• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сателитска телевизија

saso28

Intern
18 ноември 2009
34
0
Колега кога си решил да се бавиш со ова полесно е да земеш некоја гама карта да ја испрограмираш на пример: Bulsat, Nova Gr , Canal + Holand имаш на форумите клучеви ем ќе имаш локал ем ќе имаш многу многу подобар сервер чао и поздрав.
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Чудна работа, луѓе што продаваат шеринг, да продаваат и морал.:ua::ua:
 

stefan

Gaining Experience
13 април 2007
370
146
Прилеп
saso28: Тоа сакам да го кажам дека со евтини картици можеш да си шеруваш онака за дома да имаш што да гледаш , немора одма да фејкуваш локал
 

sasemkd

Intern
24 јануари 2010
230
44
Gammata raboti so sistem na kodiranje
Inace ti treba Phoenix i alatki za programiranje na kartata.Isto i gamata raboti samo so Phoenix citac ( na dm 800 id i vo slot )
A da i Nova ne ide na Gamma.odi na novite blue dragon ili Gamma 2
 

saso28

Intern
18 ноември 2009
34
0
Да не забегаме со темата има една доста добра работа кога 2-3 другари или пријатели се здружуват ќе купат една на пример ххх карта ќе направат еден добар сервер и те ти работа ќе уживат во благодетите на шаринго .
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Да не забегаме со темата има една доста добра работа кога 2-3 другари или пријатели се здружуват ќе купат една на пример ххх карта ќе направат еден добар сервер и те ти работа ќе уживат во благодетите на шаринго .
Тоа е веќе за луѓе што се бават професионално (односно препродаваат шеринг). За другите може сосема солиден сервер да се направи и без тоа.
 

sasemkd

Intern
24 јануари 2010
230
44
fala bogu deka dobro e da si kupis karta
ama primer pink kartata so prasuvav e 250 evro tesko deka mi se dava tolku pari za shering zatoa barame drugi resenija i najdovme za da se ima besplaten kvaliteten shering bezpari
se znae kolku e standardot vo mk i tesko koj moze da si go dozvoli toj luksuz
 
  • Ја почнал/а темата
  • #35

robo

Intern
1 ноември 2010
43
3
Gammata raboti so sistem na kodiranje
Inace ti treba Phoenix i alatki za programiranje na kartata.Isto i gamata raboti samo so Phoenix citac ( na dm 800 id i vo slot )
A da i Nova ne ide na Gamma.odi na novite blue dragon ili Gamma 2
Е ај сеа вака едно објаснување за нубови - што е тоа гамма, феникс, за која нова се работи, и блу драгон!?
Фала унапред!
 

saso28

Intern
18 ноември 2009
34
0
Еве да објасниме тоа што не е јасно-Гама пиратска карта која со помош на некој софтвер може да се исконфигурира некој пакет обично се однесува да системот на кодирање Ирдето а пакети кој се гледат така се Bulsat,Nova,Canal + Holand,
Феникс е читач кој служи за исчитување на карти исто како што имат ресиверите ама сличен,Блудрагон пиратска карта кој служи за подесуванје на пакетот Нова Грција, Ако не грешам сега излегоа две нови пиратски картаи Зебра , Либерти мислам кој служат како што пишува дека со нив може да се конфугурира Sky De т.е Награ 3 тука спаѓаат Диги ,канал + шпанија , Полсат, нешто има но форумите но за сега само Sky De ако грешам некаде во текстот исраве те ме поздрав од мене
 

stefan

Gaining Experience
13 април 2007
370
146
Прилеп
saso28: од тие картици што ги наброја само гамата е public значи со неа bulsat i C+ nl ке гледаш , тие за награ 3 што ги спомена зебра. либерти уште ги нема на продажба , всушност неми се ни верува дека воопшто постојат.
 

gligor

Gaining Experience
5 март 2008
225
150
Можеби и постојат, но како што кажа не е public, а тешко дека ќе биди во скоро време нешто јавно за награ3. Куделски не смее да си го дозволи тоа.
Што се однесува до картичките, многу ризична работа, се појавуваат многу картички кој ветуваат се и сешто и се прилично скапи на почетокот, и само по неколку месеци да запре секоја подршка за нив.
 

saso28

Intern
18 ноември 2009
34
0
From a confidential German Forum

Translate by Google

The loader of the Liberty Card is online since last night (for example, when Poland server). The files are placed online the day after tomorrow.

First Files for Polsat, TV Cabo and Digital + to be published. Several sites have already confirmed that the work files and indeed unlimited.

Now even reports online that the Rome was the series of cards from the above providers dumped completely and thus AU files are possible (but this is still unconfirmed) are.

The files for Sky Germany will come from 15:11 in the circulation. Whether fit all providers on a map or Sky and other providers must be programmed separately and you must therefore decide which one takes, it is still unclear.

There will also be stressed again that there will be only the liberty card and other cards series will not come into circulation or are fakes then only.

Kudelski / Nagravision will do so in a few days ago a gosses Dejavu this time and must act quickly if they do not see a debacle like 2 years.

The next round in the war against hackers Kudelski is thus opened.


Zebra2 Skyde open

kazu da radi skyde trenutno a uskoro digital+, za sada se cekaju slike i 100% potvrda, mada dimi se oko ove kartice vec 20-tak dana a gde ima dima ima i vatre....
 

saso28

Intern
18 ноември 2009
34
0
Прво вака ова го најдов на некои форуми кој се пишува за овие карти дека се отвара sky de не можам да потврдам дека работи зошто јас немам таква карта, а за тоа како се полни гама карта имаш упаства на форумите сто се од ex yu државите .
 

Mo3oK4e

Intern
8 декември 2009
477
21
Bulsat 39.0e кај мене на дм500 под тој степен пишува друг сателит - Hellas Sat 2. Доколку не е тој, ќе може ли некој на ми објасни како да го најдам?
 

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1,345
348
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB [email protected]
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit
најден ти е немора да се мачиш
Hellas Sat 2 е сателитот, Bulsat е пакетот на канали , нешто слично како TotalTV на Eutelsat W2 (16 степени)
 

dac12

Intern
17 февруари 2011
9
2
Момци ај и од мене неколку прашања на брзинка. Сакам да стаам ДМ500С во што е можно поефтина варијанта. Сакам да гледам екс Ју програми (пинк, хрт 1,2,3, нова, обн и слично), па сакам музички програми како мтв вх1 планета бугарски и др, па сакам цртани да има за син ми да се занима, па сакам дикавери и ако може нешо ХБО серии такави глупости, пошто моментално на нашиве телевизии преку к*р ми е турски серии.
Прашањето ми е :
Дали ми треба антена со мотор или можам да поминам без мотор со два ЛНБа, т.е. дали со два сателита ќе можам да пратам све ова горе наведено?
дали некој знае каде може најефтино да се набави сат. опрема во Скопје?
Однапред Ви благодарам.:bravo:
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Не ти треба мотор за тие канали. Само финансиски немаш голема разлика.

Пинк, хрт, обн, nova, планета, hbo adria, hbo comedy adria, discovery BG, и слични ги имаш на сателит 16Е. Можеш да ставиш уште едно лнб на 13 или на 19, каде ги имаш останатите канали од типот на спорт и други филмови.

Комплет понуда за дм500, антена со држачи, моторче и шеринг: 13760 ден.

Без моторче, со 2 лнб-еа 12170. (разликата за со мотор е само 1590).
 

Мајлс

Intern
11 август 2018
2
0
Здраво,
Сакам да ставам во функција стара сателитска антена и ми треба ваша помош. Антената има моторче, но тука видов дека ќе може да се употреби ЛНБ во случај моторчето да не работи. Исто така сакам нов ресивер, пошто стариот е аналоген и не знам дали ќе врши работа. Кој ресивер би бил ОК за да може ад се следат спортски и канали за филм. Дали ќе може да се врзе на монитор со ВГА влез или не?
и што е тоа шеринг бтв :)
 

Filip.17.11

Intern
20 март 2020
24
2
Drustvo,kako odi procedurata za satelitska televizija sakam vo vikendica da namestam pa me interesira dali treba internet ili odi bez internet?Da imam barem ex yu kanali,diskaveri nat geo
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
144
151
Drustvo,kako odi procedurata za satelitska televizija sakam vo vikendica da namestam pa me interesira dali treba internet ili odi bez internet?Da imam barem ex yu kanali,diskaveri nat geo
Инвестиција во опрема е околу 150е + на тоа додаваш и шеринг (на али имаш од 3 долари за година). Мора да имаш интернет но не кој знае каков бидејќи го користи за читање на кодови за декодирање на сигналот. Јас на пример пуштам хотспот од мобилен и си работи безпрекорно. Не троши интернет многу за разлика од ИПТВ.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,050
Мислења
837,602
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно