• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Samsung S860 или Panasonic DMC LS75

Ket Bejb

Intern
17 јуни 2008
96
1
Samsung S860
Што мислите за камерава? Ми треба за домашна употреба и одамна сакам да си купам една, па оваа е со пристојна цена и како што прочитав, со добри критики... :)

Дајте некое мислење. Еве и линк:

http://reviews.cnet.com/digital-cam...-6501_7-33109817.html?tag=contentBody;compare


Претходно бев заинтересирана и за Panasonic DMC LS75:

http://reviews.cnet.com/digital-cam...-ls75/4505-6501_7-32483504.html?tag=mncol;lst

http://www.dpreview.com/news/0701/07013101panasonicls75ls60.asp
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Z712_FF_250x200.jpg

Јас би ти го препорачал овој, од лично искуство. Јас го купив од тука лани, а сега на нет е 229$. Сликите се супер. Еве ти неколку слики да видиш како излегуваат(со намалена резолуција). За квалитетни ноќни слики треба само статив.


Или можеш и овој 249$

Z812_FF_250x200.jpg
 

Атачменти

 • 100_0414.jpg
  100_0414.jpg
  38,2 KB · Прегледи: 12
 • 100_1484.jpg
  100_1484.jpg
  50,2 KB · Прегледи: 9
 • 100_2783.jpg
  100_2783.jpg
  55,2 KB · Прегледи: 9
 • 100_2909.jpg
  100_2909.jpg
  89,3 KB · Прегледи: 8
 • 100_2974.jpg
  100_2974.jpg
  79 KB · Прегледи: 9

Ket Bejb

Intern
17 јуни 2008
96
1
Конечно некој одговори на постов :)
Искрено, ги дадов овие како предлог, а може бил кој да даде некоја др опција; само да е со цена до 200$ (гледајте на нет, бидејќи ќе го нарачувам преку едно другарче од USA), да има што поголем оптички зум и најбитно, сликите да ги вади чисти како солза :D можеби и премногу барам за тие пари, но што е тука е :)
Гледав некои варијанти и на Sony и Canon, и Sony воопшто не ми се свиѓа какви слики вади, додека на Canon прилично се изненадив од квалитетот на сликите на дневно светло (ноќните се малку со red-eye ефект и малку blurry али ок е, сепак ноќни се :D)
Како и да, давајте коментари, што мислите воопшто, која марка се најдобри, која највише ја фалат луѓето околу вас и сл.
Постирајте и предлози (линкови) за некои камери што вас ви оставиле впечаток.

Лелееееее ама се распишував :D:p хаха
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Сликите што ги постирав имаат изгубено малку на квалитет.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Samsung s860 ne mi se dopaga poradi bateriite... ke bese ok da e lithium.

Ja zemav Samsung L100 8.2-Megapixel Digital Camera, 3x Optical zoom...za 115$. Odlicen e...bi ti preporacal da go zemes, dobivas mnogu za malku pari.

samsung_l100_1.jpg
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Конечно некој одговори на постов :)
Искрено, ги дадов овие како предлог, а може бил кој да даде некоја др опција; само да е со цена до 200$ (гледајте на нет, бидејќи ќе го нарачувам преку едно другарче од USA), да има што поголем оптички зум и најбитно, сликите да ги вади чисти како солза :D можеби и премногу барам за тие пари, но што е тука е :)
Гледав некои варијанти и на Sony и Canon, и Sony воопшто не ми се свиѓа какви слики вади, додека на Canon прилично се изненадив од квалитетот на сликите на дневно светло (ноќните се малку со red-eye ефект и малку blurry али ок е, сепак ноќни се :D)
Како и да, давајте коментари, што мислите воопшто, која марка се најдобри, која највише ја фалат луѓето околу вас и сл.
Постирајте и предлози (линкови) за некои камери што вас ви оставиле впечаток.

Лелееееее ама се распишував :D:p хаха

canon_s5_4.jpg

дефинитивно Canon Powershot S5 IS. го имам веќе два месеци и сум презадоволен, закон слики вади и има 12х оптички зум. :bravo:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Апаратот вака е супер ама цената не и одговара.
Suggested Retail Price: $349.99
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
е добро де, за $100 повише добива многу добар апарат.
btw јас го купив $290, може да го најде кај било кој дилер на електроника во Manhattan, New York за помалку од $300.:bravo:
а плус го имаш за $319. еве разгледај:
http://www.circuitcity.com/ccd/productDetail.do?oid=184551&om_keycode=67
http://www.pricegrabber.com/user_sales_getprod.php?masterid=37893051&lot_id=8972843
pozz
 

Ket Bejb

Intern
17 јуни 2008
96
1
Guys деф не може цената да биде над 200$ бидејќи со толку располагам у моментов. Инаку камерава е топ, али.... тоа е.

Разгледувајќи налетав на уште една интересна камера Samsung S85 со 8.2 Mpix и 5х оптички зум. Мислам дека и оваа е ок - не е мн скапа, одлични перформанси има и прилично добри критики. Единствено што не ми се допаѓа е што користи АА батерии (меѓутоа не би било тоа пречка во однос на перформансите). Што мислите вие?

http://reviews.cnet.com/digital-cameras/samsung-s85-black/4505-6501_7-32555278.html?tag=rnav

samsung-s85.jpg
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
За АА батерии не верувам дека ќе е проблем. Кај повеќето компактни апарати тие траат премногу, преку 100-тина слики сигурно ќе сликаш со rechargeable 2400-3000mAh.

Искрено не ги ценам апаратите кога ќе ги видам вака мали - 100гр, како мобилен се.
Ценам апарат над 300гр, голем, масивен (значи има нешто во него:D).
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Искрено не ги ценам апаратите кога ќе ги видам вака мали - 100гр, како мобилен се.
Ценам апарат над 300гр, голем, масивен (значи има нешто во него:D).

Мене па воопшто не ми се допаѓаат тие големите, некако ми се гломазни и каде и да го носиш (концерт, настан, во природа и сл.) треба цела торба да носиш со тебе. Мислам дека поголемите се попрофи, а бидејќи и треба за домашна употреба мислам дека самсунгот е супер избор.
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
btw да ти предложам дека за тие пари можеш и Canon Powershot A580 или А590 да си земеш. Јас имам А580 и сум доста задоволен, не е како S5, ама добар е, сигурно подобар од тој самсунг. Не дека сум Canon фан, ама тоа е мое мислење и јас тоа би земал. А и овој работи на 2 АА батерии-со едно полнење сликам 200 слики, а батериите се 300 ден. Цената не му е многу поголема од самсунгот-јас го платив $129 на Amazon, така да во граница е:D
сега го најдов за $129, разгледај го:
http://accessories.us.dell.com/sna/...8&cs=19&c=us&l=en&dgc=SS&cid=30322&lid=680413

@Taurus
се сложувам со тебе, ни ја не ценам мали апаратчиња, не ми го прават ќефот:ua::))
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Јас скоро си купив Olympus FE-310 и можам да кажам дека сум презадоволен од квалитетот и се останато.Има 8 мегапиксели и 5 пати оптички зум.Еве повеќе за неа иначе со сите работи(камерата+1 гигабајт мемориска) батерии што се полнат и футрола ми беа гратис не фати 10 150 денари во 2be
olympus-fe-310-front.jpg


http://www.olympusamerica.com/cpg_section/product.asp?product=1351
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Единствено што не ми се допаѓа е што користи АА батерии (меѓутоа не би било тоа пречка во однос на перформансите). Што мислите вие?

On the upside : можеш да користиш просечни АА батерии во секое време. Ако немаш резервна литиумска, сликаш па кога ќе се потроши можеш да се сликаш :)

Jас имам Panasonic Lumix Fz5 12x leica и е супер за (фото)идиоти како мене....и е мал во споредба со други "ultra zoom" - ама кога ќе отиде литиумската си свиркам

b0007ov47201a1ndbs7ygopls5.jpg
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
јас пак би ти препорачал спротивно, да си земеш со АА батерии, ќе си купиш rechargable батерии и ќе ги полниш исто, и плус секаде ги има, а не се којзнае кои дополнителни трошоци (500-600 ден)
 

Ket Bejb

Intern
17 јуни 2008
96
1
јас пак би ти препорачал спротивно, да си земеш со АА батерии, ќе си купиш rechargable батерии и ќе ги полниш исто, и плус секаде ги има, а не се којзнае кои дополнителни трошоци (500-600 ден)

Еххх гледаш, тоа воопшто не ми текна. Thx што ме потсети дека може и со rechargeable :bravo:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
јас пак би ти препорачал спротивно, да си земеш со АА батерии, ќе си купиш rechargable батерии и ќе ги полниш исто, и плус секаде ги има, а не се којзнае кои дополнителни трошоци (500-600 ден)

Точно така и јас користам батерии што се полнат:bravo::bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно