• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сателитска телевизија

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,526
1,079
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Одлично, ќе треба да активирам и да земам некоја линија за проба, ваљда egy a? :)

Пинк работи?
Само А1 и Тринг не работат, друго све лета
Мислењето е автоматски споено:

Многу е стар има едно 10 години ако не и повеке, аналоген ке да е, не наоѓа ништо. А можеби е и расипан.
тотал тв никогаш не бил со аналоген прием
 
Последна промена:

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
815
397
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Како проработе Тоталтв? Го разбија Videoguard конечно?
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
815
397
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Освен со VideoGuard Тотал е кодиран и со Irdeto 2.
Во Ирдето знам дека беа кодирани Пинковите и само неколку канали на Тоталтв. Зошто ставиле и Ирдето? Со некоја друга платформа ги делат каналите?
Мислењето е автоматски споено:

Читам дека го имплементирале Ирдето 3 како дупла заштита со Видеогард. Па Видеогард им беше сосема доволен, цела деценија беше мрак освен за некои поединци кои тајно успеале да декодираат. Што ќе им е Ирдето? Ирдето 1 и 2 по брза постапка беа пробиени штом излегоа, а еве штом се гледа сега значи дека и 3ката не е саглам. Ама баш ми е мерак за публиката, јас ја извадив сателитската од пред некоја година, па не ми се мести сега пак, иначе ќе си гледав сега за 5 пари со линии од Алиекспрес. :)
Мислењето е автоматски споено:

Tring go premestija,ne e povekje na 16" east.
Можам да замислам колку дополнителна работа им се отворила на монтерите да ги вртат антените од 16 на 39 исток пошто не се моторизирани...
 
Последна промена:

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,049
961
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@Filip.17.11 ако ти е се од реклама5 и сакаш да го купиш НЕ СЕ ОРИГИНАЛ КОПИИИ се софтвер за нив нема и ќе се мачиш дур да направиш да работи како што треба.
Доколку ако е оригинал дм500хд ресивер за рок од 5 минути се прави да работи се на него и нема никогаш да имаш проблем.
Се си има свое моментално ти треба добар софтвер како опенпли + оскам верзија асална да ги гледаш сите канали без проблем.
Копии кинески ресивери ќе се мачиш да најдеш софтвер соодветен за да работи како што треба и дали ќе можеш да инсталираш оскам верзија на него не се знае.
Се си има свое во врска околу дримбоксовите бидејќи веќе тие ресивери се застарени и воедно копиите како феррари сим , естар сим , и други немаат соодветна подршка веќе за нив.
Така да пред да купуваш размисли што купуваш.
 

Filip.17.11

Intern
20 март 2020
37
3
@Filip.17.11 ако ти е се од реклама5 и сакаш да го купиш НЕ СЕ ОРИГИНАЛ КОПИИИ се софтвер за нив нема и ќе се мачиш дур да направиш да работи како што треба.
Доколку ако е оригинал дм500хд ресивер за рок од 5 минути се прави да работи се на него и нема никогаш да имаш проблем.
Се си има свое моментално ти треба добар софтвер како опенпли + оскам верзија асална да ги гледаш сите канали без проблем.
Копии кинески ресивери ќе се мачиш да најдеш софтвер соодветен за да работи како што треба и дали ќе можеш да инсталираш оскам верзија на него не се знае.
Се си има свое во врска околу дримбоксовите бидејќи веќе тие ресивери се застарени и воедно копиите како феррари сим , естар сим , и други немаат соодветна подршка веќе за нив.
Така да пред да купуваш размисли што купуваш.
Orginal e resiverot,prasanjeto mi bese dali preku usb ide CS podesuvanjeto ili direktno vo menito za resiverot
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,505
11,787
youtu.be
Во Ирдето знам дека беа кодирани Пинковите и само неколку канали на Тоталтв. Зошто ставиле и Ирдето? Со некоја друга платформа ги делат каналите?
Вероватно делат со други платформи.
па не ми се мести сега пак, иначе ќе си гледав сега за 5 пари со линии од Алиекспрес.
Ќе затопли времето уште малку и ќе си ја монтираш. :)
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,049
961
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Orginal e resiverot,prasanjeto mi bese dali preku usb ide CS podesuvanjeto ili direktno vo menito za resiverot
Иде преку кабел + пц влагаш во ресиверот со WinSCP-5.15.2-Portable или понова верзија преку ипто кое ти е зададено на ресиверот усер треба да е роот пасворд дримбокс и местиш конфиг фајлот линијата и тоа е тоа
 

Filip.17.11

Intern
20 март 2020
37
3
Иде преку кабел + пц влагаш во ресиверот со WinSCP-5.15.2-Portable или понова верзија преку ипто кое ти е зададено на ресиверот усер треба да е роот пасворд дримбокс и местиш конфиг фајлот линијата и тоа е тоа
Toa me interesirase,falaa ti
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,049
961
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Џабе се сите туторијали ако е кинеска копија, целата поента е што ако дримбоксот е оригинал работата е толку лесна што за рок од 5 минути неполни се сетира и мести се преку пц , воедно може и листа спремна со канали средени и скенирани се да си се намести, а доколку е кинез некој зависно кој софтвер го има и дали кернелот ќе дозволи да се стави потребната оскам верзија за да работи како што треба и воедно не крашува дримбоксот.
Маста ми има излезено од листање форуми , регистрирање на форуми само да најдам IMAGE фајл кој пасира и е стабилен на кинеска копија од дримбокс, а и воедно кога ќе го најдеш тој image тој е веќе модифициран и ако почнеш да го рчкаш можно е да почне да крешува дримбоксот.
Дримбоксовите веќе се без супорт на софтвер од openpli кој е еден од најдобрите софтвери но барем имаат на нивната страна оставено верзии кои функционираа без проблем ако ресиверот ти е оригинал.
Целата работа која сакам да ја дадам како поента е пазете што купувате и ќе ви дадам пример како да познаете дали е копија кинеска или оригина.
dreambox 500 hd позади кај што се наоѓаат излезите кога станува збор за ОРИГИНАЛЕН ресивер германски не постои УСБ порта.
dreambox 800 hd sе верзија можете да го познаете по тоа што ако од позади има вифи антена тој ви гарантирам дека не е оригинал , но ако некој ви тврди дека е оригинал и се мава од зид дека е идете на openpli.org флепнете оригинал софтвер за него ако се упали и работи е оригинал , но ако е копија опростете се од него дека во моментот додека флешува си јаде БРИК и не се подига веќе.
Се си има свое така да ако ви треба помош слободно пишете колкиу можам ќе ви помогнам затоа што за овие работи сум изгорен два пати повеќе од сите тука на форумов дур научам какви финти прават кај нас продавачите.
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
177
187
Можеш да одиш и преку веб, куцаш IP адреса од ресиверот и накрај додади :8888 и влегуваш во интерфејсот на оскам
Мислењето е автоматски споено:

Инаку Тоталот си го отвара супер преку кинезите Egygold
 

Атачменти

Последна промена:

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
177
187

krema

Professor
24 јуни 2009
12,505
11,787
youtu.be
Фала,
но не ти беше шубе од овој ептен свеж продавач? Shop911419164 Store 0.0% Positive feedback
Нема никаков опис на тоа што го продава, како го улови жити све. :)
Како и да е секако прво ќе се оди со тест.

Јас најдов еден друг продавач но сеуште не сум зел тест.

 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
177
187
Фала,
но не ти беше шубе од овој ептен свеж продавач? Shop911419164 Store 0.0% Positive feedback
Нема никаков опис на тоа што го продава, како го улови жити све. :)
Како и да е секако прво ќе се оди со тест.

Јас најдов еден друг продавач но сеуште не сум зел тест.

Овој линк ми го прати денеска продавачот. Вика вака:
dear friend,if you need to buy other cccam clines in the future,you can place the order of below link
egygold 7 lines:

Stable 8 lines:

due to ali can not't allow we sell code,we have to change the store always,i am so sorry to bring you trouble,we will avoid this problem in the future
Мислењето е автоматски споено:

Јас секако прво земам тест за да бидам сигурен дека линиите се egygold.net бидејќи има многу викаат дека се егиголд а всушност врска нема. Иначе да е ризик да згасне ама и да згасне за 3 месеци пак се исплати за цената.
 

ratina4

Intern
23 октомври 2009
35
0
Zdravo , dali se povtorno otvoreni francuskite tv paketi za Dreambox 800hd ?
Ima li nekoj da ponudi ?
 

lumibi

Intern
5 јуни 2008
149
30
Дали некој има инфо со cccam дали се отвараат MaxTV, Total TV, DigitAlb и Tring?
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,049
961
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@ratina4 француските не се отворени , но има луге кои ги имаат но бараат плус да се доплаќа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,340
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно