrav,
Dimitar
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,511
3,254
Da ne imate informacija vo koi nasi kompjuterski firmi moze da se najde nekoja od Quadro serijata na graficki?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно