• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.984
4.454
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Нема потреба од тоа, само ако сакаш да купиш Fold, мораш да го купиш 256GB, а ако сакаш да купиш 13PM, не мораш да купиш 256GB, имаш основен модел од 128GB, така да тоа го прави поефтин од Fold, не знам што е тешкото да се разбере тука.
па нема потреба да купуваш про макс моеш про. Или обичен. Или 11ка ајфон. Не мораш ни фолд, моеш с21фе ете.
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
297
596
Позади тебе
па нема потреба да купуваш про макс моеш про. Или обичен. Или 11ка ајфон. Не мораш ни фолд, моеш с21фе ете.
Можеш да, ама споредуваме во муабетов Galaxy Z Fold и iPhone Pro Max и во таа споредба Galaxy Z Fold е поскап, поскап бил, така и ќе остане. Тоа ги прави сите телефони поефтини од Galaxy Z Fold.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.984
4.454
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Можеш да, ама споредуваме во муабетов Galaxy Z Fold и iPhone Pro Max и во таа споредба Galaxy Z Fold е поскап, поскап бил, така и ќе остане. Тоа ги прави сите телефони поефтини од Galaxy Z Fold.
pobedi
 

Riku

Gaining Experience
27 ноември 2021
145
54
Samsung A50 na ekrano stoe samo samsung galaxy i nisto poveke nitu se gasi nitu oklucuva sto mu e makata a nema nitu 3 meseci tel?
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1.134
465
Samsung A50 na ekrano stoe samo samsung galaxy i nisto poveke nitu se gasi nitu oklucuva sto mu e makata a nema nitu 3 meseci tel?
Ист проблем имав погоре, прочитај и ќе видиш.

Да не го симна и ти најновиот апдејт што стигна? Вака гледам веќе неколку луѓе се жалат од истиот проблем. Можно ли ќе да е до најновиот апдејт да ги брикнува уредите?? Ако е до тоа тогаш од Samsung ќе треба да го тргнат тој апдејт.

Како ти се пројави тебе тој проблем?

Па добро сега, секако не се купува A50-ка во 2022, бидејки сите знаеме дека е телефон излезен во 2019-та година.

Но јас до сега што го користам сум немал никакви проблеми, освен тоа што објаснив претходно. Држи телефонот солидно, сеуште.
 

Riku

Gaining Experience
27 ноември 2021
145
54
Грешка А52 е телефонот.
Мислењето е автоматски споено:

Ист проблем имав погоре, прочитај и ќе видиш.

Да не го симна и ти најновиот апдејт што стигна? Вака гледам веќе неколку луѓе се жалат од истиот проблем. Можно ли ќе да е до најновиот апдејт да ги брикнува уредите?? Ако е до тоа тогаш од Samsung ќе треба да го тргнат тој апдејт.

Како ти се пројави тебе тој проблем?
Телефонот во ташната на жената и кога го извади стоеше само самсунг галакси ама успеав после 2 3 обиди да го рестартирам и сега е ок, што му е вило маката знак прашалник. Последен апдејт пред 1 месец мислам дека беше ако не сум грешка.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1.134
465
Грешка А52 е телефонот.
Мислењето е автоматски споено:


Телефонот во ташната на жената и кога го извади стоеше само самсунг галакси ама успеав после 2 3 обиди да го рестартирам и сега е ок, што му е вило маката знак прашалник. Последен апдејт пред 1 месец мислам дека беше ако не сум грешка.
Како што разбрав, А класата зборам значи од Аx0 до Ax2 сериите (А50, А70, А51, А71, А52, А72, итн итн...) имале доста вакви проблеми. Дечкото од мобиларата ми кажа, ништо чудно. Секако дека оваа е поевтина класа, и можат да се појават различни проблеми, и секако дека има послаб Quality контрол. Барем за апдејти јас до сега сум немал никаков проблем, а поголеми шанси апдејт да направи проблем на телефон има во кинеските телефони, зборам што сум гледал и слушал изминатите години, него ли на Samsung уреди, но еве вакви проблеми со брикнување не се ни реткост. Очекувам Ax3 серијата на А класа телефони да има помалце вакви проблеми.
 

dimi3ja

Intern
12 април 2019
34
11
Дали постои кај нас trade-in за Самсунг телефони. Ќе претпоставам дека не, пошто нели, Македонија, ама да прашам за сваки случај. Ако не, дали може да се направи траде ин во друга држава каде што тоа постои иако не си граѓанин?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.295
30.213
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Дали постои кај нас trade-in за Самсунг телефони. Ќе претпоставам дека не, пошто нели, Македонија, ама да прашам за сваки случај. Ако не, дали може да се направи траде ин во друга држава каде што тоа постои иако не си граѓанин?

Постои, ама проценките се МИЗЕРИЈА. S21U ми го проценија некои 10K, кога нов беше 70K кај нив, комедија.
 

dimi3ja

Intern
12 април 2019
34
11
Постои, ама проценките се МИЗЕРИЈА. S21U ми го проценија некои 10K, кога нов беше 70K кај нив, комедија.
wow, читав на реддит на некој му дале $1000 попуст кога отишол од Ноте 8 на Фолд 4 (америка ваљда), кај нас можеби ке ти дадат усб-ц кабел за ноте 8 замена
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1.134
465
Епа вака...

Мојот телефон неможе да се направи софтверски. Пробано е да се менува систем ама УСБ портата нејќела да комуницира со компјутерот кај мајсторот. Се распрашав на други места, прашав пријател што работеше порано со телефони.

Сега испаѓа дека плочата (матичната, таа горе) ќе треба да се менува.

Прашано во Megamobil и во Ledikom.

Во Megamobil околу 3,800 - 4,000 кошта да се смени нова плоча целосно, сосе местење на истата плоча. Истата таа има и гаранција.

Во Ledikom не продавале / нарачувале такви опции.
Е сега, освен менување на плоча што би се купила директно од мобилара, другата опција ми е да барам по сајтови, како на пр. пазар 3, реклама 5, да најдам некој пример скршен телефон, да го земам за евтина цена (гледав имаше нешто околу 2,000 можеби и за поевтино би се нашло), да ја извадам плочата од тој телефон, да ја ставам на мојот телефон и да се надеваме дека тоа ќе го среди проблемот.

Но ова со втората опција носи и ризик. Ми кажуваше и другарче. Што ако наидам на некој што ќе ми продаде телефон за евтино, а плочата има проблеми. Он вика земал 3 плочи од реклама 5, 2 од 3те плочи супер, третата полна со вода. Како на пример јас да знам, да не се зезнам, да земам телефон кој што би имал плоча во добра состојба.

Што на пример ако тој телефон е користен многу, животот на таа плочата (незнам како да го објаснам ова убаво) е исцрпен, и ако ја ставам после кратко време пак да ми се расипе??? Како да знам да уловам добра зделка да земам расипан уред, а истата таа плоча од тој уред што ќе го земам да биде во солидна состојба?

Мене не ми е проблем, можам да дадам и 4,000 и за недела дена да се среди проблемот. Но сепак, тоа се пари. Зошто да фрлам 4,000 кога би можел да се обидам да барам на интернет, па ако ми се подоги да најдам евтин расипан телефон (скршен екран на пр.) па да ја искористам таа плоча од тој телефон што би го земал за евтино.

Што ќе кажете вие. Мислење, препораки. Слободно ако имате некакви понуди, пишете ми во приватна порака.

Ако би можел некаде да најдам само плоча, да се земе само тоа тогаш уште поубаво. Ама јас како што слушнав, како што ми кажаа, и како што знам тешко во Македонија да се најде некој што би продавал посебно само плоча, освен ако не се земе од мобилара директно, да се плати поскапо, ама така барем нема никаков ризик.

Не ни очекував дека од ништо, буквално од допишување на телефон, да ми се закочи, да се брикне, и да дојде до овој проблем... ама еве се случува.
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
595
741
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Епа вака...

Мојот телефон неможе да се направи софтверски. Пробано е да се менува систем ама УСБ портата нејќела да комуницира со компјутерот кај мајсторот. Се распрашав на други места, прашав пријател што работеше порано со телефони.

Сега испаѓа дека плочата (матичната, таа горе) ќе треба да се менува.

Прашано во Megamobil и во Ledikom.

Во Megamobil околу 3,800 - 4,000 кошта да се смени нова плоча целосно, сосе местење на истата плоча. Истата таа има и гаранција.

Во Ledikom не продавале / нарачувале такви опции.
Е сега, освен менување на плоча што би се купила директно од мобилара, другата опција ми е да барам по сајтови, како на пр. пазар 3, реклама 5, да најдам некој пример скршен телефон, да го земам за евтина цена (гледав имаше нешто околу 2,000 можеби и за поевтино би се нашло), да ја извадам плочата од тој телефон, да ја ставам на мојот телефон и да се надеваме дека тоа ќе го среди проблемот.

Но ова со втората опција носи и ризик. Ми кажуваше и другарче. Што ако наидам на некој што ќе ми продаде телефон за евтино, а плочата има проблеми. Он вика земал 3 плочи од реклама 5, 2 од 3те плочи супер, третата полна со вода. Како на пример јас да знам, да не се зезнам, да земам телефон кој што би имал плоча во добра состојба.

Што на пример ако тој телефон е користен многу, животот на таа плочата (незнам како да го објаснам ова убаво) е исцрпен, и ако ја ставам после кратко време пак да ми се расипе??? Како да знам да уловам добра зделка да земам расипан уред, а истата таа плоча од тој уред што ќе го земам да биде во солидна состојба?

Мене не ми е проблем, можам да дадам и 4,000 и за недела дена да се среди проблемот. Но сепак, тоа се пари. Зошто да фрлам 4,000 кога би можел да се обидам да барам на интернет, па ако ми се подоги да најдам евтин расипан телефон (скршен екран на пр.) па да ја искористам таа плоча од тој телефон што би го земал за евтино.

Што ќе кажете вие. Мислење, препораки. Слободно ако имате некакви понуди, пишете ми во приватна порака.

Ако би можел некаде да најдам само плоча, да се земе само тоа тогаш уште поубаво. Ама јас како што слушнав, како што ми кажаа, и како што знам тешко во Македонија да се најде некој што би продавал посебно само плоча, освен ако не се земе од мобилара директно, да се плати поскапо, ама така барем нема никаков ризик.

Не ни очекував дека од ништо, буквално од допишување на телефон, да ми се закочи, да се брикне, и да дојде до овој проблем... ама еве се случува.
Јас сменив плоча на ХТЦ 10 и татко ми го користеше скоро 2 години после тоа, од кој година ипол без проблеми. Разлика кај телефонот беше што малце повеќе грееше.
На крај откажа батеријата на телефонот, и не можам да најдам замена, но матичната си работи.

Мој совет е да си купиш нов телефон, и мирна глава. Најдобро A52 или А52s. Овој модел може и на старо да го најдеш. deni.mitev би требало да може да ти најде (мене ми најде А71 пред повеќе од година и супер испадна телефонот).
Ако си запнал да менуваш прашај во Алфа Мобил.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1.134
465
Јас сменив плоча на ХТЦ 10 и татко ми го користеше скоро 2 години после тоа, од кој година ипол без проблеми. Разлика кај телефонот беше што малце повеќе грееше.
На крај откажа батеријата на телефонот, и не можам да најдам замена, но матичната си работи.

Мој совет е да си купиш нов телефон, и мирна глава. Најдобро A52 или А52s. Овој модел може и на старо да го најдеш. deni.mitev би требало да може да ти најде (мене ми најде А71 пред повеќе од година и супер испадна телефонот).
Ако си запнал да менуваш прашај во Алфа Мобил.
Не сум во можност сега, но во иднина секако би сменил. Го гледав A52s, ама никако да најдам 8GB рам модел / 128GB меморија. Кај нас гледам има или 6/128 или 6/256 модели, тешко да се најде со 8 гига рам.

Сега за сега, ќе мора вака или да најдам по сајтови од стари телефони да сменам плоча, или ако не ми се посреќи тоа да фрлам 4,000 па да земам нова плоча.

Овие телефони што ги продаваат по интернет сигурно се доста време користени, тоа е проблемот тука. Сакам да најдам некој телефон каде што плочата би била во добра состојба, а не да земам некој телефон каде што плочата пак би "рикнала" после кратко време.

Кога ќе го средам мојот телефон, и кога ќе си земам нов во иднина, ќе го дадам мојот на брат ми, и така на него му треба подобар телефон.

И не, не ми доаѓа во обѕир да зимам евтини телефони, кинески, поевтина класа од самсунг или што ли не. Ако веќе менувам ќе си земам пак А класа, а A52s е одличен телефон. Сум користел и "ниска класа" Самсунг телефони, сега користам "средна класа" и ќе гледам така да терам. Знам дека има и поевтини телефони, ама не ми се зима поевтино сега. Едноставно ќе си го средам овој телефон, во иднина ќе земам нов (се мислам измеѓу A52s или A73, најверојатно првата опција) и стариот ќе го дадам на братот.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1.134
465
Мал апдејт:

Бидејки и така нема да зимам нов телефон во догледно време, се консултирав и со моите и беше одлучено да не се ризикува по интернет да се бараат расипани делови, расипани телефони, туку да се остави во мегамобил да го средат дечките па колку кошта нека кошта, барем ќе биде се сигурно, оригинал делови, сосема нова плоча, нова батерија + гаранција.

И ќе си продужам да го користам телефонот без проблем.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.155
8.579
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Хаха, а мислиш дека мегамобил имаат сосема нова плоча да ти стават? Нова плоча чини повеќе од телефонот да го купиш нов, ете толку. Во ќар си само што имаш гаранција на сработеното.
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
1.039
1.496
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
1TB 970 Evo + Samsung SSD 500gb + WD10EZEX 1TB
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
EVGA GeForce RTX 3070 Ti FTW3 ULTRA
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
Logitech G305
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
Мал апдејт:

Бидејки и така нема да зимам нов телефон во догледно време, се консултирав и со моите и беше одлучено да не се ризикува по интернет да се бараат расипани делови, расипани телефони, туку да се остави во мегамобил да го средат дечките па колку кошта нека кошта, барем ќе биде се сигурно, оригинал делови, сосема нова плоча, нова батерија + гаранција.

И ќе си продужам да го користам телефонот без проблем.
Може каснам со одговорот, јас не би го поправал конкретниот модел ако поправката ме чини вкупо повеќе од 2000-2500 денари со работна рака. Јасно ми е дека финансиите се проблем ама сочуван и функционален A50 според мене не вреди повеќе од 5000 денари.

Пред неколку месеци продадов на оглас OnePlus 6 за 5500, телефон што е класи боље од A51 (го користев привремено последниве 2 месеца). Така што јас повеќе би разгледувал половни телефони на форумов или на реклама5 него ли да дадам 4000 денари во Мегамобил.
Ако веќе си го однел на поправка, да си жив и здрав.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1.134
465
Ве разбирам. Што е до мене не е проблем, но едноставно фамилијарно не сме научени и навикнати така по огласи да бараме, на старо, користени, па што ли не. Беше така одлучено, и знам дека ни оваа опција не е најдобра, но сепак е побезбедна.

Телефонот ме служел до сега супер, и така ќе продолжи да ме служи. На страна сите проблеми, Samsung направија еден солиден уред кој што и до ден денес се продава во голема количина и се користи. Ретко кога ваков потег да излезе од Samsung но со A50 и A70 направија добра работа.

Имав јас еден комшија, он S8-ца користи и вика не давам пари за нов телефон бидејки веќе постоечкиот му врши работа. Он имал "луѓе" по сетек, анхоч па си давал пари на секои 4 - 5 години да му менуваат и матична, и екран / дисплеј, и батерија, и се остало... значи човекот дава пари за да си го поправа телефонот (иако му е здрав и солиден), и уште си го користи. Едноставно ќе се врзеш со еден Телефон и неможеш толку лесно да се одбациш од него. Едноставно за мене A50ката е незаменлив, и имам намера уште година - две да го терам, бидејќи за моите потреби е сеуште солиден телефон.

Ова докажува дека ако одредена "X" компанија сака да направи телефон кој што ќе трае, ќе направи. Samsung имаа одличен потег, а се надевам дека ќе се задржат на тоа со идните модели од А класата. Солидна цена, солидна камера и перформанси, добра батерија и трајност. Не барам од нив да ставаат задно стакло, специјални материјали, wireless charging или камери кои што не требаат. И така секој нов телефон завршува со специјална стаклена фолија, и маска и се чува соодветно.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
741
861
Скопје
Прво искуство со 5G. S22 Ultra.
3a574fad8f2b273cdcd378578f72d295.jpg


Sent from my SM-S908B using Tapatalk
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.861
7.965
Ве разбирам. Што е до мене не е проблем, но едноставно фамилијарно не сме научени и навикнати така по огласи да бараме, на старо, користени, па што ли не. Беше така одлучено, и знам дека ни оваа опција не е најдобра, но сепак е побезбедна.

Телефонот ме служел до сега супер, и така ќе продолжи да ме служи. На страна сите проблеми, Samsung направија еден солиден уред кој што и до ден денес се продава во голема количина и се користи. Ретко кога ваков потег да излезе од Samsung но со A50 и A70 направија добра работа.

Имав јас еден комшија, он S8-ца користи и вика не давам пари за нов телефон бидејки веќе постоечкиот му врши работа. Он имал "луѓе" по сетек, анхоч па си давал пари на секои 4 - 5 години да му менуваат и матична, и екран / дисплеј, и батерија, и се остало... значи човекот дава пари за да си го поправа телефонот (иако му е здрав и солиден), и уште си го користи. Едноставно ќе се врзеш со еден Телефон и неможеш толку лесно да се одбациш од него. Едноставно за мене A50ката е незаменлив, и имам намера уште година - две да го терам, бидејќи за моите потреби е сеуште солиден телефон.

Ова докажува дека ако одредена "X" компанија сака да направи телефон кој што ќе трае, ќе направи. Samsung имаа одличен потег, а се надевам дека ќе се задржат на тоа со идните модели од А класата. Солидна цена, солидна камера и перформанси, добра батерија и трајност. Не барам од нив да ставаат задно стакло, специјални материјали, wireless charging или камери кои што не требаат. И така секој нов телефон завршува со специјална стаклена фолија, и маска и се чува соодветно.

Апсолутно погрешно размислување од тебе, твоите и комшијата. Ајде со ред:
  • Фамилијарно не барате по огласи - Мегамобил не се овластени сервисери на Самсунг, така што пак добивате или половна плоча или некој кинески дел. Односно, плаќаш 4.000 денари за да го имаш ИСТОТО, наместо 5.000-6.000 за да земеш подобар телефон. Продај го твојот за делови (ако можеш воопшто, ама еве да речеме за 500-1000 ден) и доаѓаш на ист трошок со подобар телефон
  • Комшијата кој менувал матична/екран/батерија на здрав телефон? Кој го прави ова јас не можам да разберам
  • Ги фалиш Самсунг дека направиле телефон кој трае - а целава дискусија е за телефонот на кој ти рикнала матичната и плаќаш како да купуваш втор половен?
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
901
75
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.295
30.213
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.861
7.965
Исто ко андроид 12ка да ти стигнал, после адејтов.
The update has been spotted in the Netherlands and Belgium. Dutch Galaxy S6 and S6 edge that were bought from Vodafone are getting firmware versions G920FXXU6EVG1 and G925FXXU6EVG3, respectively. In Belgium, it is SIM-free Galaxy S6 and S6 edge+ that are being updated.

И пак истиот муабет со carriers, земји...за сигурносен апдејт од 12 мега.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.415
Мислења
900.380
Членови
32.128
Огласи
506
Најнов член
Edin.0312
На врв Дно