• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Абе побрзо лек за коронава ќе најдат него Самсунг што ќе имаат најдобра камера на пазарот. Не знам веќе која година по ред само работат и работат и пак Пикселот е подобар за слики, а ајфонот за видеа.

Мене ме ме занима камерата на Samsung него сензорот кој ќе го има и Xiaomi. Ни Pixel ни иПхоне ни блиску не се до добро среден GCAM порт и јак хардверски сензор комбо.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,774
2,446
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Откако направив factory reset пред 2 недели, немам видено crash на апликација во Android 12, и тие што претходно правеа беља (пр. Outlook од Play Store) сега се ок, и оперативниот и апликациите се стабилни.
Од нови работи најкорисна ми е новата опција за AOD, да биде активен само кога ќе пристигне нова нотификација додека го отклучиш телефонот, друго немам осетено битни промени освен некои естетски работи, перформансите се исти.

Исто приметив, бидејќи користам Dual Messenger, имам втор account за вториот број на Viber, на Android 11 често знаеше да стигне генеричка нотификација дека имам порака на Viber, а притоа не кажува од кој е и на кој од двата account-и се однесува. Сега ги дава коректно нотификациите и има икона ако пристига на вториот account.

Kaj естетски работи, има некој баг што некогаш се јавува со позадината и blur-от што го додадоа кога палиш/излагаш од апликација - во погрешна ориентација е позадината во blur-от додека трае анимацијата. Може е средено со најновиов апдејт, сега го инсталирав па ќе видиме.
 

xGenius

Intern
7 ноември 2014
12
0
Каде кај нас може да се најде оваа боја на A52s?

d8e70f9a3ae5d02e071c88d0478832ed.jpg
 

Nik

Gaining Experience
4 април 2018
80
60
Искуство со полнач( 25w wall charger) од нептун, анхоч... Дали работи брзо полнење и дали телефонот ги препознава?
Се работи за с21+

Sent from my SM-G996U1 using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Искуство со полнач( 25w wall charger) од нептун, анхоч... Дали работи брзо полнење и дали телефонот ги препознава?
Се работи за с21+

Sent from my SM-G996U1 using Tapatalk

Toчен модел на полнач?
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,774
2,446
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64

Nik

Gaining Experience
4 април 2018
80
60
Фала на сите. Зедов од Сетек (јбг само они имаа на залиха иако беа последна опција). Работи како што треба. Цената беше 999мкд што е сосема ок.

Sent from my SM-G996U1 using Tapatalk
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
255
235
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Можам да заменам S20 FE Exynos за нов А52ѕ, што мислите? Камера и батерија ми е најбитно на телефон.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,057
2,602
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Мислење ?
Ако го купуваш,купи го од тука.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,246
3,762
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Zotac AMP Holoback RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

gremlin

Archer
18 октомври 2009
2,774
2,313
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800H
Motherboard
Intel HM470
Storage
Samsung 850 Pro 512GB
PSU
300W
RAM
16GB DDR4 Kingston 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 3060 6GB
Case
Lenovo Legion 5 Pro
Mouse
Logitech G703
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
16" 2K 165Hz HDR400
OS
Windows 11 Pro 64Bit
Можам да заменам S20 FE Exynos за нов А52ѕ, што мислите? Камера и батерија ми е најбитно на телефон.
Ако не ти е битна телефото камерата кај 20ФЕ тогаш можеби и вреди 52-ката бидејќи треба доста повеќе да држи батерија а другите камери се тука некаде.
 
14 септември 2014
32
13
Пред неколку денови земав Samsung A52s и дури вчера почнав да го користам.
Имаат мана гледам и во Србија на форум се жалат, лајсната знае да крцка и да има луфта.
И мојот со истиот к'смет на два сантиметри под power button лупка лајсната и нервира ептен кога е тивко.
Сабајле го одбесов во сервис па ќе видиме што ќе направам.
Пред тоа се јавив во Samsung подршка и ми кажаа дека таква е процедурата.
За друго немам замерки, но GCam на Xiaomi Mi A3 е многу подобра.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
86
84
Битола
Пред неколку денови земав Samsung A52s и дури вчера почнав да го користам.
Имаат мана гледам и во Србија на форум се жалат, лајсната знае да крцка и да има луфта.
И мојот со истиот к'смет на два сантиметри под power button лупка лајсната и нервира ептен кога е тивко.
Сабајле го одбесов во сервис па ќе видиме што ќе направам.
Пред тоа се јавив во Samsung подршка и ми кажаа дека таква е процедурата.
За друго немам замерки, но GCam на Xiaomi Mi A3 е многу подобра.
Од кај го купи? Како да има луфта, телефонот е со сертификат за водоотпорност?
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,093
824
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Пред неколку денови земав Samsung A52s и дури вчера почнав да го користам.
Имаат мана гледам и во Србија на форум се жалат, лајсната знае да крцка и да има луфта.
И мојот со истиот к'смет на два сантиметри под power button лупка лајсната и нервира ептен кога е тивко.
Сабајле го одбесов во сервис па ќе видиме што ќе направам.
Пред тоа се јавив во Samsung подршка и ми кажаа дека таква е процедурата.
За друго немам замерки, но GCam на Xiaomi Mi A3 е многу подобра.
И јас го имам истиот телефон ,но кај мене нема луфта никаква. Инаку која верзија на GCam ја користиш?
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,389
1,156
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Пред неколку денови земав Samsung A52s и дури вчера почнав да го користам.
Имаат мана гледам и во Србија на форум се жалат, лајсната знае да крцка и да има луфта.
И мојот со истиот к'смет на два сантиметри под power button лупка лајсната и нервира ептен кога е тивко.
Сабајле го одбесов во сервис па ќе видиме што ќе направам.
Пред тоа се јавив во Samsung подршка и ми кажаа дека таква е процедурата.
За друго немам замерки, но GCam на Xiaomi Mi A3 е многу подобра.
Веќе нецел месец кај што го имам и нема никаква луфта на рамката. Иначе @389mk А52s-ката е со IP67 за водоотпорност.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,127
Мислења
878,388
Членови
30,742
Најнов член
Foolish Mastermind
На врв Дно