• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SD card Декрипција и читање на фајлови

• Ја почнал/а темата

Стефан_Т

Gaining Experience
22 јули 2017
52
72
Имам микро СД картичка која што ја користев во Самсунг С4ка и после некое време мислев дека ми прегорела картичката, апликациите во телефонот што ми беа на мемориска беа со празни иконки, и ми ги немаше фајловите. Нема што не пробав.... немаше. Сега си купив хвавеј п10 лајт и по скрос случајност ми текна да пробам да ја турам картичката унутра за да видам пто ке се деси. Телефонот ми побара пасворд за сд картицата. Се посрав од среќа (сите слики од цел одмор лани), арно ама не го памтам пасвордот (се заебав максимално со тоа што пробав 9 или 4 пати да го пишам пасвордот, али на него му требале 20тина секунди за да го провери и да ми каже дека не е тој пассот) и сега имам останато уште еден обид.
На компјутер не ја чита, на други компјутери не ја чита, кои ми се опциите? Имам купено и надворешен кард ридер, ни од таму не чита, имам и усб стикче кај што ја убацуваш картичката директно ни тоа неќе, (а свирка пц-то дека нешо е закачено, али не ми покажува во my pc, ниту во диск менаџмент). Отворив на нет, мислам дека е така бидејќи е енкриптирана картичката. Кои ми се опциите? Секакви секакви совети се добредојдени.

Извинете ако не сум ја погодил темата.

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,545
2,549
Случајно да не си ја користел со microSD to SD адаптер картичката во меѓувреме?

• Ја почнал/а темата

Стефан_Т

Gaining Experience
22 јули 2017
52
72
Ја имам закачено, немам успеано да ја прочитам.

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,545
2,549
Сум имал слични проблеми со microSD и таков адаптер. Адаптериве често имаат опција LOCK на едната страна, ако е заклучена така немаш никаков пристап до картичката, од никаков уред. Провери го тоа. Мене ми се случило да е така заклучена, па да ја тргнам од адаптерот и да остане заклучена.

• Ја почнал/а темата

Стефан_Т

Gaining Experience
22 јули 2017
52
72
Сум имал слични проблеми со microSD и таков адаптер. Адаптериве често имаат опција LOCK на едната страна, ако е заклучена така немаш никаков пристап до картичката, од никаков уред. Провери го тоа. Мене ми се случило да е така заклучена, па да ја тргнам од адаптерот и да остане заклучена.
Не ми успеа.

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,858
4,237
Ethermine
www.facebook.com
Заради заштита од пасворд не може на пц да ти ја исчита , треба прво од телефон да пробаш да го тргнеш пассвордот и после од пц да си ги префрлеш сликите.

• Ја почнал/а темата

Стефан_Т

Gaining Experience
22 јули 2017
52
72
Заради заштита од пасворд не може на пц да ти ја исчита , треба прво од телефон да пробаш да го тргнеш пассвордот и после од пц да си ги префрлеш сликите.
Пробав, не го памтам пассот, пробав да ја форматирам (force clear sd card password) и неќеше ни тоа. Сепак мислам дека ми е рикната :(

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
551
561
Скопје
Ако имаш рутиран телефон пробај целосно да ја клонираш во image фајл. Се прошируваат можностите. На одмор сум моментално, побарај по Google и XDA.

• Ја почнал/а темата

Стефан_Т

Gaining Experience
22 јули 2017
52
72
Ако имаш рутиран телефон пробај целосно да ја клонираш во image фајл. Се прошируваат можностите. На одмор сум моментално, побарај по Google и XDA.
Nemam rootnat da mu se snevidi!! A toa mi tekna!!!!! Ke pobaram..

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,388
688
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
секогаш може да се клонира на компјутер

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,388
688
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,647
Мислења
822,393
Членови
28,283
Најнов член