1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Scam страници

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од HyperFreak, 26 Мај 2011.

 1. HyperFreak

  HyperFreak
  Intern

  66
  9
  28 Март 2011
  Секојдневно на e-mail адресата ми стигаат линкови до scam сајтови па би ја отварам темата да разгледаме дел од нив и што нудат истите.
  Меѓу другите сајтови би сакал да започнам со еден сајт кој што ми го привлече вниманието.
  Се работи за сајт каде што би требало да пополнувате Surveys и да бидете платени за тоа.Имате дури и бонус па така ако внесете име и ваша e-mail адреса добивате дури 25$ за старт.
  На сајтот е 'објаснето' како компаниите истражуваат и како на нив не им е проблем да одделат неколку билиони за истражувачки цели т.е анкети.
  Погледнете:
  Доста убедливо и за момент те замислува, ех кога ова навистина би било така.
  На сајтот имате и калкулатор за да пресметате колку би заработиле а за да се зачлените нормално ке треба да платите една “смешна“ сума од $68.00.
  Друго нешто што ми го привлече вниманието на страницата е што има купон за попуст па дури и ве советува да го искористите.Обично купоните за попуст не се објавуваат на самиот сајт ама овдека тоа не важи.
  Пред користењето:
  [​IMG]
  После користењето на купонот
  [​IMG]
  П.с адресата на сајтот е:
  Код:
  http://www.surveyspaid.com/
  Знам дека многумина од вас не би паднале на ваква измама но овие страници се прават па најверојатно има некој кој што паѓа на овој трик.
  Доколку знаете некоја интересна scam страница, објавете ја овде да ја разгледаме подобро.
   
 2. crypto_hacker4e

  crypto_hacker4e
  Intern

  46
  4
  7 Септември 2009
  Мнозинството од тие сајтови се најобично ѓубре, така да слободно можам да ти препорачам да не си го трошиш времето. Имаше тема за реална заработка од ретките "OK" сајтови па разгледај тука.
   
 3. HyperFreak

  HyperFreak
  Intern

  66
  9
  28 Март 2011
  Не бе друже, страницата ми треба за да ја нализирам, текст дизајн да ја споредам со други страници да видам што е она, кои се вистинските зборови и начини на пишување кои успеваат еден не толку упатен корисник да го натераат да поверува во измамата.
  Станува збор за сајтови каде што од старт се бара да платиш или пак се бараат детали од твојата кредитна картичка, а не некој сајт каде што некој кликал 5 месеци и на крајот го блокирале.
   

Сподели

Вчитување...