• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SATA2 на SATA

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

alogenes

Intern
14 мај 2008
7
0
Имам матична плоча Abit 3-4 години стара со подршка за SATA и HD Maxtor 160 Gb (SATA) на неа. Сакам да додадам уште еден HD па дали ако купам SATA2 ќе функционира нормално, зашто колку што ми е мене познато разликата помеѓѕ SATA и SATA2 дисковите е единствено во контролерот.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Имам матична плоча Abit 3-4 години стара со подршка за SATA и HD Maxtor 160 Gb (SATA) на неа. Сакам да додадам уште еден HD па дали ако купам SATA2 ќе функционира нормално, зашто колку што ми е мене познато разликата помеѓѕ SATA и SATA2 дисковите е единствено во контролерот.
SATA1 има трансвер од 1,5GB во секунда, а SATA2 има трансвер од 3GB во секунда. Е сега незнам дали ако поврзеш SATA2 HDD на таа матична ќе се намали брзината на трансверот на 1,5GB во секунда т.е. SATA1.
 

BaDMaN

Gaining Experience
26 април 2007
115
89
SATA2 ќе си има пренос од 1,5ГБ бидејки нема контролер за SATA2. т.е. ке го користи контролерот за SATA
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

alogenes

Intern
14 мај 2008
7
0
Работата е завршена SATA1 и SATA2 работат паралелно на една плоча.
Благодарам за мислењата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,714
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно