• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.440
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.713
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Го прочита ли постот от Twitter? Ако да и пак имаш исто мислење, заштеди си ги тие 20 минути и узми Xiaomi.

Го прочитав друже. Има финти за да се направи сето тоа да е безбедно и да не ја ебе батеријата. Стави 2 паралелни батерии, пуни ги со 25W секоја и немаш проблем. Само Самсунг не се замараат.

Apple, Samsung, and now Google don't do not because they can't, but because they have ethics

Едно од посмешните работи што ги имам прочитано :)))) - ова е од тредот што го пушти :)))))

ОК не знаев дека треба да се помируваме со 4 генерации стари технологии коа купуваме премиум брендови :)
Ја би ти препорачал земи си А52, вади доволно добра слика, не ти треба жаомије 12 ултра, секако нема да осетиш разлика on a day to day basis.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.022
4.861
Нели сите андроиди имаа оптимизирано полнење на батерија да си уклучиш? Или тоа уште е опција само на Онеплус? Ја баравме кај другар ја нема. Изгледа ќе мора со бигзби, ама ок ете некако се прави. Не е автоматско и со едно копче туку со рутини за да ги користи 1% од населението, наместо 90% како кај Онеплус ама ете, ја има.

Него не е полнењето со голема брзина гопроблемот, туку држење на батеријата над 4.5v со саати и саати. Тоа го прави оптимизирано полнење.

1. Го ставаш телефонот на полнач во 23ч
2. Го полни со максимална брзина до 80%
3. Детектира од прилика кога го вадиш од полнач телефонот во просек.
4. Од пресметката дека го вадиш од полнач околу 7:52 одзема 1ч.
5. Во 6:52 го пали полнењето за да крене над 80% и да стигне до 100%.
6. Веќе во 7:20 имаш полн телефон 100%.

Ефект: Телефонот стоел наполнет над 4.5v околу 20-40минути секоја вечер. Наместо да стои 9 часа со класично брзо полнење.

Да, истото може да се постигне со спор полнач, со таа разлика што со спориот полнач ако случајно затреба телефонот да се извади во рецимо 23:50 ќе биде на 22% батерија, а со оптимизирано полнење ќе биде на 80%.

Малку да ја доближам мистиката на полнење батерии до некој потенцијално заинтересиран читач.
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
294
335
Нели сите андроиди имаа оптимизирано полнење на батерија да си уклучиш? Или тоа уште е опција само на Онеплус? Ја баравме кај другар ја нема. Изгледа ќе мора со бигзби, ама ок ете некако се прави. Не е автоматско и со едно копче туку со рутини за да ги користи 1% од населението, наместо 90% како кај Онеплус ама ете, ја има.

Него не е полнењето со голема брзина гопроблемот, туку држење на батеријата над 4.5v со саати и саати. Тоа го прави оптимизирано полнење.

1. Го ставаш телефонот на полнач во 23ч
2. Го полни со максимална брзина до 80%
3. Детектира од прилика кога го вадиш од полнач телефонот во просек.
4. Од пресметката дека го вадиш од полнач околу 7:52 одзема 1ч.
5. Во 6:52 го пали полнењето за да крене над 80% и да стигне до 100%.
6. Веќе во 7:20 имаш полн телефон 100%.

Ефект: Телефонот стоел наполнет над 4.5v околу 20-40минути секоја вечер. Наместо да стои 9 часа со класично брзо полнење.

Да, истото може да се постигне со спор полнач, со таа разлика што со спориот полнач ако случајно затреба телефонот да се извади во рецимо 23:50 ќе биде на 22% батерија, а со оптимизирано полнење ќе биде на 80%.

Малку да ја доближам мистиката на полнење батерии до некој потенцијално заинтересиран читач.
Може помош како да го сетирам тоа? Благодарам
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.022
4.861
Не знам за Самсунг на Онеплус е едно копче, и на Ајфон исто. Ако знае некој да симулира такво однесување со Биксби за Самсунзи нека каже.
 

Маша

Unstoppable
24 април 2007
798
2.142
Не знам за Самсунг на Онеплус е едно копче, и на Ајфон исто. Ако знае некој да симулира такво однесување со Биксби за Самсунзи нека каже.
Има ваква опција, ама не го дополнува до 100 ко во твоето сценарио.
Screenshot_20220925_105048.jpg
Евентуално не знам рутинче If Time period 6:30-7:00, Then Protect battery Off, можда ќе продолжи да полни.
 

Ron26

Gaining Experience
4 мај 2019
250
409
Тоа е, Шаоми и други кинезарии се фирми без етика за разлика од Самсунг и Епл. Па си дозволуваат 65w полнење да инсталираат во нивните телефони. Без грижа за нивните батерии на долга стаза.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.440
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Го прочитав друже. Има финти за да се направи сето тоа да е безбедно и да не ја ебе батеријата. Стави 2 паралелни батерии, пуни ги со 25W секоја и немаш проблем. Само Самсунг не се замараат.Едно од посмешните работи што ги имам прочитано :)))) - ова е од тредот што го пушти :)))))

ОК не знаев дека треба да се помируваме со 4 генерации стари технологии коа купуваме премиум брендови :)
Ја би ти препорачал земи си А52, вади доволно добра слика, не ти треба жаомије 12 ултра, секако нема да осетиш разлика on a day to day basis.

Така е, еве и Oppo самите признале, ама ти знаеш фори а они не, nice. Исто и Андреј а смешен, рандом форумџии знаеме повеќе од него. Кои контраши сте неверојатно, самите Xiaomi кажуваат дека тестот за деградација не смеат да го споделат и целиот фокус е на безбедноста а не на долготрајната употреба, ако ова е така едноставно било кој од овие брендови ќе се фалеше до сега со нивно откритие.
Мислењето е автоматски споено:

Тоа е, Шаоми и други кинезарии се фирми без етика за разлика од Самсунг и Епл. Па си дозволуваат 65w полнење да инсталираат во нивните телефони. Без грижа за нивните батерии на долга стаза.

Да Кинезите се познати по одличната грижа за корисници, за разлика од големите брендови
 
Последна промена:

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.713
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ако имаа етика, ќе правеа и полесно да се мењаат батерии кога деградираат.
Така е, еве и Oppo самите признале
Признаа дека нивниот 125w режим ја деградира батеријата МНОГУ ПОВЕЌЕ од нивниот 65w режим.

Oppo previously reported that its 65W charging reduced a battery’s capacity to about 91 percent after 800 cycles
Ова е прифатливо за мене, не е за тебе? Од истиот репорт што го кажуваш ти.

Ете нека не идат на 125, нека стаат 45, нека се безбедни. Самсунг не може да прекрши 25.

Исто и Андреј а смешен, рандом форумџии знаеме повеќе од него.
Јер он не е рандом твитерџија а ти не си рандом форумџија така? Вие знаете повеќе пошто повеќе го глеате МКХБД или што? Еве и ја иам дома мерна опрема и мерам пуњачи и батерии и сѐ, па ти не ме веруваш :)

ако ова е така едноставно било кој од овие брендови ќе се фалеше до сега со нивно откритие.
Ги боли патката за нивното откритие, кога ете фановите ко тебе не ги занима.

Да Кинезите се познати по одличната грижа за корисници, за разлика од големите брендови
Не биди смешен, знаеш колку го боли епл и самсунг за тебе така? Сакаш да ги преброиме инцидентите со експлодирани батерии на самсунг и на кинеските брендови низ годините или само ја се сеќавам на S5, S6 и сличните?


Кога ќе направат големо испитување во кое ќе ги вклучат навиките за полнење, тогаш ќе праиме муабет. Зошто, јас самсунгов го полнам преку ноќ ради што е бавен, xiaomi-то никад не го полнев преку ноќ, стално правев 40-80 дури јадам или нешто. Тоа е далеку подобро за батерија него да го оставиш цела ноќ да полни не? Ама не го земаш тоа во предвид, нит па тие што испитуваат деградација.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.440
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ако имаа етика, ќе правеа и полесно да се мењаат батерии кога деградираат.

Признаа дека нивниот 125w режим ја деградира батеријата МНОГУ ПОВЕЌЕ од нивниот 65w режим.


Ова е прифатливо за мене, не е за тебе? Од истиот репорт што го кажуваш ти.

Ете нека не идат на 125, нека стаат 45, нека се безбедни. Самсунг не може да прекрши 25.


Јер он не е рандом твитерџија а ти не си рандом форумџија така? Вие знаете повеќе пошто повеќе го глеате МКХБД или што? Еве и ја иам дома мерна опрема и мерам пуњачи и батерии и сѐ, па ти не ме веруваш :)


Ги боли патката за нивното откритие, кога ете фановите ко тебе не ги занима.


Не биди смешен, знаеш колку го боли епл и самсунг за тебе така? Сакаш да ги преброиме инцидентите со експлодирани батерии на самсунг и на кинеските брендови низ годините или само ја се сеќавам на S5, S6 и сличните?


Кога ќе направат големо испитување во кое ќе ги вклучат навиките за полнење, тогаш ќе праиме муабет. Зошто, јас самсунгов го полнам преку ноќ ради што е бавен, xiaomi-то никад не го полнев преку ноќ, стално правев 40-80 дури јадам или нешто. Тоа е далеку подобро за батерија него да го оставиш цела ноќ да полни не? Ама не го земаш тоа во предвид, нит па тие што испитуваат деградација.


Се гледа дека ништо не прочита, еве го рандом твитерџијата,


За крај, циклусот на полнење од тој производител не е наведен од кој до кој левел на батерија е тестирано, тука е преварата, врати се назад и прочитај го артиклот на "рандом твитерџијата" од Anandtech линкот, иначе тотално си збунет, MKBHD е 0 кога се работи за длабоки анализи на хардвер, типот знае буквално помалку од нас, не знам како го поврза ова што го тврдам со него. Ја самиот користам 67W, тоа не ме прави да тврдам дека физиката не важи во тој случај, не се тешам.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.713
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
brat ja imam bolji linkedin od ovega :) ne e nekoj flex ova.

Ја самиот користам 67W, тоа не ме прави да тврдам дека физиката не важи во тој случај, ме се тешам.
Јас не тврдам дека нема деградација, ами дека деградацијата е прифатлива за секојдневно користење, а гејнот е дупло побрзо полнење. Секако деградира батеријата.
И не се секирај, истражувам и ја пуњачи и батерии и све, ти кажав, специјално земав мерачи баш за ова. Самсунг ако сака, може да стави ете, 45, не мора 65! 45 ќе ја дуплира брзината на полнење а нема да има сигнификантно зголемување на деградацијата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.440
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
brat ja imam bolji linkedin od ovega :) ne e nekoj flex ova.


Јас не тврдам дека нема деградација, ами дека деградацијата е прифатлива за секојдневно користење, а гејнот е дупло побрзо полнење. Секако деградира батеријата.
И не се секирај, истражувам и ја пуњачи и батерии и све, ти кажав, специјално земав мерачи баш за ова. Самсунг ако сака, може да стави ете, 45, не мора 65! 45 ќе ја дуплира брзината на полнење а нема да има сигнификантно зголемување на деградацијата.

Да ти работиш во Qualcomm а претходно си бил уредник во Anandtech :)

Типов е опкружен со врвот од најнапредната наука и студии на неа, јас ќе му верувам на него а другото е ваш избор.

Твоето мерење си е во ред, но не докажува нити може било што за деградација на батериите.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.713
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Да ти работиш во Qualcomm а претходно си бил уредник во Anandtech :)
3 месеци работи во квалком и 3 години бил уредник во анандтек...

Тредот го пројдов неколку пати ама не видов никаде да каже колку пример 65 или 45 вати се полоши од 25 или 19.6W за полнење батерии. Ни он нешто не докажува за долготрајна деградација на батериите :) Ама ај ќе си вадиме заклучоци.
И жаомије и онеплус и оппо имаат веќе неколку генерации телефони што се полнат на 35W+ и до сеа уште не сум сретнал да се жалат од големи деградации на батериите. И ко што реков, не барам 120W, 45 нека е, да не е 20W!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.440
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
3 месеци работи во квалком и 3 години бил уредник во анандтек...

Тредот го пројдов неколку пати ама не видов никаде да каже колку пример 65 или 45 вати се полоши од 25 или 19.6W за полнење батерии. Ни он нешто не докажува за долготрајна деградација на батериите :) Ама ај ќе си вадиме заклучоци.
И жаомије и онеплус и оппо имаат веќе неколку генерации телефони што се полнат на 35W+ и до сеа уште не сум сретнал да се жалат од големи деградации на батериите. И ко што реков, не барам 120W, 45 нека е, да не е 20W!!

Screenshot_7.jpg
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.713
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ок.

Прво, hearsay. Го има ставено официјалниот допис кај што Оппо им го кажале тоа? Може да се верифицира? Или андреј го веруваме онака на слепо?

Второ, колку се тие циклуси?! Ако се 1500 циклуси, супер! Немам проблем со тоа, 5 години за телефон се топ животен век. Хел, нека ги напраат батериите сервисибилни и 600 циклуси нека деградира до 70%, неам проблем и со тоа ако ми се полни телефонот дупло побрзо!

Трето, Оппо си користи нивна технологија, жаоми друга, онеплус трета. Користат веројатно различни вендори на липо батерии. Бар жаоми во 10 про користеа паралелни батерии, и секоја од нив по пола од влезната моќ користат. Не знам како да ти објаснам дека вака батеријата ќе се полни 2 пати побрзо јер 2 батерии се, без да има дополнителна деградација, упорно се буниш за ова.

И четврто, сам кажа дека не се наведени како се циклусите тестирани :)))

---
Тесла полни 85.000w за саат време, ама самсунг и епл не можат 25w :)))))))))) со истата технологија на батери
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.440
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ок.

Прво, hearsay. Го има ставено официјалниот допис кај што Оппо им го кажале тоа? Може да се верифицира? Или андреј го веруваме онака на слепо?

Второ, колку се тие циклуси?! Ако се 1500 циклуси, супер! Немам проблем со тоа, 5 години за телефон се топ животен век. Хел, нека ги напраат батериите сервисибилни и 600 циклуси нека деградира до 70%, неам проблем и со тоа ако ми се полни телефонот дупло побрзо!

Трето, Оппо си користи нивна технологија, жаоми друга, онеплус трета. Користат веројатно различни вендори на липо батерии. Бар жаоми во 10 про користеа паралелни батерии, и секоја од нив по пола од влезната моќ користат. Не знам како да ти објаснам дека вака батеријата ќе се полни 2 пати побрзо јер 2 батерии се упорно се буниш за ова.

И четврто, сам кажа дека не се наведени како се циклусите тестирани :)))

Хммм, не знам. Најверојатно бивши главен уредник за мобилни уреди од Anandtech нема да измислува и да ги мести Oppo, нешто што важи за клевета т.е. подложи на тужба кон фирмата и уредникот, тука не збориме за изјава од MKBHD, или рандом инфлуенсери него за врвот во tech заедницата. Што е поверајтно според тебе, на кого треба да веруваме? ти кога одиш на доктор ги испрашуваш за докази докторите за нивните совети/методи?

Повеќето Li-Ion батерии траат околу 400- 500 циклуси доколку се полни до 4.2v, а најдобро е до 4.0/3.9v за долговечност.

Да не се наведени, тоа значи дека идиотиве може теоретски да пренесуваат број на циклуси за 30% до 80%, и на база на тоа ги споделуваат нивните информации за 800 циклуси и 20-30% деградација или што и да тврдат, нивните бројки на деградација - циклуси НЕ СЕ поклопуваат ни за споро полнење @4.2v, а тек пак за брзо до 4.35v или до колку и да идат модерните телефони.

Не се бунам, брзината на полнење не зависи само од тоа колку ќелии се, него и од тоталниот капацитет на батеријата наспроти напон, делење на батеријата во 2 ќелии не го решава проблемот со деградација.

Мислам дека доволно се дискутираше на темава, јас ќе продолжам да користам 67W затоа што тој полнач дојде со мојот уред, полнач кој воедно не полни ни со 50% oд таа брзина во лето, а при употреба на уредот паѓа на 15W ако не и помалку, што значи бројките наведени важат само ако xx исполнува xx, за мене бидејќи ретко полнам од 10-на до 100% најбитни ми се бројките од 10 до 50 како пример, обично додека да се вратам од тоалет телефонот веќе има доволно батерија за цел час употреба, и затоа сметам дека е непотребно за грото од корисници, за крај ако ти сега имаш шанса да одбереш помеѓу уред кој се полнел 2 години на 120W и ист таков @30W кој ќе го избереш?

Јас сакам домаќински да си ги користам уредите, кога бев навлезен во компјутерски хардвер, правев значајни модификации на напон и крива за вентилатор за картата да работи во оптимални услови, затоа што последните 5-10% перформанси се небитни, а прават огромна разлика во греење/долговечност long term, како за јадро и мемории, така и за вентилатор. И затоа скоро секогаш ќе полнам делумно и ќе преферирам 25-30W.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.713
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не се бунам, брзината на полнење не зависи само од тоа колку ќелии се, него и од тоталниот капацитет на батеријата наспроти напон, делење на батеријата во 2 ќелии не го решава проблемот со деградација.
Не разликуваш ќелии од посебни батерии. буквално се физички одделени 2 посебни батерии. Да ти нацртам не знам... Исто ко два посебни телефони, разбираш ли? Два lipo pouches со два конектори на motherboard. Ме сфаќаш сеа?

последните 5-10% перформанси се небитни, а прават огромна разлика во греење/долговечност long term
Овде збориме за 50-100% побрзо полнење, не 10-15%!

Хммм, не знам. Најверојатно бивши главен уредник за мобилни уреди од Anandtech нема да измислува и да ги мести Oppo, нешто што важи за клевета т.е. подложи на тужба кон фирмата и уредникот, тука не збориме за изјава од MKBHD, или рандом инфлуенсери него за врвот во tech заедницата. Што е поверајтно според тебе, на кого треба да веруваме? ти кога одиш на доктор ги испрашуваш за докази докторите за нивните совети/методи?
Типот работи во квалком, фирма која произведува протокол за брзо полнење QC. Оппо користи VOOC - конкуренција. Ја гледам судир на интереси ако ти не глеаш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.440
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не разликуваш ќелии од посебни батерии. буквално се физички одделени 2 посебни батерии. Да ти нацртам не знам... Исто ко два посебни телефони, разбираш ли? Два lipo pouches со два конектори на motherboard. Ме сфаќаш сеа?


Овде збориме за 50-100% побрзо полнење, не 10-15%!


Типот работи во квалком, фирма која произведува протокол за брзо полнење QC. Оппо користи VOOC - конкуренција. Ја гледам судир на интереси ако ти не глеаш.

Друже не сум ретардиран, ќелија е составен дел од батерија, типов беше против брзо полнење на батериите 3 години + пред да се вработи во QC, немој те молам теории на заговори.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.713
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Друже не сум ретардиран, ќелија е составен дел од батерија, типов беше против брзо полнење на батериите 3 години + пред да се вработи во QC, немој те молам теории на заговори.
Абре нема врска ова со ќелии, ова се две посебни батерии што ти зборам. Физички посебни. Think 2xAA батерии, врзани паралелно, прво се троши едната па другата. Сите 120W телефони така работат. Не се ќелии, ќелии се посебна работа во Липо,

типов беше против брзо полнење на батериите 3 години + пред да се вработи во QC, немој те молам теории на заговори.
Тоа не значи дека не бил платен или пристрасен :) Не правам теории на заговор само ти кажувам дека ова што го носиш тука како факт е исто поткрепено со факти како моето. Он тврди дека опо му признале, еве ја тврдам дека самсунг ми признаа дека не ставаат qc ради cost saving :)))
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.440
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Абре нема врска ова со ќелии, ова се две посебни батерии што ти зборам. Физички посебни. Think 2xAA батерии, врзани паралелно, прво се троши едната па другата.

:)))


:)
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.713
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
посебни pouches ајнштајн. Буквално се посебно. Ама и ја најдов со кого да се објаснувам. Пуни на 15W преку ноќ шо да ти кажам.

Dell, Леново, Macbook лаптопите полнат на 65 вати полначи, за нив нели важи физиката? Или мислиш дека посебни батерии користат за нив?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.440
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
посебни pouches ајнштајн. Буквално се посебно. Ама и ја најдов со кого да се објаснувам. Пуни на 15W преку ноќ шо да ти кажам.

Друже го отупе, јасно ми е одамна дека се посебни батерии, не ме цитирај веќе за батерии, три пати исто ти објаснувам пак запна дека биле посебни
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.713
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ти не објаснуваш друже ти од прееска збориш како извесен андреј шо бил новинар во анандтек и 3 месеци работи во квалком рекол дека опо му признале дека имало деградација 30% после непознат број на непознат тип на циклуси користејќи ја нивната проприетари VOOC технологија и ти од тоа направи екстраполација за сите quick charge протоколи за сите моќности повисоки од тие на самсунг и епл. Само самсунг и епл се супер, сите други лажат зашто андреј рече опо дека лажат.

Ако ти не си го глеаш проблемот со резонирањето...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.440
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.845
Мислења
911.527
Членови
32.578
Огласи
808
Најнов член
Vaskou
На врв Дно