• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Рецензија Sapphire HD5750 Vapor-X Review

 • Ја почнал/а темата
 • #28

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,757
2,432
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Ок тогаш :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #30

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,757
2,432
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Еве го пакувањето :) Деновиве ќе ја сликнам и картата. 

ivsss

V.I.P
16 февруари 2012
336
669
Мастер и Јас го имам истото пакување... којзнае зошто се различни картичките внатре, се ми се чини на некоја скаламуција во самата компанија.
 

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
808
441
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
970 Evo Plus 500Gb, 850 Pro 256Gb, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
Вчера си ја купив и јас графичкава за замена на изгорената 9800гт, си вреди за секој денар според мене, на Idle е толку тивка што моментално единствена бучава ми прават хард дисковите и вентилаторот на напојувањето.

Повеќе од ова и да се сака неможе :) Колку за споредба оваа карта во игри качува слична темптература како 9800 на idle :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #34

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,757
2,432
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Абе изгледа стандардно си идат обичните верзии, али некако мене ми се погоди Vapor-X, изгледа како што кажа ivsss или кој и да беше на претходната страна, направиле грешка при препакување :D
BTW @bobson за цената подобра карта нема, со среќа да ја служиш :)
 

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
808
441
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
970 Evo Plus 500Gb, 850 Pro 256Gb, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
Фала фала, инаку и кај мене е Vapor-X моделот, незнам зашто кај ivsss е обичната верзија.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #36

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,757
2,432
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64

ivsss

V.I.P
16 февруари 2012
336
669
Озбилно ова или финти ми стегате :) ако е така тогаш ќе се јавам утре да прашам што е работата.
 

Phenomen

Баниран/a
6 декември 2011
898
411
Кисела Вода
hardwarehazard.com
Озбилно ова или финти ми стегате :) ако е така тогаш ќе се јавам утре да прашам што е работата.
Немој да се разочаруваш, и двете имаат добро ладење и тука некаде се со температури, а со тоа што ќе им се јавиш нема да постигнеш БУКВАЛНО ништо, бидејќи они ја продаваат како 5750 а не како 5750 Vapor-X.. Не се работи за измама, туку за тоа колку среќа си имал.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #39

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,757
2,432
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Озбилно ова или финти ми стегате :) ако е така тогаш ќе се јавам утре да прашам што е работата.
Озбилно, деновиве ќе ја сликам картата кога ќе имам време :)
 

ivsss

V.I.P
16 февруари 2012
336
669
Мала шала, сум ја купил каква што е, ставена е во машина и работи сега за сега супер :) задоволен сум и знам дека нема којзнае каква разлика, и така и вака ќе играм само Diablo 3 со неа, другото се е само стандардни апликации.
Поздрав,
Ивс.
 

Phenomen

Баниран/a
6 декември 2011
898
411
Кисела Вода
hardwarehazard.com
Мала шала, сум ја купил каква што е, ставена е во машина и работи сега за сега супер :) задоволен сум и знам дека нема којзнае каква разлика, и така и вака ќе играм само Diablo 3 со неа, другото се е само стандардни апликации.
Поздрав,
Ивс.
Нема никаква разлика? Можеби 1 фрејм во секунда повеќе на Vapor-X на некоја игра..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #42

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,757
2,432
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Нема никаква разлика? Можеби 1 фрејм повеќе на Vapor-X..
Вака на сток нема, 10Mhz + на јадро и меморија не прават разлика. Е сега, во поглед на ладењето, би требало да има очигледна разлика во лоад темпертатурите, на ајдл не.
 

Phenomen

Баниран/a
6 декември 2011
898
411
Кисела Вода
hardwarehazard.com
Вака на сток нема, 10Mhz + на јадро и меморија не прават разлика. Е сега, во поглед на ладењето, би требало да има очигледна разлика во лоад темпертатурите, на ајдл не.
4-5 степени највеќе... Повеќе од 60 нема шанси да му загрее.. Што е сепак ОДЛИЧНА температура за графичка.
 

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
808
441
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
970 Evo Plus 500Gb, 850 Pro 256Gb, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
@ivsss

Нема никакви зафрканции друже :) Еве ја графичкатаИ еве еден тест од Unigine Heaven 3.0, на истите сетирања како кај тестот на Мастер, баш сакав да видам дали ќе има разлика поради тоа што имам доста послаб процесор. Но искочија исти резултати, така да што ќе морам да тестирам на некоја од игриве да видам дали и колку губам заради процесорот.


 

toti

Intern
17 декември 2010
24
12
@MasteR_#0
Да им бараш процент на Мебиус што им качи продажба на графичкава:)
Да се пофалам и јас ја купив денес,сакав HD6770 ама ја немаа на лагер (во ценовникот пишуваше дека ја има) па се одлучив за оваа бидејки цената ми се виде примамлива а и како што ка=а мастер нема богзнае каква разлика во брзината мегу тие две.Е сега околу дилемата за двете верзии. Јас само што ја платив веднаш ја отворив пред нив и ми се падна Vaporx ама некако сомнителна ми се виде, како да беше користена имаше отисоци од прсти и пластиката околу кулерот имаше мали гребаници па им реков да ми дадат друга,ја отварам и таа што да видам, обичната верзија.Значи иста кутија исто се и им викам сакам иста како претходната не ваква,донесоа уште една и конечно се појави VaporX-от нова:D во исто пакување продаваат две различни графички.еве фотка и од мојата IMG_5447.JPG
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,860
5,054
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Алал за инвестицијата момци, нема подобра за парите навистина, 4120 денари? Секоја чест :) Master браво дете паметно што го водиш патот правилно :)
 

ivsss

V.I.P
16 февруари 2012
336
669
Шалабајзерска работа на фирмата искрено мене ако ме прашуваш, само ја докажува нивната "професионалност". Иначе секоја чест за картичките, за таа цена се одлични.
Поздрав,
Ивс.
 

Goce_MKD

Gaining Experience
26 јануари 2011
74
52
Kingdom MACEDONIA
За постар модел и репарирани графички карти, цената е висока
А за професионалноста кај нашите фирми доволно говори фактот што користени и поправани компоненти ги продаваат како нови
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,752
11,195
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
За постар модел и репарирани графички карти, цената е висока
А за професионалноста кај нашите фирми доволно говори фактот што користени и поправани компоненти ги продаваат како нови
Дали имаш доказ за ова тврдење?
 

IVS

Баниран/a
29 јуни 2011
144
57
Дали имаш доказ за ова тврдење?
Јас само што ја платив веднаш ја отворив пред нив и ми се падна Vaporx ама некако сомнителна ми се виде, како да беше користена имаше отисоци од прсти и пластиката околу кулерот имаше мали гребаници па им реков да ми дадат друга
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,142
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно