• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
456
364
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Дојде и на А52
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4.796
3.704
Samsung A71 :)
Искрено сум изненаден и не ни очекував дека овој телефон ке добие 13-ка годинава.
Браво за Samsung.
88a385dc19dca23764e36aeb214240d0.jpg

Абе остај што си изненаЃен, него кажи ок ли е или се успори телефонот? :D
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.484
16.730
Дечки, го имате Smart suggestion widget на вашите телефони?
Конкретно на A52s

Документиран е во Update log ама никаде не се појавува
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
3.005
5.150
Дечки, го имате Smart suggestion widget на вашите телефони?
Конкретно на A52s

Документиран е во Update log ама никаде не се појавува
Да го имам на С20. Функционира прилично добро, сега за сега. Кај мене е прво кога ќе влезеш во Widgets, а после продолжуваат по азбучен ред.
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
621
760
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Абе остај што си изненаЃен, него кажи ок ли е или се успори телефонот? :D
Уште е рано, но Да, UI е респонсивен и побрзо ми ги отвара апликациите кој стојат во позадина, пример Вибер, Мессенгер, Мапс... што може и да е од што го рестартирав телефонот, и немаат кеширано многу до сега.
Морам да напоменам даке веднаш исклучив Рам Плус опцијата.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.484
16.730
Исто сум на а52с, кај мене го нема. Вчера апдејтирав.

Њет. А71
Уште сум на 4.1 :/
Изгледа нема ни да го има. Сега пред малку нурав по интернет
Не постои во Advanced Features така што го нема ни како widget.

Клошарска политика. Нема Good Lock, нема Smart Suggestions, нема Maintenance Mode пошто:
Maintenance Mode will be rolled out to “select models” of Samsung’s Galaxy phones running One UI 5. With that, the first devices to see the new mode will be Galaxy S22 phones. Samsung will continue expanding the lineup that can make use of this new feature, with the rollout continuing into 2023.

@Маша
Update 57 [Nov. 22, 2022; 17:29]: Samsung has started One UI 5 rollout for the Galaxy A71 in Europe. The first country to receive it is Poland, and it is expected to reach more countries in the coming days.
 

Маша

Unstoppable
24 април 2007
804
2.167

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.484
16.730
Мислам дека батеријата е подобрена ама не ставам рака во жар затоа што денес е облачен и тмурен ден па осветлувањето на екранот е минимално.

SmartSelect_20221201_151250_Device care.jpg

btw
Phone Link и Link to Windows повторно ми се понашаат. Сега на drag&drop компјутеров ми вели "we run into an issue"
Ми иде да си пукам во стомак. Какво issue бе све ти *бам. Ни лог ни бутур
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
3.005
5.150
Мислам дека батеријата е подобрена ама не ставам рака во жар затоа што денес е облачен и тмурен ден па осветлувањето на екранот е минимално.

Погледнете го атачментот 119803

btw
Phone Link и Link to Windows повторно ми се понашаат. Сега на drag&drop компјутеров ми вели "we run into an issue"
Ми иде да си пукам во стомак. Какво issue бе све ти *бам. Ни лог ни бутур
Според мене не е доволно испеглана апликацијата и сите фичрс што ги нуди.
 

petkotrajko

On your way to fame
16 јуни 2017
667
707
Открив дека вака прави само на скриншоти. Со обични слики не е така
Ела биди паметен
Хм, пошто скриншотите се .png (барем во виндоусо), дали то значи дека форматот/компресијата предизвикува проблем?

Испратено од телефоно.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.484
16.730
Screenspreso пробај и намести си јпг.
Во ред ова ама овдека проблемот е со Link to Windows
Мислењето е автоматски споено:

Хм, пошто скриншотите се .png (барем во виндоусо), дали то значи дека форматот/компресијата предизвикува проблем?

Испратено од телефоно.
Не
Скриншотите од телефонот се проблем. И истите се jpg
 
Последна промена:

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
621
760
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Уште е рано, но Да, UI е респонсивен и побрзо ми ги отвара апликациите кој стојат во позадина, пример Вибер, Мессенгер, Мапс... што може и да е од што го рестартирав телефонот, и немаат кеширано многу до сега.
Морам да напоменам даке веднаш исклучив Рам Плус опцијата.
Following up,
После недела дена користење, Андроид 13 на Самсунг А71, телефонот е малку побрз, но и за прв пат почна да подзакочува/замрзнува од време на време, а и неколку апликации краш-наа.
Messenger прави проблем најчесто, пример камерата не ја вклучува од прва, и тастатурата автоматски не се губи, па мора ротација на екранот да направам.
Ова со тастатурата се појави и на неколку апликации. Користам default-ната тастатура на Самсунг.

Search на Settings е побавно отколку што беше, дефинитивно.
Некој нотификации кој беа исклучени почнаа пак да се појавуваат, и доста од пермисиите на апликации се изгубија, т.е. после update треба пак да давам пермисии на скоро секоја апликација.

Приметив мала разлика во камерата, т.е. во зумирањето, во стилот на по ефективно зумира, пример отвараш камера и одма зумира и застанува, за разлика од предходно кога 2-3 пати зумираше или се мислеше што да зумира. Оваа промена придонесува чат пат да не зумира точно, особено ако сакаш да сликаш нешто одблиску. Полесно е да сликаш од подалеку и да сечеш слика отпосле отколку да се обидеш мануелно да зумираш одблизу.

Ми се изгубија некој поднесувања, пример вибрирање при допир на екран го има, но не и на lock screen кога треба да внесам пин. За мене добредојдена промена, но чудно како отеднаш престана да работи.

И така.
Ова му е последна Андроид верзија на овој телефон, така да ке нема вакви проблеми во иднина :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.597
30.677
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Following up,
После недела дена користење, Андроид 13 на Самсунг А71, телефонот е малку побрз, но и за прв пат почна да подзакочува/замрзнува од време на време, а и неколку апликации краш-наа.
Messenger прави проблем најчесто, пример камерата не ја вклучува од прва, и тастатурата автоматски не се губи, па мора ротација на екранот да направам.
Ова со тастатурата се појави и на неколку апликации. Користам default-ната тастатура на Самсунг.

Search на Settings е побавно отколку што беше, дефинитивно.
Некој нотификации кој беа исклучени почнаа пак да се појавуваат, и доста од пермисиите на апликации се изгубија, т.е. после update треба пак да давам пермисии на скоро секоја апликација.

Приметив мала разлика во камерата, т.е. во зумирањето, во стилот на по ефективно зумира, пример отвараш камера и одма зумира и застанува, за разлика од предходно кога 2-3 пати зумираше или се мислеше што да зумира. Оваа промена придонесува чат пат да не зумира точно, особено ако сакаш да сликаш нешто одблиску. Полесно е да сликаш од подалеку и да сечеш слика отпосле отколку да се обидеш мануелно да зумираш одблизу.

Ми се изгубија некој поднесувања, пример вибрирање при допир на екран го има, но не и на lock screen кога треба да внесам пин. За мене добредојдена промена, но чудно како отеднаш престана да работи.

И така.
Ова му е последна Андроид верзија на овој телефон, така да ке нема вакви проблеми во иднина :)

Од 1 на друга верзија на андроид најдобро е да се направи чиста инсталација, или барем, wipe cache partition (или индивидуално на апликации кои праат фрка)
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.484
16.730
Од 1 на друга верзија на андроид најдобро е да се направи чиста инсталација, или барем, wipe cache partition (или индивидуално на апликации кои праат фрка)
Прво се чека да се појават апдејти за сите апликации и евентуални подобрувања во UI - то и потоа го ресетираш. Исто, да се подзачисти мемориската од сите фолдери и кешови кои овој ги има ставено.

Ресет без мемориска а мемориската да се чисти на компјутер.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.189
5.025
Јас носам кило масло екстра вцрква и не сум имал проблем до сега за надградба на Андроид (без чистење кешој и ресетирање)
Исто и јас носам по едно литро Мотул за џипот на попо', и си апдејтувам без формат. Ако треба формат и се на ново да се сетира, отиде јабана Онеплусов.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.259
Мислења
919.958
Членови
32.914
Огласи
1.066
Најнов член
NaniEli
На врв Дно