Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Сателитски интернет

30 август 2007
36
1
Дечки здраво..Случајно налетав на страницава и ми се допаѓа како според пријателскиот така и едукативниот карактер што го има...Да..читкав нешто за сателитски интернет, ама тргнувајќи од тоа дека сум прилично лаик за интернет технологија, дали може некој накратко да објасни дали е тоа возможно кај нас и што е се потребно да го добиеме..пошто како што прочитав придобивките се далеку подобри од она што моментално го имаме..брзина, остварен сообраќај и сл..Поздрав
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Pa imas ako sakas..
Potrebno ti e sky star 2 ali pak ti tyreba internet konekcija modem ili sto i da e za da imas two way internet.. sega neznam kako e ali jas koristev pred 4 godini i toa samo za download i dnewno simnuvav od 60-80 gb i toa se odbrani raboti filmovi, dvd, igri, software, igri za ps2 i xbox i se sto ti treba. ama go rasturija posle toa pocnaa da se karaat edni so drugi i tolku
sega slusam pak deka ima nesto pobaraj na google nesto bese broadsat i pobaraj mislam deka grupata se vika balkansat ne sum siguren.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Моментално на Astra i на Hotbird нема offline симнување но има на некои други сателити, нормално треба да имаш сателитска со моторче, со што ке факаш и повеке канали . Иначе јас пред два месеци се обратив кај наш единствен провајдер за сателитски интернет ДелтаКом немаше никако одговор ни на телефон ниту пак на e-mail.Така да треба да си купиш картичка од некој друг што ги носи од странство или пак од некоја соседна земја и што битно ако немаш мотор сам треба да се бесиш на сателитска за да ја подесиш антената и нормално се како што рече taranenik, мора да имаш уште еден uplink.
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
најлошо е што неможеш да имаш предавател за аплоад, за зрачење на сателит дозвола има само телеком нормално.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Не бе, друго сака да каже.

Имаш едносмерен и двосмерен сателитски пристап.

Едносмерен е со Skystar II со кој само примаш до сателит. За да сурфаш „норамлно“ потребно ти е да имаш dialup/isdn/adsl со кој ќе правиш upload (под upload се подразбира и праќањето на request „дај ми ја таа и таа страна“), а сателитот ти праќа резултат кој ти го примаш на skystar со голема брзина.

Вториот, двосмерен, е со кој можеш ти да праќаш податоци на сателит. Значи ТИ ЗРАЧИШ. За тоа ти треба дозвола, тоа е скапа инвестиција, ако ме мене прашуваш не се исплати.

Негативна работа во сателитскиот интернет е големиот delay. Најдобро решенеие ти е кабел (по можност оптички).
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Imam koristeno DirecWay satelitska oprema od 2002 do 2004 godina dvonacosen internet www.direcpc.com oprema na www.hughes.com, mnogu jaka americka firma koja izveduva hitech resenija, mozebi e i lider na pazarot za satelitska oprema.

Brzinata e relativno dobra i slaba zavisi od provajderot na koj mu plakas i kolku klienti ima staveno na eden kanal od 55Mbps. KOga vremeto bese loso, gusti oblaci , vrnenje, signalot dosta oslabuvase a ponekogas se slucuvase i da nema internet poradi slab signal. Inace ako vrne sneg rabotese :) Imase spor upload a downloadot bese OK, samo pak ke recam zavisno od provajderot koku ke pusti.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.093
Мислења
974.374
Членови
35.399
Најнов член
smartonetech
На врв Дно