1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Самсунг S7 Edge екран

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Jovan2389, 23 Јуни 2018.

 1. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  696
  662
  22 Април 2013
  Машко
  Здраво, телефонот е на сестра ми, го однела во Ледиком на промена на стакло, иако ја советував да не прави никакви промени, поготово таму, нека си го користи каков што е, и онака линијата не беше голема... али наводно за 4к било таму најефтино .... Сега има проблеми со цел екран/дисплеј, се појавува зелено, трепка итн. Го рекламирала во Ледиком, и јасно и кажале дека и паднал и пу пу не важи ништо.
  Јас не сум во можност да го средам проблемот, па еве некој нека понуди каде би требало да се обратат, локација или цена доколку се знае итн. Иако знам дека од тој телефон, веќе свирка не бива ...
  Однапред Благодарам
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,513
  6,579
  27 Март 2014
  Во мобилара не се сервисира телефонот. Правило број 1 ! Второ екран за тој телефон е околу 14.000 денари, т.е не е исплатливо да се прави.
   
  На Speedster и Jovan2389 им се допаѓа ова.
 3. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  696
  662
  22 Април 2013
  Машко
  Се ми е јасно коа би бил мој телефонот и одлуката, запнале да фрлаат пари... Мој совет е да го даат за некој денар и да си земе исти таков или обична седумка. Прашање е во мобиларите шо цена би зеле како таков што е?
   
 4. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,954
  4,221
  1 Септември 2011
  Машко
  Искрено мислам дека ке ти дадат некоја смешна цена,мобилариве кај нас,пошто екранот не ти е во функција,и дали 100 евра ке ти дадат.
   
  На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  696
  662
  22 Април 2013
  Машко
  Незнам јас пак ќе речам не одлучувам, али боље 100 евра и да се додаде уше 200 за исти телефон, него ли 200 евра за екран шо којзнае дали ќе биде како шо треба...
   
  На Speedster и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 6. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Нов оригинален екран може да се стави и нема да има никаков проблем. Цената е висока - 14000 денари, но дисплеите ги прави Самсунг, тоа е. Ако се решиш за тоа решение пиши ми или донеси го.

  Инаку за откуп, ни случајно нема да добиеш 100еур за таков неисправен телефон. Откупите ќе се движат ма дали и пола од таа цена.
   
  На DaVoRkNe и Jovan2389 им се допаѓа ова.
 7. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,954
  4,221
  1 Септември 2011
  Машко
  Јас кажав за на оглас да му земе 100 евра,а за во мобилари не правам муабет,јасно ни е на сите како идат цените во мобилариве,и какви сакали се јадат за телефони повловни :)

  И да е читав телефонот гланц,во мобилара ке добие 150 евра.

  Така да нека си го продаде на оглас,може на некој ке му треба матична,едно друго,и ке си извади дечкото 100 евра.
   
 8. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  696
  662
  22 Април 2013
  Машко
  Не верувам ни на оглас да се добие 100 евра, секој што би имал потреба од нефукционален телефон, или би имал сервис, или има воља да прави дома експерименти ... и во никој случај не би се добило 100 евра, кога веќе екранот е аут. Да беше ЛЏ во прашање можеби, но кај Самсунг, без екран ништо.

  Затоа што цената секогаш влијае на изборот, на крајот пак се плаќа истата цена или ногу приближна до таа со многу повеќе нервози и време. Затоа мојот предлог беше уште на старт да се користи таков како што е да не се менува ни стакло ни глупости, или да се иде во ибутик(сервис за кој што добив највеќе препораки) или во друг сервис каде што има одлична историја на сервисирање и да се даде поголема сума за ЦЕЛОСНА промена на екран и кога би имало некој проблем подобро е да имаш работа со искусни и одговорни сервисери отколку во мобилари каде што законот не е ист за сите.

  Одлучено е телефонот да се складира у кутија, со надеж дека во иднина би можел за пристојна цена да се оспособи телефонот пред да иде во историја истиот како серија.

  Благодарам на времето и советите, и се надевам од овој пост барем индиректно би се добила слика како и каде би се решавал сличен проблем, а не како во овој случај кај мене у фамилија, бидејќи ова е проблем од кој ниеден сопственик на смартфон не е имун во иднина со оглед на тоа дека екраните се најскапиот и највулнерабилниот дел.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 9. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Лошо решение. За Самсунг S6 (незаоблен телефон) се уште цената на екран е 130еур. Продај го негде, што земеш земеш и купувај друг штом така е решено. Чисто совет, вие си знаете...
   
  На Goran. и Jovan2389 им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. gOJDO
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,678
 2. yasho
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,077
Вчитување...

Сподели

Вчитување...