• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
150
93
Стигна security update на Ѕ20. Колку што гледам, нема никакви нови функционалности, само безбедносен печ.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
 

outsider

On your way to fame
14 јуни 2019
524
883
Битола
www.instagram.com
Почна батеријата да ми вади 3h SoT на A52s 5G при домашна употреба на Wi-Fi, 60/120Hz го тестирав пак е исто. Пред од ова ми издржуваше со 4G, надворешна употреба каде што светлината на екранот беше на макс пуштена, околу 6-7h. Некој да сподели искуство?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Почна батеријата да ми вади 3h SoT на A52s 5G при домашна употреба на Wi-Fi, 60/120Hz го тестирав пак е исто. Пред од ова ми издржуваше со 4G, надворешна употреба каде што светлината на екранот беше на макс пуштена, околу 6-7h. Некој да сподели искуство?

Некоја апликација во позадина
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.003
4.849
@mdeni ужива кога ќе прочита лошо искуство со Самсунг, посебно батерија.
Напротив, баш ми е жал што добар хардвер е упропастен со ужасен софтвер. Од време на време се замислувам да си земам Самсунг и вака ќе ме освежи некој со тазе информации дека уште си е дно.
 
28 јануари 2017
1.637
3.667
Ресен
Се е исто, ништо не ми е сменато, и на друг A52s 5G (дамата што го има) истиот проблем после со овие апдејтите. Другар со А71 истото му се дешава. Погледнете го атачментот 116182
А52 обичен и А52с кај нас, немаме ваков проблем нити тоа сигнал што ти има потрошено третина батерија го има регистрирано.
 

Атачменти

  • Screenshot_20220829-185027_Device care.jpg
    Screenshot_20220829-185027_Device care.jpg
    514,9 KB · Прегледи: 57

1zzy_st

Intern
21 февруари 2016
34
26
Скопје
1zzy_st's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5600X
Motherboard
Gigabyte B550 AORUS PRO AC
Storage
Samsung 980 1TB (NVMe) + TOSHIBA P300 3TB (SATA)
PSU
Cooler Master MasterWatt 750
RAM
16GB DDR4 3600MHz
Video card
RTX 3070 8GB
Case
BeQuiet! Pure Base 500DX
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
G.Skill KM360
Audio
Sound Blaster Creative X-FI HD
Monitor
ASUS TUF VG249Q
OS
Windows 10 Pro
I jas sum tuka problematicen so baterijata, od 6 saati screen on time, edvaj 4 gi vadam posle one ui 4.1.. A71 user btw..
Се е исто, ништо не ми е сменато, и на друг A52s 5G (дамата што го има) истиот проблем после со овие апдејтите. Другар со А71 истото му се дешава. Погледнете го атачментот 116182
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.023
7.160
www.mikrotikmacedonia.net
Веќе го добив апдејтов на S21+.


https://www.reddit.com/r/GalaxyS21/comments/x0isyh View: https://www.reddit.com/r/GalaxyS21/comments/x0isyh/base_s21_dbt_update/


Истата firmware верзија ја имам. Germany CVS
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Се е исто, ништо не ми е сменато, и на друг A52s 5G (дамата што го има) истиот проблем после со овие апдејтите. Другар со А71 истото му се дешава. Погледнете го атачментот 116182

Значи за 25 минути си изгубил 16% батерија од vanced, а за 100, 30% од signal

Како е ова проблем на Samsung?
 
28 јануари 2017
1.637
3.667
Ресен
Јас пак мислев тоа Сигнал е од Андроидот нешто... со самиот скриншот си одговори во тој случај.
 

SA

Баниран/a
20 август 2022
28
33
Избришан е Сигнал пред 2, скоро нема разлика.
Погледнете го атачментот 116282
Најверојатно оти самсунг си е самсунг. Таква среќа си имал овој пач, да ти вади 2,5часа SOT, више срече други пач. Ама па затоа самсунг си се најдобри па ќе им простиме.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.003
4.849
Samsung is gonna samsung.

Следен чекор избриши Инстаграм, Телеграм, Фриефокс и Твитер. И така како ќе доаѓаат апликации на листата бриши ги. :) :) :)

Јас пак мислев тоа Сигнал е од Андроидот нешто... со самиот скриншот си одговори во тој случај.
Но дали одговори? Не.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
460
435
Скопје
Пробај со фактори ресет, ако има опција да симне нова чиста инсталација, порано кога имав Сони иксперија а и сега на ајфон кога го форматирам симнувам од нет преку апликацијата, верувам и самсунг имаат некоја таква опција
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
141
148
Битола
Избришан е Сигнал пред 2, скоро нема разлика.
Погледнете го атачментот 116282
Јачината на мрежата е со две цртички, пробај да го исклучуваш мобилниот интернет и види дали ќе ти направи разлика. Можеби а1 имаат неодамна менувано нешто во предавателите и сега се поврзувате на подалечен предавател и му треба повеќе батерија за да се поврзи.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.709
1.637
Drachevo
Имам 2 таблети по дома, едниот Huawei, другиот Samsung. Samsungot e 60% побрз chipset. После година ипол користење, Huawei уште лета, Samsung-oт закочи и сега е 4x поспор, бара factory reset.
 

outsider

On your way to fame
14 јуни 2019
524
883
Битола
www.instagram.com
Јачината на мрежата е со две цртички, пробај да го исклучуваш мобилниот интернет и види дали ќе ти направи разлика. Можеби а1 имаат неодамна менувано нешто во предавателите и сега се поврзувате на подалечен предавател и му треба повеќе батерија за да се поврзи.
На Телеком сум, пробано ми е само да е 4Г, 60/120 Hz. Буквално никаква разлика. Ќе си чекам апдејт.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
На Телеком сум, пробано ми е само да е 4Г, 60/120 Hz. Буквално никаква разлика. Ќе си чекам апдејт.

Користи го со airplane мод и види дали има разлика, навечер кога знаеш дека нема да те бараат итн.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.704
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Огромен скок во квалитет на главна камера. Плус фолд има скоро фул супорт за GCAM уште од launch.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.820
Мислења
910.934
Членови
32.554
Огласи
790
Најнов член
prvache
На врв Дно