• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

SATA2 на SATA

Статус
Затворена за нови мислења.

alogenes

Intern
14 мај 2008
7
0
Имам матична плоча Abit 3-4 години стара со подршка за SATA и HD Maxtor 160 Gb (SATA) на неа. Сакам да додадам уште еден HD па дали ако купам SATA2 ќе функционира нормално, зашто колку што ми е мене познато разликата помеѓѕ SATA и SATA2 дисковите е единствено во контролерот.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
198
Имам матична плоча Abit 3-4 години стара со подршка за SATA и HD Maxtor 160 Gb (SATA) на неа. Сакам да додадам уште еден HD па дали ако купам SATA2 ќе функционира нормално, зашто колку што ми е мене познато разликата помеѓѕ SATA и SATA2 дисковите е единствено во контролерот.

SATA1 има трансвер од 1,5GB во секунда, а SATA2 има трансвер од 3GB во секунда. Е сега незнам дали ако поврзеш SATA2 HDD на таа матична ќе се намали брзината на трансверот на 1,5GB во секунда т.е. SATA1.
 

BaDMaN

Gaining Experience
26 април 2007
115
72
SATA2 ќе си има пренос од 1,5ГБ бидејки нема контролер за SATA2. т.е. ке го користи контролерот за SATA
 

alogenes

Intern
14 мај 2008
7
0
Работата е завршена SATA1 и SATA2 работат паралелно на една плоча.
Благодарам за мислењата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.158
Мислења
894.786
Членови
31.872
Огласи
337
Најнов член
angelacrvenkoska
На врв Дно