• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1.573
745
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Ако е само стаклото а екранот под него ок, не би требало да е скапо да се смени.
Пред поскапувањата за Samsung S9 plus беше околу 4500 ден.
Јас во Алфа менував за iPhone 7 plus лани, после замената не се ни познаваше.

Доага со пуњач и слушалици у кутијата xD. Поголем екран од ес 10чето плус и е нов.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
368
287

За тие пари најдобро решение мислам. За 14к има Note 10 со многу подобар CPU ако ти се дава повеќе пари.
Добар предлог, а не е ни многу пробивање на буџетот. Едино проблем ми е тоа што сакам исклучиво самсунг - не дека имам било што против другиве марки.
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
269
251
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Добар предлог, а не е ни многу пробивање на буџетот. Едино проблем ми е тоа што сакам исклучиво самсунг - не дека имам било што против другиве марки.


Извини, не видов дека сме во Самсунг темата. Тогаш овој:

 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
368
287
Извини, не видов дека сме во Самсунг темата. Тогаш овој:

Немај гајле.;) Сепак фала ти за предлогот. Претпоставувам во секој случај дека со предложениот модел ќе забележам некаков "скок" во перформанси мислам во споредба со сегашниов модел што го имам?
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
269
251
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Немај гајле.;) Сепак фала ти за предлогот. Претпоставувам во секој случај дека со предложениот модел ќе забележам некаков "скок" во перформанси мислам во споредба со сегашниов модел што го имам?

Огромен скок.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.384
1.881
Неготино
Show as pop-up нотификации пуштени, ниту една нотификација освен Вајбер не го пали екранот на телефонот.
Шитсунг веќе почнаа да ме нервираат. Има чаре за ова? S20 FE Android 12.
 

Aleksandar!

Gaining Experience
29 јули 2010
544
173

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.570
2.006
Show as pop-up нотификации пуштени, ниту една нотификација освен Вајбер не го пали екранот на телефонот.
Шитсунг веќе почнаа да ме нервираат. Има чаре за ова? S20 FE Android 12.
Што сакаш да направиш?
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
404
323
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Значи пак ќе продава Самсунг по иста цена, ма прекрасно, феноменално.
Извесен член ќе не убедува пак како не е ништо страшно, камерата ќе биде подобра на Exynos.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.035
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

RIP кинези.
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.570
2.006

RIP кинези.

Не знам зошто некој би го купил телефонов со ценава.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.035
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не знам зошто некој би го купил телефонов со ценава.

Само ради 6GB рам. Ама пак е best buy.
Мислењето е автоматски споено:


Еве уште подобар избор, наводно сите 5G биле со Snapdragon 865, мада ЈАС сум скоро сигурен дека видов 5G Еxynos можеби сум помешал нешто, не знам.
 
Последна промена:

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.040
8.225
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Имам проблемче со а52s, после надградба на 12ка, иако е наместено во developer options>mobile data always active, сепак не работи. Некој предлог?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.035
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.384
1.881
Неготино
Ти стигна апдејт ?Испратено од SM-G780F преку IT.mk форум апликација
Стигна.
Што сакаш да направиш?
Секој телефон што сум го имал, кога ќе стигне нотификација од месенџер, смс, телеграм, слек, сакам да се вклучи екранот на секунда - две, да ми ја покаже нотификацијата. Моментално освен вајбер, ниту една нотификација не го пали екранот. Само се слуша звук.
Се ми е вклучено од нотификации.
 

MartinK_2

Intern
8 декември 2011
72
7
Скопје
Стигна.

Секој телефон што сум го имал, кога ќе стигне нотификација од месенџер, смс, телеграм, слек, сакам да се вклучи екранот на секунда - две, да ми ја покаже нотификацијата. Моментално освен вајбер, ниту една нотификација не го пали екранот. Само се слуша звук.
Се ми е вклучено од нотификации.
Посебно влези на секоја апликација и види дали е вклучено Show as pop-up.
Кај некои апликации по default е исклучено.
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
574
732
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
ата вчера вечер исто на A52 и не се т
Да, не помогна.
Здраво другар,

Оди во Play Store и кликни на твојот акаунт (твојата слика) горе десно. Потоа оди во Settings, па во Network preferences. Е сега таму под двете App download preference и Auto download preference ќе одбереш Over any network. Следно Reboot на уредот и проблемот е решен.

Имај убав ден!

Испратено од CLT-L09 преку IT.mk форум апликација
Фала дечки.
На Over any network ми беа. Апдејтував се на Play Store, Galaxy Store и телефон, мавнав рестарт на телефон, ништо не помогна, па им изгаснав нофитикација, и проблемот е успешно игнориран :)
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.591
1.754
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Да, не помогна.

Фала дечки.
На Over any network ми беа. Апдејтував се на Play Store, Galaxy Store и телефон, мавнав рестарт на телефон, ништо не помогна, па им изгаснав нофитикација, и проблемот е успешно игнориран :)
Исто.
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
404
280
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Да, не помогна.

Фала дечки.
На Over any network ми беа. Апдејтував се на Play Store, Galaxy Store и телефон, мавнав рестарт на телефон, ништо не помогна, па им изгаснав нофитикација, и проблемот е успешно игнориран :)
Јас само направив uninstall на срањето, толку. Плус наместив во settings да не прави auto-update на apps.
 
Последна промена:

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.384
1.881
Неготино
Посебно влези на секоја апликација и види дали е вклучено Show as pop-up.
Кај некои апликации по default е исклучено.
Еве како се. На месенџер не можеш ни да го вклучиш, се гаси самото веднаш. Неколку месеци така праи.
За останатите немав проблем пред андроид 12. Сега настана ова..
 

Атачменти

 • Screenshot_20220126-192806_Settings.jpg
  Screenshot_20220126-192806_Settings.jpg
  189 KB · Прегледи: 42
 • Screenshot_20220126-192830_Settings.jpg
  Screenshot_20220126-192830_Settings.jpg
  200,2 KB · Прегледи: 43

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
269
251
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.524
4.358
Endurance rating 92h, другото перфекција.
4500mah е одлична бројка, башка (би требало) Снапдрагон. Е сега целото тоа со Самсунг софтвер е, така да 50/50 е шансата да добиеш топ телефон со топ батерија или 50/50 да добиеш Antminer Алфаплам.
Така да тоа е.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.236
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно