Samsung паметни телефони - генерална дискусија

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,769
2,440
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Некој да не знае обично на колку време се обновуваат залихите на S21 во Телеком? Ultra во Phantom Black го нема веќе некое време, ниту обичниот во сива боја.
На телефон не даваат информација кога би пристигнале, а сајтот не знам дали го ажурираат редовно.
Ако има некој со инсајдерски информации би бил ептен благодарен :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Некој да не знае обично на колку време се обновуваат залихите на S21 во Телеком? Ultra во Phantom Black го нема веќе некое време, ниту обичниот во сива боја.
На телефон не даваат информација кога би пристигнале, а сајтот не знам дали го ажурираат редовно.
Ако има некој со инсајдерски информации би бил ептен благодарен :)

За тебе ли е?

Ако да, да почекаш S22x?
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,769
2,440
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
За тебе ли е?

Ако да, да почекаш S22x?

За мене да, инаку S22 далеку ми се, требаше уште пред некој месец да сменам телефон ама се одложи, чим дојде на залиха некој од S21 (не плус) ќе земам.
Ги разгледував сите 3 модели повеќе пати и S21+ не ми остави некој впечаток, обичниот за доста пониска цена ми делува како подобра зделка, тоа што мислев дека пластиката позади е некој big deal се уверив дека не е, башка убаво лежи во рака.
Ultra-та ме влече ради камерите и екранот, се осеќа дека е прав flagship уред, секако многу посолен од обичниот.
Исто се двоумев за iPhone 12 едно време ама сепак би идел на Samsung заради Android и OneUI, иако користам прва верзија од скинот на Android 9 многу ми се допаѓа како е изведен и опциите што ги нуди. Не би се префрлал на iOS засега.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
За мене да, инаку S22 далеку ми се, требаше уште пред некој месец да сменам телефон ама се одложи, чим дојде на залиха некој од S21 (не плус) ќе земам.
Ги разгледував сите 3 модели повеќе пати и S21+ не ми остави некој впечаток, обичниот за доста пониска цена ми делува како подобра зделка, тоа што мислев дека пластиката позади е некој big deal се уверив дека не е, башка убаво лежи во рака.
Ultra-та ме влече ради камерите и екранот, се осеќа дека е прав flagship уред, секако многу посолен од обичниот.
Исто се двоумев за iPhone 12 едно време ама сепак би идел на Samsung заради Android и OneUI, иако користам прва верзија од скинот на Android 9 многу ми се допаѓа како е изведен и опциите што ги нуди. Не би се префрлал на iOS засега.

Онда S21U, си гази уредот.
 

Rac58

Gaining Experience
5 јануари 2017
267
175
Скопје
S20 FE уште нема апдејт.
Ај па зошто им е, од 3 саати СОТ ќе намалат на 2 со апдејт.
Незнам од кај си го земал телефонот и каква спецификација има уредот. Не е точно дека СОТ има 3 часа. Пред 1 септември имаше околу 5 часа СОТ. а сега после септемврискиот апдејт, кој го добив на 2 септември тера до 6,5 часа СОТ.Инаку мојот уред е земен пред 2 месеци во Телеком и има ГПУ адрено 650 и Снапдрагон процесор на 2,84 Гхерци
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,033
2,559
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
S20 FE уште нема апдејт.
Ај па зошто им е, од 3 саати СОТ ќе намалат на 2 со апдејт.
Со фалинка ти е телефонот,нека ти ги вратат парите ако неможат да ти го сервисираат.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,039
1,518
Неготино
Незнам од кај си го земал телефонот и каква спецификација има уредот. Не е точно дека СОТ има 3 часа. Пред 1 септември имаше околу 5 часа СОТ. а сега после септемврискиот апдејт, кој го добив на 2 септември тера до 6,5 часа СОТ.Инаку мојот уред е земен пред 2 месеци во Телеком и има ГПУ адрено 650 и Снапдрагон процесор на 2,84 Гхерци
Океј е, имаш едно 50 пати пишано дека е снапдрагон. Мојот не е и грее ко печка дури и пораки да уклучам. Скоро никој тука нема снапдрагон од тој модел.

Со фалинка ти е телефонот,нека ти ги вратат парите ако неможат да ти го сервисираат.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Беше последен во А1 и ми го дадоа отворен, со оправдување дека го отвориле во Х салон да го покажат и го изгасиле. Кога го земав, имаше 0% батерија така да тешко да го изгасиле. Произведен е Декември 2020, јас го земав во Јуни. Којзнае колку време дремел на 0% батерија.
Успеав да го пукнам екранот пред 3 недели, така да и да го однесам на сервис, знаејќи ја нашата Македонија, ќе ми го вратат со изговор дека јас сум виновен.

Ова е вторпат што земам телефон од А1 Неготино и веќе нема да ја повторам таа грешка. Минатиот телефон беше Нокиа 3 и имаше проблеми со микрофонот. Го однесов, ми рекоа се е во ред земи си го назад.
Додека Ми А3 кога земав од Скопје, пред мене го отворија се убаво, ене го 2 години мака нема.

Инаку ако е олеснителна околност, 24/7 го терам на 120hz, и вчера од 100% на 28% кога дојде, имав се на се 3 саати SOT.
Brightness користам некаде на 15 - 25%.
 

Rac58

Gaining Experience
5 јануари 2017
267
175
Скопје
Океј е, имаш едно 50 пати пишано дека е снапдрагон. Мојот не е и грее ко печка дури и пораки да уклучам. Скоро никој тука нема снапдрагон од тој модел.
Пријателу кој ти е проблемот, јас или А ниеден. Кој зема телефон ако е пред тоа отворен и плус на се 0% батерија. Од мое лично искуство јас секогаш барам да го вклучат и вметнат Сим-картичката, да се јавм на пријател, па после потпишувам. Батеријата на сите телефони ( а ги има преку 20, бидејќи користам 4 тел. броеви) секогаш е околу 60-70%. Поздрав и отвори очи, и не се тревожи се толку. Човек учи дур е жив.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,039
1,518
Неготино
Пријателу кој ти е проблемот, јас или А ниеден. Кој зема телефон ако е пред тоа отворен и плус на се 0% батерија. Од мое лично искуство јас секогаш барам да го вклучат и вметнат Сим-картичката, да се јавм на пријател, па после потпишувам. Батеријата на сите телефони ( а ги има преку 20, бидејќи користам 4 тел. броеви) секогаш е околу 60-70%. Поздрав и отвори очи, и не се тревожи се толку. Човек учи дур е жив.
Моја беше грешката до некаде, знам. Беше у кесе ставен, спремен и не видов дека е отворен додека не стигнав дома.
За претходно земање никогаш не сум барал да ставам картичка. Безвезе ми изгледа тоа малце.
Батеријата да, секогаш треба да е над 40%
Може требаше да го вратам и да се порасправам малце, ама ќе ме направеа будала, така да батали.
 

Rac58

Gaining Experience
5 јануари 2017
267
175
Скопје
Моја беше грешката до некаде, знам. Беше у кесе ставен, спремен и не видов дека е отворен додека не стигнав дома.
За претходно земање никогаш не сум барал да ставам картичка. Безвезе ми изгледа тоа малце.
Батеријата да, секогаш треба да е над 40%
Може требаше да го вратам и да се порасправам малце, ама ќе ме направеа будала, така да батали.
Така не би требало, барем во Телеком. Тие самите ги кинат налепниците пред мене, го вклучуваат и го активираат телефонот, па дури после тоа го ставаат во кеса. Верувај, тоа мене да ми го направат биди сигурен дека нема лесно да се извлечат, толку сум нападен и упорен што на крај ќе ме замолат да ми го сменат или вратат парите. Пред 5 години имав проблем со Sony Xperia z3. 15 дена пред истекот на гаранцијата се потопи, ме мотааа 7 дена и ми дадоа нов телефон, и гаранцијата ја продолжија за 7 дена. Јас повторно истиот телефон го потопив, ми се истури Кока-кола врз него и јас го исправ на чешма. Верувал или не по 2 ден сервисот ми понуди нов телефон, јас одбив да земам од нив туку побарав да го земам од Телеком,. После 3 дена натегање Телеком ми даде нов телефон. Затоа немој за твоите 600 евра да ги баталиш туку низ нос да им ги извадиш.
 
Последна промена:

Lokomotiva

Intern
10 јуни 2018
39
12
Така не би требало, барем во Телеком. Тие самите ги кинат налепниците пред мене, го вклучуваат и го активираат телефонот, па дури после тоа го ставаат во кеса. Верувај, тоа мене да ми го направат биди сигурен дека нема лесно да се извлечат, толку сум нападен и упорен што на крај ќе ме замолат да ми го сменат или вратат парите. Пред 5 години имав проблем со Sony Xperia z3. 15 дена пред истекот на гаранцијата се потопи, ме мотааа 7 дена и ми дадоа нов телефон, и гаранцијата ја продолжија за 7 дена. Јас повторно истиот телефон го потопив, ми се истури Кока-кола врз него и јас го исправ на чешма. Верувал или не по 2 ден сервисот ми понуди нов телефон, јас одбив да земам од нив туку побарав да го земам од Телеком,. После 3 дена натегање Телеком ми даде нов телефон. Затоа немој за твоите 600 евра да ги баталиш туку низ нос да им ги извадиш.
Totally agree!
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,365
3,047
Ресен
A52s, кога ќе уклучам Wifi, 4G е исто така активно.
А52 обичен не е така, ги споредив и сите опции во Wifi и Mobile data се исти.

Switch to mobile data опцијата не прави разлика нити во Developer Options -> Mobile data always active (исклучена).
Reset network settings не го реши.

Можам да го решам со Bixby routines ама не е тоа тоа па ме интересираше некој да не знае или има сличен “проблем“.

viber_image_2021-09-22_06-12-35-561.jpg
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,365
3,047
Ресен
A52s, кога ќе уклучам Wifi, 4G е исто така активно.
А52 обичен не е така, ги споредив и сите опции во Wifi и Mobile data се исти.

Switch to mobile data опцијата не прави разлика нити во Developer Options -> Mobile data always active (исклучена).
Reset network settings не го реши.

Можам да го решам со Bixby routines ама не е тоа тоа па ме интересираше некој да не знае или има сличен “проблем“.

Погледнете го атачментот 104307
За да го испочитувам OCDто што го имам, му направив целосен ресет, ионака прилично нов е телефонов, сега не се двете заедно уклучени, само Wifi.

Ќе инсталирам апликации и сетинзи еден по еден да видам што го секираше.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,779
1,088
Реално нема потреба од Note кога сите функции ги интегрираа во S серијата.

View: https://mobile.twitter.com/UniverseIce/status/1440579978542780425
Тоа е добро нека има еден С модел со дупче за пенкало и готово, Ноте немаше смисла пошто излегуваше Август/Септември и за тоа време С серијата веќе имаше добра цена, а на Ноте додека да му падне цената ќе излезе нова С генерација. Ноте имаше смисла кога се разликуваше драстично од С.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,858
6,883
www.mikrotikmacedonia.net
Тоа е добро нека има еден С модел со дупче за пенкало и готово, Ноте немаше смисла пошто излегуваше Август/Септември и за тоа време С серијата веќе имаше добра цена, а на Ноте додека да му падне цената ќе излезе нова С генерација. Ноте имаше смисла кога се разликуваше драстично од С.
Така е. Не гледам поента на Ноте серијата повеќе, откако С серијата ја направија огромна на димензии, ставија подршка за S Pen и останати функции специфични за Ноте серијата. Уште да најдат начин да направат место за С пен во С серијата и таман си е. За цените не коментирам.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,420
1,853
Треба да земам А51 или А32 и да го продадам. Кој од овие телефони да го земам за побрзо да се даде?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,300
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно