• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Scratched DVD

  • Ја почнал/а темата
  • #1

The_Darkness

Gaining Experience
17 мај 2007
103
53
на едно ДВД имам важни податоци, но некои фолдери не сака да ги префрли на хард дискот. иако ДВД-то не ми изгледа толку изгребано за да прави проблеми, сепак се обидов со помош на паста да го исчистам но не помогна. некој предлог или совет како да го решам проблемот, бидејќи навистина имам важни работи на тоа ДВД???
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
пробај со некои програми за Bad copy

али такви барем неколку што сум се сретнал
оштетените сектори ги прескокнуваат

е сега надај се важните податоци да се ти се оштетени :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,419
1,175
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Пробај на друг DVD читач, може до некаде да помогне.

Оди на постепено копирање на двд-то, т.е. не прави copy/paste на цел фолдер, туку прави copy/paste посебно на фајловите. На тој начин ќе успееш повеќето да ги ископираш.
Ако имаш механичко оштетување на горната страна од двд-то, ништо од бизнисот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

The_Darkness

Gaining Experience
17 мај 2007
103
53
пробај со некои програми за Bad copy

али такви барем неколку што сум се сретнал
оштетените сектори ги прескокнуваат

е сега надај се важните податоци да се ти се оштетени :)
точно така, bad copy ги прескокнува оштетените делови така да нема да ми заврши работа. се обидов со различен софтвер но без поголем успех. сега единствено ми останува да пробам на механички начин да го исчистам DVD-то, некој да не успеал така да заврши работа и на кој начин???
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
е тоа зависи и какви се податоците
ако се мали само тие нема да ти се ископираат
а доколку се поголеми тогаш нети врши работа
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

The_Darkness

Gaining Experience
17 мај 2007
103
53
па податоците се воглавно PDF документи и највеќе слики(отрпилика околу 2-3 MB)
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Јас со Copy Cat успеав да извадам песни од cd, а и филм не сакаше да изрежи режачот (од cd на cd) откако го ископирав со Copy Cat на хард диск потоа си го изрежав:p.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
тогаш нема да имаш никаков проблем и доколку некој пдф ти фали или некоја слика.

јас имав еден сличен проблем со еден филм
само ме мрзеше да го симнувам поново
и го ставив за неколку сата се ископира

и само едно 15тина минути од филмот фалеа:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

The_Darkness

Gaining Experience
17 мај 2007
103
53
успеав да повратам нешто преку badcopy но повеќето работи изгледа се премногу оштетени.ви благодарам на сите за помошта :)
 

Fico

Intern
9 март 2008
251
14
Јас имам едно ДВД полно со музика и срце ме боли ... тотално е зезнато, немам душа да го фрлам.
Би било добро и ако успеам некако барем да ги видам имињата на фајловите што се на него ама до сега без успех.
Имам пробано прилично доста програмчиња и ниту едно не ми помогнало.
И да, освен што е изгребано...има пуштено боја (нешто како масло) или што знам што. Немам појма како се случило тоа...а башка и самото ЦД е марка - Филипс:plachko2:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
fico нема му спас
пробај со разредувач да ја раствориш бојата

доколку е од долната страна за да може ласерот добро да го чита

иначе под никој случај не го ставај во цд/двд ромот
а ти капна на главата капут му кажи на ромот само

иначе или под cmd некако направи DIR на директориумите на двдто
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,419
1,175
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Тоа што е боја што викаш, (имам читано, дали беше на форумов не се сеќавам одамна беше) е "рѓа", така CD/DVD-то се распаѓа, тоа најчесто го предизикува сонцето или му дошло време. Имам и јас неколку такви, имаат повеќе размачкани точки (поголеми и помали), распрскани насекаде.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
е доколку е тоа кажи му капут на двд то

а тоа е измеѓу фолијата и пластиката

така да не е можно враќање на податоците
добро можно е но не вреди за трудот

многу побргу ке ги најдеш поново него да ги повраќаш
 

Fico

Intern
9 март 2008
251
14
Па да, знаев дека нема шанси...Се имав откажано уште поодамна од DVD-то само сеуште не сум го фрлил. Ете ми текна на него кога го прочитав топиков.

Работата е во тоа што не знам точно што све имав на самото DVD, иначе не би ми претставувало проблем да ги симнам пак, од почеток.

Туку, да не ја тупам превише едно програмче за оваа работа ми се најде ептен и тоа се вика DiskInternals CD&DVD Recovery. Не е free но, нели :tainstven: па пробајте го
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,754
Мислења
849,926
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно