• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Sapphire HD 3870 Single slot Fansink

fatithegamer

Intern
26 јуни 2008
10
0
Dajte pomos kako i do kolku da ja overklokuvam grafickava bez da i nastetam?Koj probal neka mi kaze ili nekoj so ima poveke iskustvo so ova.Fala odnapred.
 

Gorjan

Intern
26 октомври 2008
2
0
јас имам 3870, немој многу да ја клокирас оти ке ти многу ќе ти грее, а нема да имас многу разлика во перформанси.
јас ја користам клокирана на:
gpu: 835
memory: 1250
и не сум имал до сега проблеми ;)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.503
16.637
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Riva Tuner, дефинитивно е најмноќно програмче за оверклокување на сите графички картички.
 

PilGriM

On your way to fame
18 октомври 2008
1.510
507
Skopje
Kolku mozes tesko deka nekoj tocno ke ti odgovori, bidejki sekoja graficka e posebna prikazna - nekoja poveke nekoja pomalku...
Najdobro e prvo grafickiot procesor da go klokas - po 5MHz pa testiraj. Koga ke stane nestabilno vrati 10-15MHz nazad i se e ok. Istoto povtori go i za memorijata.
Samo najvaznoto e da imas dobro ladenje i dobra ventilacija vo kukisteto. Ako toa ne ti e reseno ne probuvaj voopsto bidejki klokanje na graficka vo idealni uslovi se dobiva max 10-15% zabrzuvanje, sto ne e isplatlivo ako ti izgori taa + nesto drugo...

Da klokas mozes so RivaTuner ili ATI Tray Tool, a proverka dali e stabilna so ATI tray Tool.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.503
16.637
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Добар совет Пилгрим. Само не се согласувам дека со клокање се добиваат макс 10%-15%. Зависи како и колку ќе оверклокува. Од мое искуство, најчесто подобрувањето е поголемо кога не се работи за top of the line картици, што многу ретко некој во земјава ги има.

BTW, ATI Tray Tools не се баш репер за стабилност. Јас обично тестирам со некоја захтевна игрица. До сега како најефикасна игрица за тестирање на стабилност ми се покажаa последните две верзии на S.T.A.L.K.E.R. SoC/CS. Многу брзо се укочува системот ако картицата не може да ги поднесе фреквенциите.
 

PilGriM

On your way to fame
18 октомври 2008
1.510
507
Skopje
So igra e dobro da se testira, ama treba poveke vreme da se otkrie dali e stabilen klokot ili ne...Stalker zaglavuva posto igrata im e katastrofa (vo pogled na engine). Podobro so Crysis Warhead ako veke se testira so igri ili 3DMark...

Ati Tray Tool e dobar zosto za mnogu kratko vreme ako klokot ne e dobar, ke se pojavat "artifacts"...

Ova e od moe 5-6 godisno iskustvo so overclock, ne znaci deka taka e najdobro...

p.s. Imalo sekogas i kaj nas high end kartici, samo se nemalo pari :LOL:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.503
16.637
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ati Tray Tool e dobar zosto za mnogu kratko vreme ako klokot ne e dobar, ke se pojavat "artifacts"...
Кај мене искуството вели, ако е стабилна во STALKER, 100% е стабилна во ATT.

p.s. Imalo sekogas i kaj nas high end kartici, samo se nemalo pari :LOL:
Да знаеш колку немало. Како се имаме молено и колено да донесат нешто ново во догледно време. Секогаш каснат со месеци и се разбира, сатарат со цените.

За 4870X2 сум ги молел по фирмиве да донесат. Им нудев(на СЕТ, Ривер Софт, Анхоч, Мебиус, Нико, Конико, ПЦ Дискаунт) да им оставам 500 евра капар за да ми ја нарачаат и никој ништо не направи.

Анхоч, независно од моите молби и поплаки донесоа три картици од кои една отиде на излог, другата ја зема некој близок на газдата, а третата јас (по обична, не дилерска цена со смешен попуст од 5%).

Истата приказна беше и кога излезе 8800GTS 320/640, и 8800GT. Се молевме и колевме и пак никој ништо. На крај ги нарачавме од Австрија.
 

PilGriM

On your way to fame
18 октомври 2008
1.510
507
Skopje
Epa sleden pat kazi mi mene i odma ke ti najdam...

8800GT imam vo prvite(ako ne i prv) kaj nas i toa TOP verzija (poinakov kuler, overclock), 10 dena posle oficijalnoto pojavuvanje
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.503
16.637
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
OK, ќе те барам кога ќе излезе Deneb. Нашиве сигурно нема да го донесат неколку месеци.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Таа картичка ја имав јас пред оваа сега, мене ми се потрефи да не можев ни 5 посто оверклок, одма артифакти. Ама беше јака за времето и без оверклок.

П.С. За темата коментирам:D
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.503
16.637
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
5% оверклок на што?
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Ништо ни меморија ни гпу.
А и помалку од 5% не сакаше, не ми текнува сега.

Сега ми се клока стабилно без артифакти 4870 - 10% гпу и преку 20% меморија.

Значи [email protected] [email protected](ова гарант иде повеќе ама не сум пробал џабе е без гпу)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.503
16.637
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Или нешто не си правел ко што треба, или напајањето не ти доволно добро или не си имал добро ладење или комбинација од овие работи.

Јас никогаш не сум си играл со 38xx за да можам да зборам. Ама знам дека и други имале проблеми со 3870 и 2900, но ги решаваа.

BTW, шо мемориски чипови имаш на 4870-ката?
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Не ми се верува имав добро напајање и тогаш, за ладење немав проблеми.

BTW за мемориски чипови појма неам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно