• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Од вчера користам Samsung А71.
Налетав случајно на ептен зачувано телефонче со 8гб рам за 11.000 денари, и после 2014 и Note 4 се вратив пак да користам Samsung телефони како daily driver. Читав дека со средиле оперативниот, но морам да признаам дека сум импресиониран.
За жал нема 90/120Hz Refresh Rate, ама здравје наредниот ке има.
psy спомна ставање апликации во deep sleep, препорака за некоја друга оптимизација ?
Честито, гасење на сите нотификации од апликации што не ги користиш.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
138
229
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Дали има gcam за с21 ултра?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Дали има gcam за с21 ултра?
За Exynos не е ништо пособено. За Snapdragon ако имаш е друг муабет, има многу повеќе развој за неа. Камерата на S21U е феноменална ако не си pixel peeper. Не се замарај за тоа, изгаси scene optimizer, и играј си со night mode дури и преку ден ако сликаш статични објекти, исто така пред да сликнеш повлечи надоле малце експозицијата да ја спуштиш и ќе добиеш објективно попријатна за око слика.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,734
3,624
Од вчера користам Samsung А71.
Налетав случајно на ептен зачувано телефонче со 8гб рам за 11.000 денари, и после 2014 и Note 4 се вратив пак да користам Samsung телефони како daily driver. Читав дека со средиле оперативниот, но морам да признаам дека сум импресиониран.
За жал нема 90/120Hz Refresh Rate, ама здравје наредниот ке има.
psy спомна ставање апликации во deep sleep, препорака за некоја друга оптимизација ?
Екстра телефон е А71, ептен тенок и лесен за таа големина, мали безели, помали од тие кај поновиот А72.
И што ги гледав А71 има многу подобар екран, колорит, бои, Amoled Plus кај А72 џабе 90Hz кога е послаб со бои и контраст.
Не ти треба ништо да гасиш, ќе побркаш нешто само, се си работи ко што треба.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
185
93
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

Afrikanche

Intern
16 септември 2021
23
14
S20 Ultra user here
Дали некој има проблеми со фокусот на камерата?
Мислам дека со последните два апдејта фокусот е многу лош
морам 2 пати да изгасам камера пак да уклучам за да се фокусира(или да сменам мод пример од слика да повлечам десно на видео па пак назад за да се фокусира автоматски)
Тап ту фокус не функционира воопшто...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Quasimodo

Intern
2 септември 2016
85
38
Од вчера користам Samsung А71.
Налетав случајно на ептен зачувано телефонче со 8гб рам за 11.000 денари, и после 2014 и Note 4 се вратив пак да користам Samsung телефони како daily driver. Читав дека со средиле оперативниот, но морам да признаам дека сум импресиониран.
За жал нема 90/120Hz Refresh Rate, ама здравје наредниот ке има.
psy спомна ставање апликации во deep sleep, препорака за некоја друга оптимизација ?
Немаш гајле А71 е Beast mode јас го имам со 8 гб рам 1г немам проблеми со оптимација стави ги основите досадни прграми во deep sleep на неколку денена автомацки рестарт и ко ќе не мрзе прави Divice Care ... јас би го менувал само за Samsung s22
 

Lokomotiva

Intern
10 јуни 2018
27
10
Gledam dosta postovi ima napisano pa da ne saram nagore direktno da prasam dali nekoj ima custom rom na s4 i9505 i sto rom? Jas posledno mu staviv lineage OS 18.01, se' raboti super osven viberot. Celo vreme pagja aplikacijata :cautious: Nekoj da ima idea sto moze da i' e?!
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Arcannia

Gaining Experience
13 март 2015
76
99
Скопје
Arcannia's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 - 4000M @ 2.4GHz
Storage
120GB SanDisk SSD + 500GB HDD
RAM
4GB DDR3
Video card
AMD Radeon HD 8600/8700M
OS
Windows 10 Pro
Сликите се тотално компресирани, нека ги аплоадира на imgbb @Arcannia
повели: A52s

Пак ќе кажам, сликите се набрзинка сликнати без скоро никакви чепкања во settings. Штом имам повеќе време ќе ја истестирам убаво во различни околини, плус треба и добар GCam да најдам па да ги споредам.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
повели: A52s

Пак ќе кажам, сликите се набрзинка сликнати без скоро никакви чепкања во settings. Штом имам повеќе време ќе ја истестирам убаво во различни околини, плус треба и добар GCam да најдам па да ги споредам.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
893
774
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Има разлика за кој модел на Самсунг е? За с21+ ок е?
на exynos нема gcam. постои еден мод но дали има разлика е до тебе лично. ја имам пробано баш на с21+ и за night sight имаше разлика со сток камерата најт модот, но не огромна.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Има разлика за кој модел на Самсунг е? За с21+ ок е?
Не е


Пробај ова.
Мислењето е автоматски споено:

Има ама не работи како кај Snapdragon.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
893
774
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,122
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно