• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.024
29.910
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

DrMTR

Guru
27 март 2014
6.974
7.104
www.mikrotikmacedonia.net
Го имам и јас истиот, гледам многу го форсираат А52с па викам да направам некоја промена. Ама ке си го чувам С10+. Батерија како ти се понаша? Колку ти е СОТ?
Немаш потреба да менуваш. Телефонот иако е 2019 излезен, сеуште одлично лизга. Нема 120хз екран и најнов чипсет ама работата си ја обавува одлично. Мојот е стар година и 4 месеци и си држи одлично. СОТ околу 6 часа. За мене е ОК. Ако правиш апгрејд логички би било да почекаш да излезе S22 во јануари или февруари, па тогаш да мигрираш на S21 серијата, бидејки S22 ке биде оверкил тековната година.
 
Последна промена:

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
267
321
Немаш потреба да менуваш. Телефонот иако е 2019 излезен, сеуште одлично лизга. Нема 120хз екран и најнов чипсет ама работата си ја обавува одлично. Мојот е стар година и 4 месеци и си држи одлично. СОТ околу 6 часа. За мене е ОК. Ако правиш апгрејд логички би било да почекаш да излезе S22 во јануари или февруари, па тогаш да мигрираш на S21 серијата, бидејки S22 ке биде оверкил тековната година.
Во право си. Кај мене СОТ едвај 4 часа е, а го имам неполни 2 години... Нешто не штима кај мене
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.572
Drachevo
Многу викање околу А52s, X3 Pro e поефтин и за нијанса подобар телефон. Само како ќе се покаже стабилен во работа...
Споредба на камерите помеѓу Iphone12,Poco X3Pro и A52s


Good light:
1632994842247.png

Low light:
1632994908064.png 1632994874954.png 1632995004947.png

Poco има најдобра камера од триово
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.024
29.910
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
A52s е комплетен пакет, Poco не е.
 

okaiDDi

Intern
10 август 2021
10
2
А ме интересира дали постои начин да се бришат(не само „disable“) овие default апликации без да се рутира тел. или да се симиња посебен ROM фајл ? Кога и да пробаш да избришам нешто, секад ми го дава истово(2-ра слика). Пробав и со adb, но истата приказна е.
1633003903409.jpeg 1633004125691.png
 

Andrei

Intern
22 февруари 2016
42
38
Скопје
А ме интересира дали постои начин да се бришат(не само „disable“) овие default апликации без да се рутира тел. или да се симиња посебен ROM фајл ? Кога и да пробаш да избришам нешто, секад ми го дава истово(2-ра слика). Пробав и со adb, но истата приказна е.
Погледнете го атачментот 104623Погледнете го атачментот 104624

Не работи adb shell pm uninstall -k --user 0 (package name)?
На А40ка имам пробувано работи, ако добро се сеќавам.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6.974
7.104
www.mikrotikmacedonia.net
Во право си. Кај мене СОТ едвај 4 часа е, а го имам неполни 2 години... Нешто не штима кај мене
Абе зависи како го користиш телефонот. Ако имаш постојано вклучено Mobile Data и користиш често Блутут и кај мене знае да падне на 4 часа. Ништо чудно не е тоа. За две години некаде и очекувано е батеријата малку да наслаби, ама ништо страшно.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.381
1.879
Неготино
После апдејтов последен за S20 FE некако ко да не грее толку. Ја пуштив Marvel Revolution и играв добри 20тина минути, не загреа воопшто телефонот.
Претходно ја пуштав 3 минути и у рака не се држеше.

Е сеа уште батерија да средат и таманка.
 

okaiDDi

Intern
10 август 2021
10
2
Сакав да инсталирам на тел. TWRP за да можам да го инсталирам потоа Liniage OS. Според овие напатсвија, го искористив Odin3 за да го всадам TWRP фајлот во телефонот, но кога ќе отидам во fastboot за да го направам тоа, во Odin3 ми дава FAIL:
1633015932023.png 1633025044504.png
После сето ова, телефонот ми се зезна на кратко, но успеав да го вратам у нормала. Крајната цел ми да го рутнам тел., но мора во Odin3 да се внесе тој TWRP фајл. Дали некој знае што може да е проблемот ?
(TWRP фајлот е точно тој за мојот модел на тел. Samsung A20e) еве го
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.020
1.742
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Сакав да инсталирам на тел. TWRP за да можам да го инсталирам потоа Liniage OS. Според овие напатсвија, го искористив Odin3 за да го всадам TWRP фајлот во телефонот, но кога ќе отидам во fastboot за да го направам тоа, во Odin3 ми дава FAIL:
Погледнете го атачментот 104628Погледнете го атачментот 104636
После сето ова, телефонот ми се зезна на кратко, но успеав да го вратам у нормала. Крајната цел ми да го рутнам тел., но мора во Odin3 да се внесе тој TWRP фајл. Дали некој знае што може да е проблемот ?
(TWRP фајлот е точно тој за мојот модел на тел. Samsung A20e) еве го
треба да го симнеш img.tar фајлот од 50тина MB. а не .md5 фајлот (како гледам на сликата)
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.294
3.969
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Секјурити пач 1ви октомври. S21U, exynos, секој месец одприлика ова време стига апдејтот.

Screenshot_20211003-113300_Software update.jpg
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.739
5.300
Веќе бев на Октомври пач, ама сабајлево пристигна апдејт 20мб.
Screenshot_20211003-112312_Software update.jpg

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.020
1.742
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

се надевам ова е во насока на фабрички de-bloat на Samsung телефоните.

Пошто досегашното искуство е разочарувачко - не може premium модел да доаѓа со 500 апликации кои уште и те спамираат со нотификации (MS OneDrive глеам у тебе)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.024
29.910
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

се надевам ова е во насока на фабрички de-bloat на Samsung телефоните.

Пошто досегашното искуство е разочарувачко - не може premium модел да доаѓа со 500 апликации кои уште и те спамираат со нотификации (MS OneDrive глеам у тебе)

Буквално ништо не ме спамирало.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.020
1.742
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Буквално ништо не ме спамирало.
well, и ја така мислев. sneaky bastard у еден момент му се појавува во нотификации на татко ми „Овде мора да кликнеш за да ти бидат сигурни податоците“. OneDrive-от не бил користен никогаш
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.024
29.910
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
well, и ја така мислев. sneaky bastard у еден момент му се појавува во нотификации на татко ми „Овде мора да кликнеш за да ти бидат сигурни податоците“. OneDrive-от не бил користен никогаш

Се што не користите ставај во deep sleep, и исклучи нотификации за истите
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.020
1.742
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.024
29.910
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

blackfen1

Gaining Experience
16 јануари 2018
62
80
И јас се уште се мислам дали да го земам A52s.. или пак Mi 11 Lite 5G..
моментално користам POCO X3 ама не знам што да правам со "субвенциите" од обнова на договор
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.024
29.910
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
И јас се уште се мислам дали да го земам A52s.. или пак Mi 11 Lite 5G..
моментално користам POCO X3 ама не знам што да правам со "субвенциите" од обнова на договор

Па види, мислење иде кога Xiaomi има некоја предност во хардвер, обично значајно побрз SOC, тука нема никаква и нема што да се мисли.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.294
3.969
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.155
Мислења
891.715
Членови
31.495
Огласи
30
Најнов член
WhatThePuck
На врв Дно