• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

sata 2 ??

 • Ја почнал/а темата
 • #1

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Epa vaka imav sata 2 HD na P4v88 maticna se rabotese dobro o sega koga mi se sluci ova:
Go startuvam kompjuterot go vcituva windowsot i po vcituvanjeto mi se pokazuva sin ekran so tekst ispisan so beli bukvi i pisuva
"Problem has been detectet and windows has been shut daow to prevent damage to your computer ........." i taka natamu........
i znaci toa ne sto nitu edna sekunda kompjuterot se restartira i pak pocnuva istoto . Probav da mu napravam repair ama veli deka nema HD probav format isto.
i sega go staviv stariot HD sto mi bese so kompjterot i mu instalirav windows a go prikluciv i sata2 hard diskot. I sega sakam da go otvoram sata2 HD i da si izvadam nekoj podatoci pa posle odnosno sakam da go koristam kako USB zanaci na ednoiot HD ke si imam instalirano windows a na drugiot sata 2 ke si gi stavam podatocite ama sega nemozam da go otvoram sata2 HD odnosno ne go prepoznava so treba da napravam ako znae nekoj neka pise.
VI blagodaram sto odvoivte vrema za da go procitate mopjata maka hehehhe.
imam vazni podatoci na sata2 HD sto ne sakam da gi izgubam pa zatoa vikam taka da napravam.
POmagajte :(
pozdrav
Stole....
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
ПА ви кажав :problem has been detectet and windows has been shut daown to prevent damage to your computer ........." i taka natamu........ :ua:
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,283
28,584
kalco.ru
Не не ме свати мислев дали дава некоја грешка од типот 0x804d7000 вакво нешто?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
епа вака пише нај доле од текстот:
Technical informations :
*** stop: 000000d1 ( 0x00000030, 0x00000007, 0x00000000, 0xF85e49A0)
*** vimraid.sys - address F85E49A0 base atF85DA000, Datestamp 4063e304
:lut2:
А сега пробав да му направам repair или format . Првин од цд-то што беше со матичната снимав драјвери на флопи потоа кога го ставив windows cd-то стиснав F6 и ги зема драјверите од флопито избрав RAID windows xp мислам дека така беше и пото избрав R (repair) и почекав малку и пак ми се покажа тоа БСОД со истиот проблем со истиот текст. Значи не можам ни да му направам формат ниту пак repeir na windowsot .
Другари што ќе кажете помагајте :( :O
поздрав благодарам однапрет.
btw. јас ставам репутација не заборавајте /......
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,283
28,584
kalco.ru
Вака другар колку што успеав да најдам инф. за грешкава тоа е до подесување во биос.Пробај вака:
Иди во биос најди подесувања на хдд кај што пичува RAID(можно е и нешто друго да има пред него) е види дали е тоа enable ако не е тогаш стај го.И во случај ако бара да избереш некоја бројка избери„0’’ и пробај да го старуваш ако не бива пиши ќе ти кажам едно друго решение
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,509
485
Skopje
Vo BIOS pobaraj kade so ima MODE za sata diskovite. Treba da ima nekolku opcii: enhached, ahci (ili kako i da bese) i sl. Probaj so sekoj od izborite...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
@ fatal1ty
не бива другар немозев да најдам таkво нешто во биосот хардовите се спомнуваат само во менито "boot "
ај кажи го другиот начин ......
благодарам:(
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,283
28,584
kalco.ru
Епа пробај со два хардиска (овој да ти биде како секундари) да го подигнеш ако успееш тогаш пробај истестирај ја меморијата има големи шанси да е до тоа
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Добро ви благодарам на сите што ми помогнавте ( :D на 3-4 члена ) .
ЈАс го решив проблемот со помош на SYNT-e и му благодарам многу дечкото навистина ми помогна многу да не беше тоај немаше да успејам.
Епа вака ќе ви пишам сега како го решивме промбелот ако некој го има истиот ( не дајбоже ) нека прочита како го решив јас :
Епа вака ви е познат проблемот што како беше и знаете дека сакав да си ги земам податоците од sata2 хардот на кој што не му била во ред партицијата фалело нешто па не можеше да го стартува Windows -от .
Си ставив еден друг хард тој што ми беше првиот го форматирав. Потоа симнав backTrack 3 ( Live Linux CD butabilno ) и си го изрежав на ЦД за да можам да бутирам од него. Ги инсталирав и двата харда и го рестартирав компјутерот и направив да бутира од ЦД ромот. БУтираше од него и се стартува BAckTRAck 3 ( јако изгледа ) и таму на десктоп имате икона system ја отварам неа и тамо имаше други икони и во една се наоѓаат хардовите ги отворив и мислев дека се е ке биде во ред ама не бесе така податоците си беатаму ама не можев да ги преместам од едниот на другиот. МУ каѓав на Synt-Eтој ми кажа да го направам следново да отворам во windows run да пишам cmd за да ми се отвори терминалот и таму треба да с напише chkdsk /f гопишаваш стискаш ентер притискаш y и пак ентер. ПОтоа правиш рестарт се стартуна windowsot и го гасиш. Потоа пак ги стави двата харда и бутирав од backTrack 3 и сега можем да преместувам податоци од еден на друг хард, НО тоа не е се ги премистив податоците ама другиот хард тиј не исправниот со партицијата требаше да го форматитрам. ЗА среќа имав HIren boot CD i od nego butirav i izbrav partition magic ја форматирав партицијата каде што ми беше windowsot ( samo taa mi bese ) и си формирав две патиции и се беше во ред . ПОтоа си инсталирав windows на сата2 хардот , но пред да инсталирам windows извадив драјвери од ЦД-то со матицната за да можам да инсталирам windows XP a sata hardot ја направив таа дискета и во почетокот на инсталавијата на windowsot на сата хардот се притиска F6 и потоа S и се избира Windows XP и потоа си го инсталираш windowsot нормално. ЈАс го инсталирав И сега ви пишам овј ден недела ми помина со тоа а сега е скоро 3 часот навечер :)).
поздрав до сите посебно до SYNT-e ( така му е никот на каналот овде незнам како му е )
и ви благодарам што ми помогнавте и стекнав нови знаења ( човек се учи додекка е жив )
:D:rolleyes:
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,272
330
Не знам зошто неговиот ник ме потсетува на синтисајзер.... :D:LOL:

@stole_pesov, во иднина редовно прави си бекап на податоците, за секој случај, ја прам бекап на други хард дискови, така што не се мучам да ги спасувам податоците ако ми се деси нешто со хардот. :)
 
1 октомври 2008
278
9
Не знам зошто неговиот ник ме потсетува на синтисајзер.... :D:LOL:

@stole_pesov, во иднина редовно прави си бекап на податоците, за секој случај, ја прам бекап на други хард дискови, така што не се мучам да ги спасувам податоците ако ми се деси нешто со хардот. :)

Vlacki ne e sintisajzer tuke e mojata online programerska grupa SYNTAX - ERROR http://5yn7ax-3rr0r.co.nr/

@stole
Milo mie sto pomognav
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,704
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно