• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Samsung TV vs Samsung Soundbar

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,902
1,544
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Дали има некоја предност ако имаш Samsung TV* да земеш и Samsung Soundbar[**] ?
Тоа што се надевам дека ќе имам целосна контрола на soundbar-от и телевизорот со едно даљинско (пошто сум алергичен на 100 даљинска).

Или не е битно која фирма е soundbar-от - било кој ќе ги има истите ограничувања/можности?


[*] телевизорот е QE50Q60TAU
[**] од soundbar-от се бара: подобар звук него телевизорот, hdmi arc, bluetooth и spdif оптички и/или usb audio интерфејс. најверојатно 2.1 (не ме занимаат виртуелни звуци и блокбастери)
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
675
716
Скопје
Ова е Philips TV, не знам дали ја има истава опција на Samsung телевизори.
Имам поврзано стар Hi-Fi систем преку 3.5mm jack во headphones на телевизорот. Има 2 посебни volume controls, едно за телевизорот, друго за системот. Може двете паралелно да работат со 0 latency, не знам како. Штом е возможно ова со најстар кабел, со ARC/eARC/Toslink би требало да е уште полесно.
C6B27fXEvnPr3VVL3hjmYEmo3_4WguvFZSVVjDRJLiluAQbwltJOmu2Vlf2Udqm2ECAkzLWfn1A3nCY_xnyN4r0oFlz6zwSkj1noeJ5lG8eoeK648hqSZvPy-87lRHAiLBDac6nuXDc4HQMSWsPqNrpNuCUcv4E4v76Ya80RwY-2DbzGvhzOZjq2ggcCghiLmWutQfVfZh5IZp8aWqKbQuT1N-Q3vj0cRF8Tz0v2mag7lIoeMHxvrd4EUyuvg0x3UbWvEEMqz7swz37oBa0jiDzys1-fz_B99meFaJRIlc4f3QSBJNMMjuC5FP8IpIP885DIQPF6vCO-yaYqlgn-MlMJ1jaxt8hWfkfXHKyCepbfgOMbSEGKNoq64EGoHKrKXugdXuQCTuq9H2gunXBSG0CYLwxFfI92BPM7zeRrymKJ3FJVjv-BJGuD53avtDTC9bPoe7K6uvIFBCzYrwXmPhr6_V9ZvnnWdVXduuR6LVvorMotQxYgSOMLdeSYDK9hnC0dtUdTub7-N_wkT2PLNevfYhvivPRz3E46qc77m7TauqnG8mY6eA5bGXs6_aCJ9mLsXx0hyoGLjzMShejxqGjtrVBvyOpg4xyYnEPsmG1lmGCcPUCzA7f85T2cG09vazuMK8S_FRQge-W71x1QBjwfcTydDs8EI4UZQhpkpEL3UciHzpo-d7kKwY-kpiPCnTgE0F3KewHW9Ae6WXqraRhH=w895-h1190-no
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,184
5,779
Дали има некоја предност ако имаш Samsung TV* да земеш и Samsung Soundbar[**] ?
Тоа што се надевам дека ќе имам целосна контрола на soundbar-от и телевизорот со едно даљинско (пошто сум алергичен на 100 даљинска).

Или не е битно која фирма е soundbar-от - било кој ќе ги има истите ограничувања/можности?


[*] телевизорот е QE50Q60TAU
[**] од soundbar-от се бара: подобар звук него телевизорот, hdmi arc, bluetooth и spdif оптички и/или usb audio интерфејс. најверојатно 2.1 (не ме занимаат виртуелни звуци и блокбастери)

Нема, јас земав по таа логика и налетав на најшит саундбар во светот кој ми се дисконектира редовно од блутут и бара хардкор рестарт.Телевизорот си го гледа како обичен уред.

Само едно ќе ти кажам Дамјане...не е Самсунг Епл па да има добар еко-систем.

Едит - извини да, со едно даљинско се контролира звукот кога е конектиран.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,902
1,544
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Едит - извини да, со едно даљинско се контролира звукот кога е конектиран.
мислиш volume - да ова мислам ќе работи у сите комбинации tv-soundbar преку ARC

се надевам на нешто повеќе, рецимо ако треба да свичнам soundbar-от од bluetooth на spdif и обратно, ќе го барам неговото даљинско?
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,560
3,727
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Дали има некоја предност ако имаш Samsung TV* да земеш и Samsung Soundbar[**] ?
Тоа што се надевам дека ќе имам целосна контрола на soundbar-от и телевизорот со едно даљинско (пошто сум алергичен на 100 даљинска).

Или не е битно која фирма е soundbar-от - било кој ќе ги има истите ограничувања/можности?


[*] телевизорот е QE50Q60TAU
[**] од soundbar-от се бара: подобар звук него телевизорот, hdmi arc, bluetooth и spdif оптички и/или usb audio интерфејс. најверојатно 2.1 (не ме занимаат виртуелни звуци и блокбастери)

Генерално не е битно кој саундбар е. Гледај само да поддржува Arc и CEC. CEC е тоа што ќе ти овозможи едно даљинско да користиш за се. Скоро сите телевизори и саундбари од 2015 навака го имаат. Арк е најдобар начин за врзување за телевизор, блутут само за телефон.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,902
1,544
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,560
3,727
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Има еден саундбар на форум Продавам Soundbar LG SJ 4 (2.1) 300W овој си работи со арк марк се и добар звук дава. Осим ако неќеш нешто 20к+ да земаш, ќе ти избрка работа овој.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,412
1,356
Скопје
да за телефон. и чат пат лаптоп евентуално. (пошо сеа се користи JBL Flip 3 за тоа :) )

десктопот ќе биде spdif/usb
генерала се префрлаат сами, јас користев грамафон и ехо(алекса) преку бт. Auto input има опција. Даљинско не треба освен ако не сакаш дс смениш опции специфични како night mode, eq и сл.


п. с. општо зборам не за тој што го продавам :D
 
Последна промена:

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
612
390
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Дали има некоја предност ако имаш Samsung TV* да земеш и Samsung Soundbar[**] ?
Тоа што се надевам дека ќе имам целосна контрола на soundbar-от и телевизорот со едно даљинско (пошто сум алергичен на 100 даљинска).

Или не е битно која фирма е soundbar-от - било кој ќе ги има истите ограничувања/можности?


[*] телевизорот е QE50Q60TAU
[**] од soundbar-от се бара: подобар звук него телевизорот, hdmi arc, bluetooth и spdif оптички и/или usb audio интерфејс. најверојатно 2.1 (не ме занимаат виртуелни звуци и блокбастери)
Предност е што ќе имаш контрола со едно дaлечинско , а тоа од soundbar спакувај го и чувај си го . Оваа опција ти е овозможена само со Bluetooth поврзување , преку кабел мораш со 2 те далечински да управуваш .
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,560
3,727
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
612
390
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Не преку ХДМИ/ЦЕЦ
Кај мене има оптички , усб и bluetooth . Преку оптички поврзано не можам со едно далечинско да управувам на soundbar , само преку bluetooth . Плус предност е кога го вклучам тв се вклучува и звучниците автоматски , што не е случај кога е со кабел поврзано и нема опција да го менувам ова . Подесување за користење на едно далечинско се прави преку далечинското од звучниците , менуваш опција дали сакаш да се контролира само со оригиналното далечинско од звучниците, дали сакаш со двете , и дали сакаш само со далечинското од TV .

Soundbar
TV
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,412
1,356
Скопје
Кај мене има оптички , усб и bluetooth . Преку оптички поврзано не можам со едно далечинско да управувам на soundbar , само преку bluetooth . Плус предност е кога го вклучам тв се вклучува и звучниците автоматски , што не е случај кога е со кабел поврзано и нема опција да го менувам ова . Подесување за користење на едно далечинско се прави преку далечинското од звучниците , менуваш опција дали сакаш да се контролира само со оригиналното далечинско од звучниците, дали сакаш со двете , и дали сакаш само со далечинското од TV .

Soundbar
TV
сигурно имаш подесено опции се? кај мене на оптички беше и се контролира гласот преку тв-то, а тв то се мести на дигитал оут (или да свири заедно со неговите звучници). И аутоматски се пали со било кој избор на музика (и аутоматски се гаси ако прекине истиот).

не памтам ама може и HDMI да ке да беше уштекано покрај тослинк .. :D
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
612
390
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
сигурно имаш подесено опции се? кај мене на оптички беше и се контролира гласот преку тв-то, а тв то се мести на дигитал оут (или да свири заедно со неговите звучници). И аутоматски се пали со било кој избор на музика (и аутоматски се гаси ако прекине истиот).

не памтам ама може и HDMI да ке да беше уштекано покрај тослинк .. :D
Може преку HDMI си бил , преку оптички не може . Bluetooth е супер работа ако не сакаш кабли
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,412
1,356
Скопје
Може преку HDMI си бил , преку оптички не може . Bluetooth е супер работа ако не сакаш кабли
Automatic Power on/off - Optical Yes/Yes .. може и преку тослинк LG SJ4 Soundbar | LG UK. Најверојатно беше уклучено HDMI + Toslink пошто тв то старо нема арк.

единствено што беше досадно и тоа пак од тв то (самсунг стар модел) кога идеше звук нели преку тослкинк и кога се менува со тв даљинското, искачаше порака дека звчниците на тв то се изгасени.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,902
1,544
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
фак. сега помалку знам него пред да го поставам прашањето :)
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
612
390
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,099
Мислења
877,642
Членови
30,697
Најнов член
ANGEL2828
На врв Дно