Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.048
18.049
Да речем имаш 95% после година, прво не ни знаеш дали и колку е тоа точно, а второ не знаете колкава разлика има од пример 100 до 90, хинт, не е 10% него е повеќе, затоа што обично 100% не е 100% на полнач, него лажно отчитување за заштита на батеријата. 100 до 80% е огромна разлика како пример, затоа што процесорот во пикови користи голем напон како за толкава батерија, кој прави уредот да се грее драстично побрзо заради дроп на напон.
Така е
Под 90% почнува downhill - от со батеријата многу брзо

На некој не му е битно пошто менува. Мене ми е затоа што мразам да менувам и.. изгустирана работа ми е.
 

Rejzerot

Practice makes perfect
19 мај 2022
650
1.124
Скопје
Да речем имаш 95% после година, прво не ни знаеш дали и колку е тоа точно, а второ не знаете колкава разлика има од пример 100 до 90, хинт, не е 10% него е повеќе, затоа што обично 100% не е 100% на полнач, него лажно отчитување за заштита на батеријата. 100 до 80% е огромна разлика како пример, затоа што процесорот во пикови користи голем напон како за толкава батерија, кој прави уредот да се грее драстично побрзо заради дроп на напон.
Psy која опција од трите е најдобра за користење?
 

GoranMak

Gaining Experience
13 февруари 2020
190
189
Кај мене е на макс протектион од нов. Претходно тоа дозволуваше до 85% полнење, на 6.1 го сменаа до 80%.

Батеријата мислам дека скоро исто ми трае сега и кога беше нов пред две години
 

2AM

Intern
22 април 2024
36
25
Skopje
Maximum protection подразбира дека секој ден ќе треба да го полните.
Just saying.
Тоа мене ме нервираше.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.048
18.049
Adaptive е најдобар компромис ако навечер го ставате во исто време (отприлика)

Наутро ќе биде на 100% еден час пред да го извадите.
За ова треба време да научи.

Не сум сигурен но мислам дека Sony ова го надополнија да можеш рачно да ги внесеш периодите.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.214
5.224
Битола
Дечки што ќе биде со ова наплаќањево за AI услуги на Самсунг телфони што зборуваа. Ќе ми ве дупет, ил не? Дал да се зема следно ПАК Самсунг телефон ил не е дилемата.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.213
31.380
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Rejzerot

Practice makes perfect
19 мај 2022
650
1.124
Скопје
Дечки денеска бев во 3 мобилари да ми стават заштитна фолија на s24 ultrata, на ниедна фолија што ми ја ставија не работеше фингер принтот,без фолија нормално си работи,подесено е све по менито и пак не сакаше,да не знае некој што би можело да е проблемот?
 

2AM

Intern
22 април 2024
36
25
Skopje
Дечки денеска бев во 3 мобилари да ми стават заштитна фолија на s24 ultrata, на ниедна фолија што ми ја ставија не работеше фингер принтот,без фолија нормално си работи,подесено е све по менито и пак не сакаше,да не знае некој што би можело да е проблемот?

Фингерпринтот на фолии послабо фаќа. Исто е и со S23. Ќе се помириш. :)
 

Rejzerot

Practice makes perfect
19 мај 2022
650
1.124
Скопје
Фингерпринтот на фолии послабо фаќа. Исто е и со S23. Ќе се помириш. :)
Нема врска,со s23 i s24 немав никаков проблем околу фолиите,прв пат ми се случува, да се стави фолија и да не работи фингерот.
 

Ali G

Gaining Experience
28 мај 2023
131
179
Дечки денеска бев во 3 мобилари да ми стават заштитна фолија на s24 ultrata, на ниедна фолија што ми ја ставија не работеше фингер принтот,без фолија нормално си работи,подесено е све по менито и пак не сакаше,да не знае некој што би можело да е проблемот?
Да пробаш да го уклучиш ова? можеби ќе ти направи разлика.
 

Атачменти

  • SmartSelect_20240614_175510_Settings.jpg
    SmartSelect_20240614_175510_Settings.jpg
    75,9 KB · Прегледи: 37

Venods

Intern
18 јануари 2021
7
7
Adaptive е најдобар компромис ако навечер го ставате во исто време (отприлика)

Наутро ќе биде на 100% еден час пред да го извадите.
За ова треба време да научи.

Не сум сигурен но мислам дека Sony ова го надополнија да можеш рачно да ги внесеш периодите.
И на Самсунг со бигзби рутина можеш да подесиш период.

Screenshot_20240614_182345_Modes and Routines.jpg
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
2.094
3.104
Струмица
Дечки денеска бев во 3 мобилари да ми стават заштитна фолија на s24 ultrata, на ниедна фолија што ми ја ставија не работеше фингер принтот,без фолија нормално си работи,подесено е све по менито и пак не сакаше,да не знае некој што би можело да е проблемот?
Каква фолија? од тенките најлонските или Glass 9H?
После лепење треба на ново да ги регистрираш сите фингер принтс за да фаќа, оти не е исто растојанието до сензорот, со и без фолија.
 

DaniDaniel

Gaining Experience
5 јуни 2020
76
126
Некој користи некоја опција од AI? S23 ја има? Немам ни заприметено.

Има. Ретко, ама знае некогаш да ми се најде circle to search за брз reverse image search и да тргнам некој едноставен објект од слика.
До крај на 2025 ќе биде бесплатно као...
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.394
7.600
mikrotikmacedonia.online
Дечки денеска бев во 3 мобилари да ми стават заштитна фолија на s24 ultrata, на ниедна фолија што ми ја ставија не работеше фингер принтот,без фолија нормално си работи,подесено е све по менито и пак не сакаше,да не знае некој што би можело да е проблемот?
На С23 Ултра ми залепија фолија во Ледиком Рамстор и фингерот си работи сосема ок. Незнам што мака видовте со фолијата. Со стакло јес да ке прави проблеми.
 

head1

Gaining Experience
15 ноември 2016
77
83
На С23 Ултра ми залепија фолија во Ледиком Рамстор и фингерот си работи сосема ок. Незнам што мака видовте со фолијата. Со стакло јес да ке прави проблеми.
Во принцип , на било кој телефон кога се лепи фолија , треба одново да се прескенира прстот со кој го отклучувате телефонот .

Кажи ми , дали добро се залепи фолијата по рабовите ,бидејќи е заоблен екранот ?
 

Rejzerot

Practice makes perfect
19 мај 2022
650
1.124
Скопје
Во принцип , на било кој телефон кога се лепи фолија , треба одново да се прескенира прстот со кој го отклучувате телефонот .

Кажи ми , дали добро се залепи фолијата по рабовите ,бидејќи е заоблен екранот ?
5д фолии беа, и одново пробувавме да се прескенира и не сака и не сака,убаво залепени беа од вработените.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.214
5.224
Битола
Да не е проблем новиот екран бидејќи сега има уште еден анти-рефлексивен слој за да нема отсјај, па тоа да не дупи?
 
Последна промена:

Rejzerot

Practice makes perfect
19 мај 2022
650
1.124
Скопје
Да не е проблем новиот екран бидејќи сега има уште едно анти-рефлексивен слој за да нема отсјај, па тоа да не дупи?
Искрено незнам што може да е,само ако се стави фолија не работи фингерот.Пред овој имав s24 ,во Гтц ставав фолија и исто не работеше фингерот,и дечкото ми ја извади и стави нова,и ми рече дека има две верзии на фолии, кај едни не работи фингерот кај другите работи,и ств таа втората што ја намести работеше фингерот.Незнам што да правам а морам фолија да имам на екранот.
Мислењето е автоматски споено:

И на Самсунг со бигзби рутина можеш да подесиш период.

Погледнете го атачментот 138198
Каде се наоѓаат овие опции?
 
Последна промена:

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.394
7.600
mikrotikmacedonia.online
Во принцип , на било кој телефон кога се лепи фолија , треба одново да се прескенира прстот со кој го отклучувате телефонот .

Кажи ми , дали добро се залепи фолијата по рабовите ,бидејќи е заоблен екранот ?
Да залепена е перфектно !
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.214
5.224
Битола
Искрено незнам што може да е,само ако се стави фолија не работи фингерот.Пред овој имав s24 ,во Гтц ставав фолија и исто не работеше фингерот,и дечкото ми ја извади и стави нова,и ми рече дека има две верзии на фолии, кај едни не работи фингерот кај другите работи,и ств таа втората што ја намести работеше фингерот.Незнам што да правам а морам фолија да имам на екранот.
Мислењето е автоматски споено:


Каде се наоѓаат овие опции?
секаков вид на заштита на фаќа? tempered glass, фолија обична, или нешто друго? Проба со се?

 

Rejzerot

Practice makes perfect
19 мај 2022
650
1.124
Скопје
секаков вид на заштита на фаќа? tempered glass, фолија обична, или нешто друго? Проба со се?

Пробано е само со 5д стакло,зашто само такви фолии имаа.Денеска ке пробам во мобиларите низ Струга,на викенд сум, се надевам ке најдам што ке работи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.277
Мислења
977.748
Членови
35.575
Најнов член
fortspecialities
На врв Дно