• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Save Picture во Access Database

  • Ја почнал/а темата
  • #1

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Правам едан програма и сакам да знам како мози да снимам слики од програмата во acses datebase.Правам програма како именик и сакам да клавам слики од тие што се во адресарот и тие да се сместуваат во базата и да се показуваат во програмата во Picture Dialog.Помогнетеми.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Не се практикува чување слики во база, пошто базата ќе стане огромна :)
Се чуваат патеки до сликите, кои ќе се наоѓаат во инсталациониот директориум на програмата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,417
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно