• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
531
669
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Го уклучив S10+ после месец и пол седење во фиока, одма доби апдејт на OneUI 4/Android 12. Нула намера имам да се вратам на него, ама ќе го расчепкам денојве чисто да видам шо имат ново.
Зошто ти стои С10+ во фиока ?
Ако не ти треба а е добар телефонот, дај да го замениме со мојот, А71, па тој нека ти стои во фиока :)
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,817
3,170
Зошто ти стои С10+ во фиока ?
Ако не ти треба а е добар телефонот, дај да го замениме со мојот, А71, па тој нека ти стои во фиока :)

Напукнато е стаклото во горниот лев ќош, пред два месеци зедов нов телефон и овај не ми се исплатит ни да го поправам, ни да го продавам пукнат :)
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
531
669
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Напукнато е стаклото во горниот лев ќош, пред два месеци зедов нов телефон и овај не ми се исплатит ни да го поправам, ни да го продавам пукнат :)
Ако е само стаклото а екранот под него ок, не би требало да е скапо да се смени.
Пред поскапувањата за Samsung S9 plus беше околу 4500 ден.
Јас во Алфа менував за iPhone 7 plus лани, после замената не се ни познаваше.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
675
716
Скопје
Ти се исплати повеќе да ти стои во фиока отколку да го шитнеш за 100евра рецимо? Каде е исплатливоста во тоа.
Секогаш е океј да се има барем 1 backup телефон дома ако се случи нешто на main-от.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,817
3,170
Ти се исплати повеќе да ти стои во фиока отколку да го шитнеш за 100евра рецимо? Каде е исплатливоста во тоа.
Backup телефон во фиока за недај боже ситуации секогаш ми вредит појќе од 100 евра.

Ако е само стаклото а екранот под него ок, не би требало да е скапо да се смени.
Пред поскапувањата за Samsung S9 plus беше околу 4500 ден.
Јас во Алфа менував за iPhone 7 plus лани, после замената не се ни познаваше.

Да, само стаклото е горе во ќошот. Сега ги гледам на reklama5, по 300 евра се сочуваните, шо значит за овај би можел да земам колку, 200 евра? Па да си го сменит стаклото купувачот.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,793
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Snapdragon 888 потврдено за наш реон на S21FE.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
209
120
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
209
120
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
255
235
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Стигна, стигна.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
209
120
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
На SEE ви е регионот? Кај мене уште ништо нема.
Мојот како што сум ти кажал е 5G верзијата, земен од Мобеликс а е за индиски пазар. Нешто посебно не сум подесувал на телефонот.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,883
6,904
www.mikrotikmacedonia.net

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,323
4,091
Не е интересен.

Едит: View: https://mobile.twitter.com/UniverseIce/status/1481649951600156673


Ова е веќе нешто поинтересно. Го убија Ексинос уште пред да се појави.
Ексинос само за нас беше, дека им е беспари во однос на Снапдрагонот. Чист кеш.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,793
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,184
5,779
Јас стварно не сум во тек со ова, ама нели едно време Ексинос беа појаки од Снапдрагон верзиите? Зборам пред 4 или 5 години кога поактивно ги следев, мислам дури и корисниците се молеа да биде со овој процесор. Што се случи - ги дадоа фабриките за АМД/Интел/Епл М1?
 

noc32

Intern
21 март 2016
62
42
Стигна апдејтот кај мене, С20. За 2-3 дена ќе пишам инфо за батерија и останати рабoti :)
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,323
4,091
Јас стварно не сум во тек со ова, ама нели едно време Ексинос беа појаки од Снапдрагон верзиите? Зборам пред 4 или 5 години кога поактивно ги следев, мислам дури и корисниците се молеа да биде со овој процесор. Што се случи - ги дадоа фабриките за АМД/Интел/Епл М1?
Еден им се имаше потрефено по грешка да е сличен со снапдрагонот.
 

imortel

Gaining Experience
18 февруари 2012
126
152
Скопје
Како и секогаш Т-Mobile на крај ќе добие апдејт на 12ка.
Јас се мислам да флешнам 11ка од декември чисто да го сменам CSCто и да си добијам OTA од истиот.
Само ми е страв да не го деактивирам Knox и да си ја изгубам гаранцијата на С20+.
Имал некој искуство со ваков случај?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,793
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Како и секогаш Т-Mobile на крај ќе добие апдејт на 12ка.
Јас се мислам да флешнам 11ка од декември чисто да го сменам CSCто и да си добијам OTA од истиот.
Само ми е страв да не го деактивирам Knox и да си ја изгубам гаранцијата на С20+.
Имал некој искуство со ваков случај?

Тој телефон одамна е со еден тон апдејти, скоро ништо не менува дали ќе имаш од последен месец или од 1-2 претходни. Не се замарај.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,883
6,904
www.mikrotikmacedonia.net
Screenshot-20220116-001727-Device-care.jpg
Нешто помал SOT на Андроид 12. На 11-ката вадев подобар СОТ. Некако ми ја цеди батеријата побргу. S10+ Exynos.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,100
Мислења
877,659
Членови
30,698
Најнов член
Rado
На врв Дно