• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.275
8.858
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.703
3.535
Се мислам да сменам Redmi Note 10 Pro за A53 5G, има поента или не? Не дека Xiaomi-во не ми брка работа го имам една година и е добар за моите потреби, ама со години ги користам и сакам да сменам за друг производител, а и ракава ме чеша.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.439
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Се мислам да сменам Redmi Note 10 Pro за A53 5G, има поента или не? Не дека Xiaomi-во не ми брка работа го имам една година и е добар за моите потреби, ама со години ги користам и сакам да сменам за друг производител, а и ракава ме чеша.

52S
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
375
719
херцажа
Се мислам да сменам Redmi Note 10 Pro за A53 5G, има поента или не? Не дека Xiaomi-во не ми брка работа го имам една година и е добар за моите потреби, ама со години ги користам и сакам да сменам за друг производител, а и ракава ме чеша.
Јас би. Добиваш 4 години OS апдејти и 5 години безбедносни апдејти. Плус стабилен OS, добра батерија и ок камера. И 5G ако нешто ти значи.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.439
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Може некој да ми каже кој од овие три е најдобар избор? Се работи за купување на ново од мобилара. Телефонот кој ќе биде заменет е А51.
Samsung A52S
Samsung A53 5G
Samsung S20 FE
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
296
284
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Може некој да ми каже кој од овие три е најдобар избор? Се работи за купување на ново од мобилара. Телефонот кој ќе биде заменет е А51.
Samsung A52S
Samsung A53 5G
Samsung S20 FE


Ако камера и брзина ти е приоритет - S20 FE. Нешто послаба камера и чипсет, ама со подобра батерија - A52S. А53 не го гледај.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.439
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Може некој да ми каже кој од овие три е најдобар избор? Се работи за купување на ново од мобилара. Телефонот кој ќе биде заменет е А51.
Samsung A52S
Samsung A53 5G
Samsung S20 FE

S20FE ако е снапдрагон ако не 52
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.781
4.358
Битола
Конечно All-Snapdragon Flagship series со S23. К***в ми плаќаш исто добиваш помалку со Ексинос.
 
Последна промена:

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Земен A52S, фала за советите.

viber_image_2022-08-05_17-54-41-739.jpg
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
375
719
херцажа
Можеби најдобриот смартфон од средна класа во последниве 2 години.
А53 е подобра куповина. А53 е на новиот апдејт план на самсунг заедно со S22, 4 години OS и 5 години security апдејти, додека A52s е на стариот со 3 години OS и 4 години security. A53 ќе оди до Android 16 а A52s до Android 14. Плус 500mAh батерија повеќе кај A53 кое што додава на долготрајноста на уредот.
А53 > A52s
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1.679
3.079
Gaston's setup  
Audio
AR
А53 е подобра куповина. А53 е на новиот апдејт план на самсунг заедно со S22, 4 години OS и 5 години security апдејти, додека A52s е на стариот со 3 години OS и 4 години security. A53 ќе оди до Android 16 а A52s до Android 14. Плус 500mAh батерија повеќе кај A53 кое што додава на долготрајноста на уредот.
А53 > A52s
Шо ќе ти се апдејти кога телефонот е ГОЛЕМ даунгрејд у однос на А52с?
Да не го користиш 4 години случајно?
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
А53 е подобра куповина. А53 е на новиот апдејт план на самсунг заедно со S22, 4 години OS и 5 години security апдејти, додека A52s е на стариот со 3 години OS и 4 години security. A53 ќе оди до Android 16 а A52s до Android 14. Плус 500mAh батерија повеќе кај A53 кое што додава на долготрајноста на уредот.
А53 > A52s
Освен ажурирањата другото скоро ништо не е подобро според тоа што разгледав откако ми го препорачаа А52S. Видов и неколку рецензии и секоја за overall performance го препорачуваа А52S. Башка мислам дека и не доаѓаше полнач со А53 така да и за тоа ќе требаше да се доплаќа. Овој секако ќе се менува за 2 години така да не игра улога тоа дека ќе оди другиот до Android 16.
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
375
719
херцажа
Шо ќе ти се апдејти кога телефонот е ГОЛЕМ даунгрејд у однос на А52с?
Да не го користиш 4 години случајно?
Не е никаков даунгрејд а не па голем, нема потреба од капс локови. Воопшто не е мала работа што уредот е ставен на ист апдејт циклус како S серијата. Да, ќе го користам 5 години, тој што купува мидрејнџ уред сигурно сака да го искористи максимум уредот, нема пари за расфрлање и не купува телефон секоја година. Даунгрејд бил оти на antutu покажувал помалку скор, дај не се глупирајте, барем јутуберине тоа им е работа па мораат нешто да шлапаат оти нема шо друго да се каже. На корисник на мидрејнџ телефон по важно му е уредот повеќе да му истрае, а не на некоја апликација да му покаже 4% повеќе цифри или на селфито да му се гледаат 25 влакна на брадата наместо 24.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.439
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Лелеее, сега го изнервира @psyside . Тешко тебе другарче.

Неме логика да се обjаснуваш со луѓе што зборуваат зa 5 години употреба а имаат 2 јадра помалце т.е. значајно послаб SOC од Snapdragon 788, после само 2-3 години дури и флагшип soc почнува да покажува знаци на успорување, а тек па подпросечен exynos 1280 кој и сега не е оптимален за платено/добиено. A52S беше и е сеуште ненадминат deal, се друго е непотребно.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Што ти значи џикам ејјј. И псај у задње време признава дека тоа Ексинос е С од процесор. Кога ќе ми текне на времето колку паѓаше у несвеС дека било исто, ама не било мајката.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1.679
3.079
Gaston's setup  
Audio
AR
Не е никаков даунгрејд а не па голем, нема потреба од капс локови.
Не беше капс лок, држев шифт. И да - ГОЛЕМ е!
Даунгрејдот.
И пак со шифт.
А редови мењам со СРЕДНИОТ ентер.
:)
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
375
719
херцажа
Што ти значи џикам ејјј. И псај у задње време признава дека тоа Ексинос е С од процесор. Кога ќе ми текне на времето колку паѓаше у несвеС дека било исто, ама не било мајката.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
А ти како си се осмелил уште A50 , 3 години стар телефон да користиш ? Нели гледаш дека не требало да се користи телефонот толку кажаа погоре, дај уозбили се малку и смени го, плус даунгрејд е тој телефон спрема A52s не знам што правиш.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
А ти како си се осмелил уште A50 , 3 години стар телефон да користиш ? Нели гледаш дека не требало да се користи телефонот толку кажаа погоре, дај уозбили се малку и смени го, плус даунгрејд е тој телефон спрема A52s не знам што правиш.

И тоа ексинос. Нема ни џи-кам у п.м. не знам како издржувам. Се мучам тоа е. А дека А53 го утнаа тоа нема збор. Денес да мењам не го зимам.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.827
Мислења
911.169
Членови
32.568
Огласи
797
Најнов член
lazaro
На врв Дно