• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сателитска телевизија

 • Ја почнал/а темата
 • #1

robo

Intern
1 ноември 2010
43
3
Значи вака, познавања за сателитска телевизија имам многу малце, пробав да барам нешто по интернет, ама некако слабо ми иде. Се надевам дека ке има тука кој да одговори, или да даде идеја каде да барам (веб страни, форуми итн).

Прашањето е: Сакам да ставам сателитска телевизија дома, на два телевизора. Планирам да биде со 2 дримбокса 500. Е сега како е најпаметно дали секој систем да биде посебен со чинија, ЛНБ и мотор, или пак да се направи комбинација од 2-3 сателитски антени без мотори. Мислам дека варијантата со 3 сателитски е подобра (поефтина) мегутоа не знам на еден систем со мотор колку позиции се подесуваат односно на колку сателити се поврзува еден систем со мотор. Муабетите од типот 2000-5000 канали не ме палат. На едниот телевизор ми требаат филмски канали и канали за серии (HBO, HBO Comedy, FOX, Global...) а на другиот телевизор хрватските канали (Nova, RTL, HRT1,2,plus...) и спортски канали. И да како што реков планирам двата да бидат Dreambox 500, а за шеринг планирам јас да си се замарам, да барам (појма немам ама ке научам) итн...

Така да сега чекам мислење, совет, разјаснување...
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Наједноставна опција е да ставиш ЕДНА сателитска антена, со повеќе ЛНБ (тоа се оние главички што ги гледаш на антената). Такви можеш да ставиш, пример 3, и ќе ги фаќаш сите овие канали што ти требаат доста солидно.

Секоја опција со мотор, ќе ти биде многу комплексна, бидејќи не може 2 дримбокса да управуваат различно си ист мотор. Во тој случај ти требаат две антени со два мотора. Според мене неисплатливо и нелогично.

Значи систем со мотор ги фаќа сите сателити. Систем без мотор, но со повеќе ЛНБ-еа, фаќа толку сателити колку што имаш ЛНБ-еа. Најчесто 3, а може и +/-.
 

kamenko

Intern
3 јануари 2011
117
40
e pa ke imas dosta da baras i da ucis.
ovaka,da ti kazam jas sto mislam,oti imam sat tv dosta dolgo.
na 2 Tv-ti treba posebno priemnik.
eden tanjir-1 satelit.ili 1 tanjir-2 Lnb-a.2 pozicii,povekje ne se stavaat na 1-tanjir.po moe.
shering-ubava rabota,ama??????
jas uste ne sum nasol bezpari,ne velam deka nema-ama nemam vreme da baram.
aj za sega tolku,pa ke se cueme,pozdrav
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Се ставаат и МНОГУ повеќе од 2 ЛНБ-еа на една антена. Еве една фотка со 16 ЛНБ на една антена.

 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Значи вака, познавања за сателитска телевизија имам многу малце, пробав да барам нешто по интернет, ама некако слабо ми иде. Се надевам дека ке има тука кој да одговори, или да даде идеја каде да барам (веб страни, форуми итн).

Прашањето е: Сакам да ставам сателитска телевизија дома, на два телевизора. Планирам да биде со 2 дримбокса 500. Е сега како е најпаметно дали секој систем да биде посебен со чинија, ЛНБ и мотор, или пак да се направи комбинација од 2-3 сателитски антени без мотори. Мислам дека варијантата со 3 сателитски е подобра (поефтина) мегутоа не знам на еден систем со мотор колку позиции се подесуваат односно на колку сателити се поврзува еден систем со мотор. Муабетите од типот 2000-5000 канали не ме палат. На едниот телевизор ми требаат филмски канали и канали за серии (HBO, HBO Comedy, FOX, Global...) а на другиот телевизор хрватските канали (Nova, RTL, HRT1,2,plus...) и спортски канали. И да како што реков планирам двата да бидат Dreambox 500, а за шеринг планирам јас да си се замарам, да барам (појма немам ама ке научам) итн...

Така да сега чекам мислење, совет, разјаснување...
Околу шерингот. Би ти рекол да го направиш дримбоксот кајшто ќе се гледаат филмските канали ПРИМАРЕН, а другиот дримбокс да се поврзува на него за шеринг, бидејќи хрватските канали се многу лесни за шеринг. Е сега зависи какви спортски канали таму планираш да гледаш? Ако планираш SKY SPORT, тогаш и таму ќе ти треба можда примарен шеринг.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

robo

Intern
1 ноември 2010
43
3
Е сега јас - подпрашања:
На едно ЛНБ може да се приклучи повеќе од еден ресивер?
Значи вака јас сакам да поставам сателитска со еден тањир, ќе видиме колку ЛНБ-а (2-3), со тоа што некој ден кога ќе се реши татко ми да си купи ресивер и да се приклучи на вториот телевизор. И сега ќе може ли он да ги користи тие две ЛНБ-а (и дали тоа иде преку оние како за кабловска раздвојници) или? И со 2 ЛНБ-а кои сателити би ги фаќал и кои канали ги има на тие сателити (не барам директен одговор доволно е линк :D ).
 

kamenko

Intern
3 јануари 2011
117
40
znaci,1-no Lnb,ama so povekje izlazi treba da bide.i toa ke gleda na 1 satelit,ne moze edno da gleda na 2 i povekje sateliti.znaci treba motor.e sega sto ke gledas,so shering-mnogu,a bez nego-pomalku.
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Едно ЛНБ може да се поврзе со 4 рисивери. Ама зависи од ЛНБ-то. Има ЛНБ што се поврзува само со еден рисивер. Значи на време купи си такви ЛНБ што имаат минимум 2 излеза од нив. Потоа сите ЛНБ се поврзуваат на „спојник“ и потоа во секој дримбокс оди еден кабел.

Со 2 ЛНБ-еа ќе ги фаќаш (на пример) хотбирд и астра астра сателитите (13 i 19 степени). Би предложил да ставиш и трет, за Еутелсат (16 степени). Кои канали се гледаат можеш да видиш овде.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

robo

Intern
1 ноември 2010
43
3
Аха ок јасно. Е сега доколку ставам 3 ЛНБа со по 2 приклучока ќе фаќам 3 сателита. Претпоставувам дека просторната изместеност на ЛНБата дава кое ЛНБ кој сателит ќе го фаќа (благата заобленост на држачот на сликата со многуте ЛНБа). Доколку едно од ЛНБата ми е подесено да ми фаќа хелас сателитот односно булсатком (да речеме тоа е средното ЛНБ колку степени лево десно ќе може да фаќаат другите 2 ЛНБ-а)? Прашав конкретно за булсатком бидејќе знам дека на него има ХБО и ХБО комеди, а има и еден бугарски рибарски канал! :rolleyes:
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Па наједноставни за подесување се астра, еутелсат и хотбирд, бидејќи сите три се наоѓаат на вкупно 6 степени раздалеченост.

Ако се решиш да го фаќаш Хелас (на 39), мислам дека ќе фашаш само сателити максум до 6 степени одалечени (ако хелас ти е на крај, а не на средина во лнб-еата).

Иначе HBO ги имаш еден куп на астра и хотбирд. Само зависи кој пакет баш го бараш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

robo

Intern
1 ноември 2010
43
3
Аха ок јасно. Последно прашање во врска со ЛНБ-ата. Дали тие едноставно се поставуваат едно до друго или...
И уште нешто во врска со ресиверите односно дримбоксот. Дали некој од пакетите би можел рачно (со наоѓање на клучеви) да ги отварам. Знам дека често ги менуваат. Имам другари со стронг, јумато итн ресивери што така функционираат. Јас како што кажав за почеток најверојатно ќе почнам без шеринг да купам, ќе пробам да наоѓам линии (читав нешто на форумов ама ќе се потрудам повеќе кога ке инсталирам опремата). Доколку не иде ке си купувам шеринзи! :)
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
LNB-еата се поставуваат многу прецизно. Значи за тоа си треба некој што се разбира, не верувам некој што прв пат мести антена да ги погоди.

Дримбоксот може и рачно да прима клучеви. Ама големата предност на дримбоксот е шерингот, бидејќи рачно не знам дали веќе нешто работи.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

robo

Intern
1 ноември 2010
43
3
Oк фала на информацииве, и извинете ако бев досаден. :)
 

goce ilievi

Intern
2 март 2010
633
43
Најпрво да ти кажам одма дека без шеринг не правиш ама баш ништо.Ова го знам од еден комшија кој малку е тежок за плаќање:) и он уште од многу одамна пробуваше да отклучува канали.Остануваше по 7-8 саати дневно за да бара преку интернет нешто бесплатно,но јалова работа.И она што ќе го најдеше после 2-3 дена веќе беше затворено.Сега во последно време не се ни труди да бара.Познавајќи го неговиот карактер т.е темперамент и знаејќи дека он се откажал би ти препорачал и воопшто да не пробуваш.:D
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Најпрво да ти кажам одма дека без шеринг не правиш ама баш ништо.Ова го знам од еден комшија кој малку е тежок за плаќање:) и он уште од многу одамна пробуваше да отклучува канали.Остануваше по 7-8 саати дневно за да бара преку интернет нешто бесплатно,но јалова работа.И она што ќе го најдеше после 2-3 дена веќе беше затворено.Сега во последно време не се ни труди да бара.Познавајќи го неговиот карактер т.е темперамент и знаејќи дека он се откажал би ти препорачал и воопшто да не пробуваш.:D
Апсолутно си во право. Најдобро да си направи сам шеринг, а не да чепка по тоа клучевите што и онака не вредат подолго време.
 

sasemkd

Gaining Experience
24 јануари 2010
234
55
za shering napravi si sam server eve ti go moeto upatstvo ubavo objasneto kako se pravi
http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=17688
poleka poleka ke go napravis za 20 min si gotov posle sobiras samo linii
ti napravi pa ke razmenime linija ako sakas i na pm ke ti pokazam nekoj trik vo vrska so sheringot da vidis kolku jak mozes da go napravis serverot.
 

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1,345
348
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB [email protected]
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit
 • Ја почнал/а темата
 • #20

robo

Intern
1 ноември 2010
43
3
Нема за вас, само за мене, коа ке средам со сателитската!!! :))))
А иначе да човекот напиша дека се можни добри бесплатни работи, меѓутоа кој да прочита. Сасемкд ги прочитав твоите објави во др теми на форумов, ама некои основни работи не ми беа јасни и затоа ги поставив прашањата. Иначе ако (кога) ќе зеам дримбокс прва работа е следење на твоите упатства после директен контакт преку пп иначе не би те замарал Во секој случај фала!
 

sasemkd

Gaining Experience
24 јануари 2010
234
55
nema problem so ne ti e jasno prati poraka ako zaglavis so upatstvoto

koj saka trikot neka pise na pm ke mu pokazam kako se zemaat lokal linii bez da plakate ni denar
a pravite zver od server:):)
 

stefan

Gaining Experience
13 април 2007
375
152
Прилеп
sasemkd: Една добро намерна критика, со тој твој 2** трик се уништува шерингот, станува неквалитетен и не е добра идеја да правиш fake локал. Скоро сите прават фејк локални и затоа sky it i и другиве сецкаат...затоа се направени Free Exchange Sections, иначе има доста евтини сателитски картици...
 

sasemkd

Gaining Experience
24 јануари 2010
234
55
fala za kritikata inace snajdise pa zivej
site pravat fake lokal card koj se razbira ke si proveri dali e fake lokalot
koga mozat od pakistan da pravat mozat i drugite zosto da plakame koga moze da si pomogneme bespari da imame kvaliteten shering
 

goce ilievi

Intern
2 март 2010
633
43
Луѓе ги фаќа ли некој diskovery science i discovery world со српски превод или барем на бугарски јазик.Гледав и на лингсат али не најдов фрекфенција.Ако има некој нека пише
 

saso28

Intern
18 ноември 2009
34
0
Колега немој погрешно да ме разбереш али како што ги бие лош глас оние од мароко пакестан по се изгледа ние сме на ред многу лесно се проверува дали е картата лажна или не лошо е што премногу луѓе го прават тоа, сепак е подобро тоа на секој форум имаш фрее сервер па можеш таму да постираш , иначе јас се бавам со шаринг повеќе од 3 година знам како да се справиш со тие што немат локална карта а лажат поздрав.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,341
Членови
29,922
Најнов член
Qwerty29
На врв Дно