• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Scam Повици

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
610
316
Последниве 3 часа ми ѕвони број со префикс +436 на вибер имам 20 пропуштени повици.
Се јавив во Телеком,ми рекоа дека било проблем за сите оператори посебно денеска имале многу пријави и се работи за некој scam.
Како успеале да дојдат до толку македонски броеви и дали нашите броеви се "продаваат" на одредени компании.

Целта ми беше да ги предупредам сите членови ако го имале истиов случај.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,673
1,482
sistrum.mk
Јас добив повици од Холаандија +316... по едно ѕвонење. Немам намера да проверувам кој.

Се случува стално, си има луѓе кои ловат во матно. Исти принцип како со мелови од починат прадедо во Никарагва или принц од Замбија
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,290
3,791
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Steelseries Arctis 3
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,366
1,121
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-6700 & Noctua NH-U12S
Motherboard
Gigabyte Z270-Gaming K3
Storage
Kingston A2000 NVMe PCIe SSD 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
HyperX Predator 4 x 8Gb 3200MHz
Video card
Sapphire RX 580
Case
G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V
OS
Windows 10 x64 bit
На вибер ми звонеа исто со +316, и тоа кратко, потоа ако пробаш да звониш преку вибер ти кажува дека бројот нема вибер и те прашува дали сакаш да префрли преку GSM. Потоа верувам знаете што следува доколку префрли на GSM.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
610
316
На вибер ми звонеа исто со +316, и тоа кратко, потоа ако пробаш да звониш преку вибер ти кажува дека бројот нема вибер и те прашува дали сакаш да префрли преку GSM. Потоа верувам знаете што следува доколку префрли на GSM.
И мене ми се случи истото,но имав вибер кредит ѕвонев преку него и не се слуша ништо.
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,366
1,121
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-6700 & Noctua NH-U12S
Motherboard
Gigabyte Z270-Gaming K3
Storage
Kingston A2000 NVMe PCIe SSD 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
HyperX Predator 4 x 8Gb 3200MHz
Video card
Sapphire RX 580
Case
G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V
OS
Windows 10 x64 bit
Ќе ти направат сметка добра колку што знам од еден мој пријател, проба преку ГСМ да звони мислејќи е брат му и 1000 евриќи сметка дојде нареден месец.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,673
1,482
sistrum.mk
Не сум толку радознал, и не сакам некој индиец да ме дави на телефон.
Попрво ке купам иПхоне него да платам 1000е сметка
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,366
1,121
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-6700 & Noctua NH-U12S
Motherboard
Gigabyte Z270-Gaming K3
Storage
Kingston A2000 NVMe PCIe SSD 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
HyperX Predator 4 x 8Gb 3200MHz
Video card
Sapphire RX 580
Case
G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V
OS
Windows 10 x64 bit
Не вртев преку gsm.
Не ни пробви верувај. Игнорирај ги, мене недела дена секој ден во 03:30 ми звонеа броеви, сега веќе и не памтам кога последно звонеле, па ај лошо кај ќе и објасниш на жена шо бара странски број да те бара во ниедно време :D
 

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
297
72
Blisku Berovo
Ставете блок на бројот што ви пречи и нема да ви ѕвони.
Мојот број не е достапен за никој и кога ќе ми ѕвонат ни секунда нема ги игнорира сите броеви кои ќе ми се јават.
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,366
1,121
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-6700 & Noctua NH-U12S
Motherboard
Gigabyte Z270-Gaming K3
Storage
Kingston A2000 NVMe PCIe SSD 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
HyperX Predator 4 x 8Gb 3200MHz
Video card
Sapphire RX 580
Case
G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V
OS
Windows 10 x64 bit
@Garfield' секогаш се различни броеви и различни префикси.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
417
333
Skopje
У моментов иде реклама на нет која мислам дека многу ќе ја пробаат. Накратко, има нормален човек на слика, работник со шлем, кој вика дека откажал работа и почнал да заработува над 5000 еур месечно. И те носи на еден линк, фулл текст, докази со пари, доле коментари како тоа успеале у животот итн итн. Инаку од ПЦ е неактивен линкот (мора со инспект да смениш во моб и да го отвориш).

Првиот дел е ова:Одговараш некој дебилни автоматски прашања.. па иде ова :D

Каква превара им прават? Т.е скам ли прават, па ако заѕвониш пепел ти ја прават сметката или па бази си прават со корисници? Според мене, чим форсираат ти да се јавиш, мислам дека на 1ви глава ќе те заболе кога ќе ја видиш сметката.

Бројот иначе е македонски али со чуден префикс.

 

MusicFreak

Gaining Experience
18 јуни 2009
921
73
Долу во Футерот се си пишува ко шо е

„Повиците чинат 53,1 mkd/min плус трошоци од твојата телефонска компанија за пристап. Снимени повици за забава, само за 18+"
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,192
3,110
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Mitsumi KFK-EB9HY Black
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Најдобро е ова:
"Дали сакаш да ги примиш парите во кеш или на банкарска картичка?"
"Да" "Не" "Не знам"

Jackie-Chan-WTF-300x225.jpg
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,097
10,140
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ова е одличен бизнис модл со оглед на тоа дека 90% од рајата паѓа на ова ко јабука у октомври.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,192
3,110
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Mitsumi KFK-EB9HY Black
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Јас не разбирам што е посебно или необично со рекламата, мене ми изгледа на класична скам/спам реклама од најдолен вид на која ни ќорав да сум не би кликнал.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,618
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно