• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Рецензија Sapphire HD5750 Vapor-X Review

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,752
11,195
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Ах, сега го забележав тој пост. Но сепак тоа не значи дека продаваат репарирани картички туку е можно да пробале да утрапат некоја користена од вработен или близок пријател на вработените.

Можеби но ете пак втората била нова.

Може да има многу теории за ова. Според мене многу е веројатно дека картичките се нарачани во балк варијанта односно ОЕМ и без кутии. Во таков случај доаѓаат во антистатичката кеса и во неа плус драјвери и каблиња. Така се поефтини и до преку 10 евра во зависност од картичката и пакувањето.

Самата кутија фотографирана погоре е кастом зашто освен 1 гигабајт и сафир не можам да видам ништо друго како спецификација што значи е наменета да се користи за повеќе сафирови картички. Може да е мејд ин бугарија а можно е и да е дистрибуирана засебно и расклопена. Целта повторно е со неа да се продаваат балк картички.
 

Goce_MKD

Gaining Experience
26 јануари 2011
74
52
Kingdom MACEDONIA
Дали имаш доказ за ова тврдење?
Искрено верувам дека намерно се правиш паднат од Марс и знаеш што се' се случува по фирмите
И да, сите фирми продаваат поправани, репарирани, обновени (refurbished) компоненти. Некои ги препакуваат, некои така ги продаваат (bulk) и дефинитивно најубавата варијанта во конфигурација. Што не е ниту лошо, ниту грев. Најчесто под гаранција ќе изгоре и ако вреди да се поправи се поправа. Проблемот е што ниту една фирма не го кажува тоа и ги продаваат како нови! А ново се познава, дури има и некој посебен мирис :)
Конкретен да бидам, сите што сте купиле проверете. Може сте добиле и нова, ваша среќа. Инаку одлични картички се ...
Најчесто се гледа на некој дел леменото дека е од човек, дека не машински.Да не праавам муабет како била спакувана, гребнатинки и слично
 
 • Ја почнал/а темата
 • #53

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,757
2,432
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Е да може да се погоди репарирана и сл. ама еве ни на мене нит на некои од тие што земале од форумов 5750 не им се погодила таква, т.е. благодарение на тоа што сме малце поупатени од обичните потрошувачи.
А и како што кажа самиот ако повнимателно се разгледа картата лесно се приметува, а и имаме чувство кога нешто е ново :D
 

Goce_MKD

Gaining Experience
26 јануари 2011
74
52
Kingdom MACEDONIA
Ах, сега го забележав тој пост. Но сепак тоа не значи дека продаваат репарирани картички туку е можно да пробале да утрапат некоја користена од вработен или близок пријател на вработените.

Можеби но ете пак втората била нова.

Може да има многу теории за ова. Според мене многу е веројатно дека картичките се нарачани во балк варијанта односно ОЕМ и без кутии. Во таков случај доаѓаат во антистатичката кеса и во неа плус драјвери и каблиња. Така се поефтини и до преку 10 евра во зависност од картичката и пакувањето.

Самата кутија фотографирана погоре е кастом зашто освен 1 гигабајт и сафир не можам да видам ништо друго како спецификација што значи е наменета да се користи за повеќе сафирови картички. Може да е мејд ин бугарија а можно е и да е дистрибуирана засебно и расклопена. Целта повторно е со неа да се продаваат балк картички.
Професионалност е да подметнеш користена компонента на клиент ?
Сите до еден продаваат репарирани компоненти !
Ме испровоцира што јавна тајна е за репарираните компоненти и никој не прави муабет. Сите намерно увезуваат (или им ги враќаат што биле под гаранција) репарирани графички, напојувања, матични, дискови итн и никој не коментира. Цената никогаш не е 50% и помалку за репарирана компонента, туку 20% демек за нова.
Јас, а верувам дека сите ќе се согласат, сакам да знам дали е половна, поправана или нова. И јас да си одлучам, без разлика на цената.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,752
11,195
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Сите ќе се согласиме со тебе. Така е и треба да бидеме информирани.

Само што ние на Марс кога луѓето веќе дале пари за картички им викаме со здравје да се служиш. Кога некој од нас чувствува завист тогаш имаме поговорка „да му умре на комшијата козата“.

Ако немаш конкретни докази дали луѓето купиле репарирани картички не се замарај со теории на заговор и тоа баш на темава. Си имаат гаранција па ако нешто не чини ќе се повикаат на тоа. А и онака на старо 5750 би била отприлика со таа цена ама без гаранција. Но не сакам да звучам утешно зашто за мене е поверојатно дека се нови балк картички.
 

Goce_MKD

Gaining Experience
26 јануари 2011
74
52
Kingdom MACEDONIA
Јас завист ? Не се познаваме, можеби во друга прилика ќе се смееме на коментаров ...
Претпоставувам, за тоа мислам дека не треба докази. Гаранцијата покрива дефект, а не дали е нова или употребувана, поправана графичката. Коментарите ми алудираа на тоа што го искоментирав и верувај не се заморував, туку напротив верувам дека правам добро дело.Тука и тебе би те прашал зошто толку во одбрана на фирмите се стави, случајно да не си вработен во па те погодив ? :)
Паѓањето од Марс, поентата ми беше дека не треба да замижуваме и да се чудиме, треба очите отворени, законот за заштита на потрошувачи пред себе и тогаш професионалноста на фирмите сама ќе си дојде
Со моето искуство мислев и сеуште мислам дека неискусните членови треба да бидат запознаени со финтите. Додека искусните кои соработуваат со фирмите или работат таму да вршат притисок за организација, искреност и чесност, а не за манипулација со клиентите
Да не заборавам, и ние на Земјата истото го викаме со здравје да си ги користат.
Искрено се надевам дека сум во грешка и дека сум бил наведен од коментарите така да помислам.
Во секој случај муабетов нека си го разбере кој како сака, но важно е потенциран.
П.С. користев напојување (да не го именувам па пак истиот муабет, во секој случај позната марка) кое беше refurbished цели 5 години (без месец дена), толку имаше гаранција и кое сеуште го користат без никаков проблем
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,752
11,195
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Работам во Сет а попладне волонтирам во Мебиус. Немој веќе да ми зборувате лошо за репарирани делови оти на нив најмногу имам ќар. :D

Ајде сега да видиме дали сите овие набавениве 5750 исто се клокаат.
 

Goce_MKD

Gaining Experience
26 јануари 2011
74
52
Kingdom MACEDONIA
Работам во Сет а попладне волонтирам во Мебиус. Немој веќе да ми зборувате лошо за репарирани делови оти на нив најмногу имам ќар. :D

Ајде сега да видиме дали сите овие набавениве 5750 исто се клокаат.
:)
 

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
597
686
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Алал за инвестицијата момци, нема подобра за парите навистина, 4120 денари? Секоја чест :) Master браво дете паметно што го водиш патот правилно :)
Богами, за 4120 денари нова да добиеш перформанси од ранг на 9800gtx+/gts250 и не е малце.
А разликата меѓу 5750/6750 може некој да ми ја објасни??? Или само се должи на updatiran Bios и можда energy saving на idle ???
 
 • Ја почнал/а темата
 • #60

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,757
2,432
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Богами, за 4120 денари нова да добиеш перформанси од ранг на 9800gtx+/gts250 и не е малце.
А разликата меѓу 5750/6750 може некој да ми ја објасни??? Или само се должи на updatiran Bios и можда energy saving на idle ???
Мислам дека уопште нема разлика, може ќе има DiRT3 купон во пакувањето, тоа е разликата :D

Иначе еве вчера што ја сликнав картата, (со прашина малце и тоа) уморен бев ме мрзеше да ја вадам од куќиште :carefree:

 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
Grafickava e odlicna za parite, pa duri i sega koga ja kupi ti. Istata cena ja imase i perd 6 meseci no nikoj ne ja zabeleza togas...neznam zosto. :)
So zdravje da si ja koristis i da - ocekuvav nekoj dobar OC :) Koj e maksimumot na ovaa karticka i kako taa stoi vo odnos na 5770/6770 ( mislam deka nekoj imase takva na forumov ).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #62

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,757
2,432
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Grafickava e odlicna za parite, pa duri i sega koga ja kupi ti. Istata cena ja imase i perd 6 meseci no nikoj ne ja zabeleza togas...neznam zosto. :)
So zdravje da si ja koristis i da - ocekuvav nekoj dobar OC :) Koj e maksimumot na ovaa karticka i kako taa stoi vo odnos na 5770/6770 ( mislam deka nekoj imase takva na forumov ).
Фала Зоран, иначе за клокање ќе видам ако најдам време, ќе ја истестирам асално :)
Во CCC јардото оди до 870Mhz, а меморијата до 1430Mhz. Според тоа што го читав по нет, и Vapor-X-ов и обичната Sapphire нереферентна лесно ги стигаат овие клокови и остануваат стабилни, па дури може и над тие фрекфенции.
 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
665
1,011
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit
Мастер, со здравје да си ја користиш картата :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #65

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,757
2,432
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Хаха фала фала :D

Иначе сега пробав со некојси среден оверклок, наместив преку CCC фрекфенција на јардо 815Mhz (default 710Mhz), на меморија 1260Mhz (default 1160Mhz), И тестирав на Unigine Heaven DX11 3.0 и Crysis 1, со истите сетинзи како и кога го правев ривјуто:

Задоволитено :cool: вечер може ќе пробам полека полека пак да зголемувам фрекфенција т.е. со baby steps, ама планирам да ја истестирам убаво првин, па послем да експериментирам со повисоки фрекфенции.
Температурата не се накачи многу, степен или 2. Ако има потреба кулерот ќе го наместам на 50%. (и онака на 40% ич не се слуша)

едит - сега играв Crysis 1 на првото ниво, гејмплејот е многу помазен, баш како што Psyside викаше дека и 5-10% повисок FPS при FPS под 40 може многу да помогне.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,350
5,263
Богами, за 4120 денари нова да добиеш перформанси од ранг на 9800gtx+/gts250 и не е малце.
А разликата меѓу 5750/6750 може некој да ми ја објасни??? Или само се должи на updatiran Bios и можда energy saving на idle ???
Дури ни БИОС-от не е апдејтиран, само стрингот со верзијата е апдејтиран :)

ОН
Со здравје да си ја користиш картата MasteR_#0, одлична карта за одлични пари.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #67

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,757
2,432
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Фала RagingDemon :)

DiRT3 benchmark @ 815/1260, исти сетинзи како во ривјуто:4FPS + во минималниот и во просечниот FPS, супер :cool:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #68

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,757
2,432
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
WOW импресиониран сум од картава, BF3 singleplayer, се на High, HBAO=ON, 16xAF, добивам 40-50FPS на 1280x1024. Со 4850 едвај на медиум ја играв бидејќи многу кочеше при големи акции.
 

IgorB

Intern
27 октомври 2011
52
22
Е сега околу дилемата за двете верзии. Јас само што ја платив веднаш ја отворив пред нив и ми се падна Vaporx ама некако сомнителна ми се виде, како да беше користена имаше отисоци од прсти и пластиката околу кулерот имаше мали гребаници па им реков да ми дадат друга...
Слична ситуација имав и јас во Revolution Computers
Сум купувал често од таму и не сакам да зборам лошо. Фер си работат, па дури и попуст имам во револушн.

Овој модел:

Sapphire 4870 1GB Vapor-X

беше во кутија кадешто не беше наведено дека е vapor-x кулерот.
Кулерот исто така со отпечаток-два од прсти и гребаници мали на пластиката од кулерот и на хладњакот. Немаше прашина, се сеќавам дека ми беше чудно па затоа и си проверив. Во кутијата сите делови и кабли, драјвери, адаптери беа затворени како и графичката во онаа ќеса во која ги сместуваат сите модели.

Инсталирав. Дифолт фреквенции, температурата ок итн. Се си е во ред се додека еднаш не се направи рестарт или гасење на компјутерот. Потоа не бутира. Решение само: CMOS wipe, враќање на интегрираната и одново. Пробав неколку работи во следните ден-два, но истиот проблем се јавуваше.

Едвај ги натерав таму да пробаат на лице место да ја ставиме во нивна машина бидејќи не ми веруваа, а сакав и побрзо да се заврши за да не чекам 30-колку-и-да-е-дена. Исто, немаше пост.

Наредниот ден истиот модел на графичка во истата кутија (не онаа со пингвинот кадешто јасно си стои типот на ладење), овојпат без гребаници го добив како замена, а дечкото што работи ми вели го пробал на компјутерите за тестирање што им се и работело. Графичката работела само на амд системи со нивен чипсет/процесор. :innocent:

Да не напињав таму да се проба на таа машина што им беше извадена, веројатно јас ќе испаднев крив, па и пари за ново напојување ќе дадев за џабе. Претпоставувам дека работат со некоја фирма-увозник така да неможам директно нив да ги обвинам но ете.
 

Viksa1993

Intern
29 септември 2010
19
1
Се јавив во Мебиус за да ја купам но ми рекоа ја нема на лагер и не знаат дали ќе ја добијат, ако некој има информација дали ја има на друго место нека пише ( по солидна цена )
 
 • Ја почнал/а темата
 • #72

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,757
2,432
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Ајде мал апдејт.

870Mhz јадро/1310Mhz меморија, тестирана на OCCT 1 саат, нема артефакти или било какви проблеми, стигна докај 75 степени што е добро имајќи во предвид дека не сум ја чистел картата неколку месеци.

Еве резултат од Unigine Heaven DX11, можеби за некој ден ќе направам и некој бенчмарк во игри. Користен е Catalyst 12.9 Beta драјвер.Инаку не знам што е со минималниот фрејмрејт, закочи на кратко бенчмаркот и оп 7FPS, предтоа 17FPS беше цело време.

Можеби понатаму ќе пробам со Sapphire Trixx или Afterburner да видам до каде ќе иде со оверклок картава, читам на нет ја кревале на 900Mhz+ без поголеми проблеми, можеби со малце кревање на волтажа. Али секако првин ќе ја издувам од прашина :D

DiRT3, се до даскa, 1280x1024, 8xMSAA:

Screenshot_2.png

+2 FPS во Min/Avg во однос на претходните сетинзи (815/1260) што значи +6FPS во однос на сток, 710/1160.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,139
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно