Samsung паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,535
4,758
Прееска мислев да го пишам истото, ама заборавив...
Едвај чекам да ја пуштат во Самсунг Стор. Страшно добри фотки /обработки ке излегуваат.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Прееска мислев да го пишам истото, ама заборавив...
Едвај чекам да ја пуштат во Самсунг Стор. Страшно добри фотки /обработки ке излегуваат.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Чим има мулти хдр спојки во RAW ќе биде драма.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Некој со S21U да ја проба апликацијата?
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,769
2,440
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Еве од мене нешто набрзина, немам пејзажи околу мене така да од пецето во услови на послаба осветленост. Она што приметив е дека многу постабилен беше viewfinder-от во Expert RAW него ли во сток апликацијата.

Сите се од 10x телефото камерата, прво во обичен Photo mode, па Night mode од stock camera апликацијата на Android 12, после Expert RAW, секаде со auto подесувања, само уклучена апликација и зумирано.

Photo:

obicna.jpg

Night mode:

obicna night.jpg

Expert RAW: (jpeg, не приметив разлики со .dng фајлот)

RAW jpg.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Прво тест у добро светло, дај EXIF од прва слика, не личи на оптички зум него на Кроп од главен сензор
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,769
2,440
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Прво тест у добро светло, дај EXIF од прва слика, не личи на оптички зум него на Кроп од главен сензор
My bad, според ова изгледа од 3x сензорот е првата.


2a6f6250bafa9b328f3f44205a6db6b0.jpg


Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,535
4,758
Викендов ке бидам послободен ке пробам некоја слика со апликацијата.

Инаку, синоќа добив апдејт на саатот, Galaxy Watch R800. Мислам дека оваа година Самсунг ке престане со апдејти за овој модел :)

Screenshot_20211125-104632_Galaxy Watch PlugIn.jpg

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,196
3,694
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Друга работа шо ми влезе во очи и ја забележав деновиве после инстслација на андроид 12 - било која апликација шо има фул скрин за прикажување слики (освен нативната галерија), откако ќе се излези од фул скрин мод му требаат 2-3 секунди некогаш да биди респонзивен уредот.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,436
1,566
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Зошто после апдејтов на Андроид 12 кога ќе стигнеш до крај со скролање на некоја страна се таласа на една секунда? Као анимација дека си стигнал до крајот или баг? Не изгледа убаво.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,196
3,694
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Зошто после апдејтов на Андроид 12 кога ќе стигнеш до крај со скролање на некоја страна се таласа на една секунда? Као анимација дека си стигнал до крајот или баг? Не изгледа убаво.
Каков талас? Мислиш ако тргаш нагоре се шират менијатс/елементите?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,436
1,566
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Како да прелева како растегнати да се буквите и се...
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,196
3,694
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Мислам дека таква им е замислата за уи то да биди. Ко ќе скролаш набрзина нагоре/надолу, ко ќе стигни до крај, како еластичен ефект е, се некако се издолжува. Ама мислам дека е такво уи-то, не е баг
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,436
1,566
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Мислам дека таква им е замислата за уи то да биди. Ко ќе скролаш набрзина нагоре/надолу, ко ќе стигни до крај, како еластичен ефект е, се некако се издолжува. Ама мислам дека е такво уи-то, не е баг
По се изгледа. Корисно е пошто знаеш дека дошол крајот на страната (да не си мислиш дека има уште за loading) ама не изгледа баш најелегантно :)
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,420
1,853
По се изгледа. Корисно е пошто знаеш дека дошол крајот на страната (да не си мислиш дека има уште за loading) ама не изгледа баш најелегантно :)
Ова го имаше во постари андроид верзии, на еластичноста мислам. На претходната верзија 11 си беше мал оверлеј што колку повеќе тегнеш толку поголем станува. Глупаво е моменталното решение затоа што не ти дава да скролаш додека не заврши анимацијата.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,436
1,566
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ова го имаше во постари андроид верзии, на еластичноста мислам. На претходната верзија 11 си беше мал оверлеј што колку повеќе тегнеш толку поголем станува. Глупаво е моменталното решение затоа што не ти дава да скролаш додека не заврши анимацијата.
На 11 не сум приметил воопшто значи било дискретно освен ако не тегнеш со сила :=)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,030
5,301

3.-the-incredible-hulk-e1593283159643.jpg

Абе побрзо лек за коронава ќе најдат него Самсунг што ќе имаат најдобра камера на пазарот. Не знам веќе која година по ред само работат и работат и пак Пикселот е подобар за слики, а ајфонот за видеа.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,078
807
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Абе побрзо лек за коронава ќе најдат него Самсунг што ќе имаат најдобра камера на пазарот. Не знам веќе која година по ред само работат и работат и пак Пикселот е подобар за слики, а ајфонот за видеа.
Па пикселот користи камера на самсунг;). Сега сите идат на 50МР камера незнам колку ке биде потребно 600МР!
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,030
5,301
Па пикселот користи камера на самсунг;). Сега сите идат на 50МР камера незнам колку ке биде потребно 600МР!

Така де, и Сони користи панели од LG па има подобри телевизори заради Bravia Engine.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,301
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно