• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Се бараат C++ програмери!!!

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Странска ИТ фирма е заинтересирана за отворање на канцеларија во Скопје каде првично би работеле неколку искусни програмери.
Имено фирма од USA на која сеуште не и го откривам името :) бара неколку искусни програмери кои би работеле во истата во Скопје.
Програмерите пожелно е да имаат завршено соодветно високо образование, а неопходно е да имаат повеќе годишно активно искуство во програмирање на апликации во C++.
Поголемиот дел од проектите ќе се работат во Visual C++ околина.
Програмерите кои би се вработиле таму поголемиот дел од своето работно време ќе го користам за изработка на Windows GUI апликации.
Доколку се најде потребниот ИТ кадар и се отвори канцеларијата во Скопје, првиот проект на програмерите би било изработка на GUI interface за C/C++ debugger.
Истата ќе биде form апликација изработена во Visual C++ express edition.
Значи како што веќе кажав кандидатите кои сакаат да се пријават за вработување треба да имаат повеќе годишно активно познавање на C++ работната околина и треба да имаат познавање и од следниве области:

* Visual Basic,

* Assembly,

* HTML Web Development,

* SQL Databases.

Предност ќе имаат оние кои ги поседуваат овие квалификации и имаат завршено соодветно високо образование.

Доколку ги исполнувате горе наведените услови и сакате да се пријавите на огласот испратете го вашето лично CV и ваша фотографија на [email protected].
За дополнителни информации контактирајте ме на мојот личен е-маил или пишете во оваа тема.

Со почит.
Исмет Селимовски.
[email protected]
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
i peer se prijavi nekoj1?!?! gledam nikoj ne pratil na forumov porak.!!?!?
Неколку професинални програмери веќе ми ги испратија своите CV'a, се надевам дека одзивот ќе биде поголем :))).
Еве и уште една понуда од мојот партнер.
На овој оглас можат да се пријават и студенти кои ќе работат од дома на некој даден проект.Првичниот месечен надоместок ќе биде $50, а доколку се покажете ќе има и покачување на надоместокот.
Ако сте заинтересирани мои колеги да го осетите вистинскиот предизвик и да видите што ќе се бара од вас во реалниот свет повелете.
Мојата е-маил адреса е истата :))) , доколку е некој заинтересиран нека ми прати CV и своја фотографија.

Поздрав.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
$50 Месечен надоместок? :D :ua:

Добар програмер на http://rentacoder.com може да заработи $50 за неполни 2 часа. Извини ама претходниов пост ми личи на обид за експлоатација.

Мој совет за сите што сакаат да заработат а мислат дека поседуваат квалитети: Имате интернет по какви такви достапни цени, искористете го тоа и бидете конкурентни на светско ниво. Кога може на програмер од USA да му се исплаќа да работи зошто да не на некој од Македонија, разликите во стандардот ги знаеме кои се.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Мојата е-маил адреса е истата :))) , доколку е некој заинтересиран нека ми прати CV и своја фотографија.
Туку така распишуваш "оглас" без никакви правила? Што станува со дискрецијата на тие што ќе ти испратат резиме и фотографија?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Доколку е сериозна и правична намерата на фирмата, не гледам причина за необјавување на името. Ако имаш ти некоја причина, кажи ми ја баш ме интересира (многу)
Супер е вакво нешто ама ептен некако ми е оскудно, објасни, we need some more info, speak up.
 
M

Mr.Alien

Гостин
50Е?

Прво, не се исплати интелектуалниот труд за таа ситна сума.
Второ, кои се критериумите за избор, вреднувањето како се врши?
Трето, начин на исплата.
Четврто, опис на работата.
Петто, високо образование...дали и оние дечки/девојки со средно или со високо образование но не сродно кои знаат да програмираат не се доволно квалитетни? Дискриминација, брат. А од каде знаеш дека меѓу нив нема некој вистински ГУРУ за програмирање?:ua:

Многу штури информации, man, многу штури....
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Мислам дека не се разбравме.
$50 е почетниот месечен износ кој ќе биде платен на студенти, кои сакаат да работат од дома.И тој износ ќе се зголемува се разбира доколку се покажат добри резултати.Студентите си студираат нормално тоа би им одземало многу малку од нивното време.
А доколку се работи за професионален програмер кој би работел во канцеларија се разбира дека сумата ќе биде многу поголема од $50.
Инаку средна плата на програмерите во МК е 20 000 денари.
Гледам дека ве интересира и името на фирмата па еве го, фирмата се вика InternetSQL и има седиште барем колку што знам во :))) во New York.
Во врска со дискрецијата, не мора ни да напоменувам дека дискрецијата е целосно загарантирана.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Искрено кажано сумата од $50 и не е толку голема барем што се однесува за студентите, ама сепак не е ни за занемарување.
Мислам дека за почеток е добро да се почне од нешто.
Искрено јас не би се пријавил на овој оглас бидејќи можам да најдам многу други работи што се повеќе платени.
Јас само сум посредувач во овој случај, јас како и многуте од вас сум студент и случајно се запознав со газдата на фирмата и така започнавме да соработуваме.
Мислам чиста логика е зошто некоја фирма би инвестирала во МК и тоа сите го знаат, а тоа е нискиот стандарт.Ако пример на еден програмер во САД го плаќаат $2000 месечно тука истиот би го плаќале најмногу $700 што во пракса е многу редок случај.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Прво, не се исплати интелектуалниот труд за таа ситна сума.
Второ, кои се критериумите за избор, вреднувањето како се врши?
Трето, начин на исплата.
Четврто, опис на работата.
Петто, високо образование...дали и оние дечки/девојки со средно или со високо образование но не сродно кои знаат да програмираат не се доволно квалитетни? Дискриминација, брат. А од каде знаеш дека меѓу нив нема некој вистински ГУРУ за програмирање?:ua:

Многу штури информации, man, многу штури....
Јас само му ги препраќам CV' ата на газдата и тој одлучува што како.
Описот на работата веќе го имам убаво расјаснето во првиот пост :))).
Во врска со високото образование мислам дека не си го прочитал мојот пост убаво.
Се цитирам "Програмерите пожелно е да имаат завршено соодветно високо образование, а неопходно е да имаат повеќе годишно активно искуство во програмирање на апликации во C++." и "Предност ќе имаат оние кои ги поседуваат овие квалификации и имаат завршено соодветно високо образование."
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Мислам дека не се разбравме.
...
Во врска со дискрецијата, не мора ни да напоменувам дека дискрецијата е целосно загарантирана.
Јас добро те разбрав, ама другите што ќе читаат после мене најверојатно нема да разберат, затоа го напишав постот.
За дискрецијата, мора да се напомене. Постои огромна разлика (особено на суд). Ако не ја напоменеш се смета дека не е загарантирана.

Искрено кажано сумата од $50 и не е толку голема барем што се однесува за студентите, ама сепак не е ни за занемарување.
Мислам дека за почеток е добро да се почне од нешто.
Искрено јас не би се пријавил на овој оглас бидејќи можам да најдам многу други работи што се повеќе платени.
Не е за занемарување, програмер месечно троши $50 (2000 денари) за кафе, ете, ќе може да купи кафе.
Не е баш тешко да се најде работа што е повеќе платена од 2000 денари месечно :D

Јас само му ги препраќам CV' ата на газдата и тој одлучува што како.
Описот на работата веќе го имам убаво расјаснето во првиот пост :))).
Во врска со високото образование мислам дека не си го прочитал мојот пост убаво.
Се цитирам "Програмерите пожелно е да имаат завршено соодветно високо образование, а неопходно е да имаат повеќе годишно активно искуство во програмирање на апликации во C++." и "Предност ќе имаат оние кои ги поседуваат овие квалификации и имаат завршено соодветно високо образование."
И јас малце те цитирам :) "Програмерите пожелно е да имаат завршено соодветно високо образование" значи не е неопходно.

Што повеќе информации презентирани - толку подобро. Квалитетен работник не праќа фотографија и резиме секому и туку-така.

А лично, не ми е јасно што е финтата со фотографијата, дали се бараат програмери или манекени? j/k
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,060
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно