• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

School Linux

  • Ја почнал/а темата
  • #1

EXPLOiTED

Intern
18 октомври 2008
6
0
еј брака писувам тука во оваа тема малку е офф топик ама морам
о знаете онај линуксот што го има во училистата сега
мозе ли некако да се поврзам со другарцето од другата редица на пример со другарот пред мене јас сум ученик12 а тој е ученик15 и да моземе да писуваме пораки нешто како чхат само преку мрезата на компјутерите а кај нас се 8 монитори на 1 кукиште фактички 8 комојутери со едно кукиште а за чхатот треба ли да се има посебна програма или мозе така ајде ако мозете да ми помогнете

hajt peace :)
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,640
1,095
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Pidgin има ли?

ако да.. уклучете Bonjour протокол (техничкото име local link XMPP) и автоматски ќе се гледате сите во локалната мрежа што сте.

(ова го има во новите Ubuntu-а... али во школите беше некое постаро не?)
 

Ajkula

Intern
22 септември 2008
81
7
Pidgin има ли?

ако да.. уклучете Bonjour протокол (техничкото име local link XMPP) и автоматски ќе се гледате сите во локалната мрежа што сте.

(ова го има во новите Ubuntu-а... али во школите беше некое постаро не?)
На оние постарите компјутери (GrateWall) е инсталиран ubuntu 4.10. А на овие од „Компјутер за секој ученик“ мислам дека е ubuntu 8.04. Па најверојатно ке може.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Vo shkolite: Edubuntu custom verzija nekoja 7.04

Odgovor : Da moze, dignesh IRC server i konektirajte se celo shkolo na nego.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

EXPLOiTED

Intern
18 октомври 2008
6
0
Vo shkolite: Edubuntu custom verzija nekoja 7.04

Odgovor : Da moze, dignesh IRC server i konektirajte se celo shkolo na nego.

nema internet za da mozeme da se konektirame preku irc server koga kje stavat internet nema da ima problem a za verzijata na linuxot kje vidam vo petok kakva e i kje napisam tuka da mi kazete ako moze nekako i na koj nacin da go napravam toahajt peace :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ne da imash internet tuku na nekoj kompjuter podigni IRC server... Verzijata e edubuntu 7.04 100% siguren sum vo toa i se vrzani 6+7 na sekoj PC.

Podobro reshenie bi bilo kako shto rece gdamjan so Bonjour protokolot
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,199
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно