• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

School Linux

• Ја почнал/а темата

EXPLOiTED

Intern
18 октомври 2008
6
0
еј брака писувам тука во оваа тема малку е офф топик ама морам
о знаете онај линуксот што го има во училистата сега
мозе ли некако да се поврзам со другарцето од другата редица на пример со другарот пред мене јас сум ученик12 а тој е ученик15 и да моземе да писуваме пораки нешто како чхат само преку мрезата на компјутерите а кај нас се 8 монитори на 1 кукиште фактички 8 комојутери со едно кукиште а за чхатот треба ли да се има посебна програма или мозе така ајде ако мозете да ми помогнете

hajt peace :)

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,367
655
damjan.softver.org.mk
Pidgin има ли?

ако да.. уклучете Bonjour протокол (техничкото име local link XMPP) и автоматски ќе се гледате сите во локалната мрежа што сте.

(ова го има во новите Ubuntu-а... али во школите беше некое постаро не?)

Ajkula

Intern
22 септември 2008
81
7
Pidgin има ли?

ако да.. уклучете Bonjour протокол (техничкото име local link XMPP) и автоматски ќе се гледате сите во локалната мрежа што сте.

(ова го има во новите Ubuntu-а... али во школите беше некое постаро не?)
На оние постарите компјутери (GrateWall) е инсталиран ubuntu 4.10. А на овие од „Компјутер за секој ученик“ мислам дека е ubuntu 8.04. Па најверојатно ке може.

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Vo shkolite: Edubuntu custom verzija nekoja 7.04

Odgovor : Da moze, dignesh IRC server i konektirajte se celo shkolo na nego.

• Ја почнал/а темата

EXPLOiTED

Intern
18 октомври 2008
6
0
Vo shkolite: Edubuntu custom verzija nekoja 7.04

Odgovor : Da moze, dignesh IRC server i konektirajte se celo shkolo na nego.

nema internet za da mozeme da se konektirame preku irc server koga kje stavat internet nema da ima problem a za verzijata na linuxot kje vidam vo petok kakva e i kje napisam tuka da mi kazete ako moze nekako i na koj nacin da go napravam toa

hajt peace :)

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ne da imash internet tuku na nekoj kompjuter podigni IRC server... Verzijata e edubuntu 7.04 100% siguren sum vo toa i se vrzani 6+7 na sekoj PC.

Podobro reshenie bi bilo kako shto rece gdamjan so Bonjour protokolot

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,570
Мислења
823,613
Членови
28,075
Најнов член
GGPPkorcula