• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Screen Cast од мобилен на Samsung телевизор

 • Ја почнал/а темата
 • #1

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Телевизорот е Samsung QE50Q60T. Телефонот е Google Pixel 4 - Android 11. Освен Youtube, не успеав да го cast-ирам цел екран од мобилниот. Во Screen Cast опцијата не го дава телевизорот. Поврзани се на иста мрежа, на истото и единствено wifi.

Ова е некое глупо ограничување кај Samsung или јас нешто грешам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
значи Google се криви

штета што секој втор си смислува proprietary протокол за ова :(
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,868
7,549
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Кај мене може, филипс 7304/12 мислам дека е андроид 9 или 10 врска неам, и самсунг с9+ со google home. Пробај со таа апликација.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,344
1,482
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Телевизорот е Samsung QE50Q60T. Телефонот е Google Pixel 4 - Android 11. Освен Youtube, не успеав да го cast-ирам цел екран од мобилниот. Во Screen Cast опцијата не го дава телевизорот. Поврзани се на иста мрежа, на истото и единствено wifi.

Ова е некое глупо ограничување кај Samsung или јас нешто грешам.
Не е опцијата Smart View? Пардон тоа е на Самсунг мобилен. Ќе си најдеш друга апликација за тоа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Инсталирав Samsung Smart Things, (па се регистрираш, па го регистрирав и додаваш телевизорот - катастрофи). Таму нема опција за било каков Screen Cast.
Потоа, го додадов и во Google Home (т.е преку smart things, во home има опција connect with Smart Things). Ни од таму не може да се каста.

Го најдов и стариот телефон, кој во опции се чини има miracast, меѓутоа и тој телефон не го дава телевизорот.

Значи сумирано,
- телевизорот можда има, можда нема miracast
- телевизорот го подржува Chromecast протоколот само за youtube
- Android 11 (те. >6) не подржува Miracast
- AirPlay работи само на macOS/iOS
- Smart View работи само на Samsung телефони

Генерално земено срање - и уште една причина зашто ги мразам proprietary технологииве. Ќе си направам некоја моја скаламуција ебати срањето ебати.

пс.
не очекував дека ќе работи, но чисто го пишувам да се знае
Мислењето е автоматски споено:

Кај мене може, филипс 7304/12 мислам дека е андроид 9 или 10 врска неам,
аха да, очигледно овој телевизор - како и постари Samsung TVа имаат full chromecast подршка, вклучително и за screen cast - не очекував дека Samsung се дебили и ја тргнале таа опција. Така да и они се криви.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Наједноставно (ама не ефтино) ти е да си купиш Chromecast. Има и 3ка, и овој новиов со Android TV, мислам во Нексио ги имаше двете.
да да, имам некоја таква идеја. имав и mibox ама ми е на поклон даден во моментов :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ок барем работат:
 • alexballas/Go2TV - ако ми треба на брзинка да стримам видео фајл од лаптоп на TV-то
 • masmu/pulseaudio-dlna - ако ми треба TV-то да ми е audio-out
и двете работат преку DLNA т.е. преку WiFi … ваљда единствената ствар што добро работи на телевизорот :)

со малку среќа ќе го најдам и програмот кој го фаќа екранот од лаптоп и го прави DLNA stream … само како се викаше.
 

Jovan123

Intern
6 декември 2012
17
17
Мислам дека сум правел нешто слично со acestream или soda player. Edit, само за видео содржина беше тоа, за целосен мирор тешко.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,289
2,910
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Нема миракаст на гугл уреди. Иначе работи супер на други уреди ко на пр. Шаоми. Миракастот е бомбона, работи со двата ЛГ телевизори што ги имам и со fire stick-от.
Не е проблемот до телевизорот, до пикселот е.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
нема миракаст ни на телевизорот
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,553
14,533
нема миракаст ни на телевизорот
Кај мене боксот има Miracast и не ме остава ништо да „прожектирам“
Ми велит само "unprotected content" сум можел и "some aps" а во пракса тоа значи само Home Screeen и шалтање низ менијата.

На боксот има посебна Miracast апликација. Ама боксот е дива лига во смисла на лиценци и слично. Плус рутиран е
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,548
876
Кај мене може со LG и Samsung Note 20 ultra со DeX

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,436
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно